Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Prima condamnare în cazul ziaristei Anna Politkovskaia

Fost locotent-colonel de miliţie, Dmitri Pavliucenkov a fost condamnat la 11 ani de închisoare cu regim special pentru uciderea jurnalistei Anna Politkovskaia în anul 2007.

Prima condamnare în cazul ziaristei Anna Politkovskaia
Depunere de flori sub un portret al ziaristei Anna Politkovskaia. Foto: AP.

15 Decembrie 2012, 11:07

Tribunalul municipal din Moscova l-a condamnat pe fostul locotent-colonel de miliţie Dmitri Pavliucenkov la 11 ani de lagăr cu regim special, pentru participarea la asasinarea în anul 2007 a cunoscutei jurnaliste de opoziţie Anna Politkovskaia.

El va plăti familiei victimei o compensaţie în valore de 3 milioan de de ruble (100 mii $).

În actul de acuzare se arată că Dmitri Pavliucenkov a făcut parte din grupul care a organizat asasinatul, condus de etnicul cecen Lom-Ali Gaitukaev, un cap al lumii interlope, care se află în acel moment închisoare.

Făcînd uz de relaţiile sale, fostul miliţian a asigurat supravegherea domiciliului şi a deplasărilor victimei şi a procurat pistolul cu care această a fost ucisă, primind din partea interlopului Gaytukave (aflat atunci în închisoare) 150 de mii de dolari.

Sentinţa a nemulţumit ambele părţi, care au declarat deja că vor face recurs

Rudele Annei Politkovskaia au numit sentinţă "prea blândă”, iar apărarea - "ilegală şi nedreapta”, pentru că n-ar fi ţinut cont de a "starea precară" a sănătăţii acuzatului, nici de faptul că şi-a recunoscut vină şi înaintea procesului a încheiat o înţelegere cu justiţia angajându-se să coopereze în schimbul reducerii pedepsei.

Familia Annei Politkovskaia consideră că fosul miliţian nu şi-a respectat angajamentul, deoarece nu a dezvăluit numele celui care a comandat asasinatul.

Comitetul pentru Investigaţii susţine însă că Dmitri Pavliucenkov i-a numit pe cei care s-au aflat în spatele crimei, numele acestora fiind menţionate de faţă cu el de interlopul Gaytukaev: oligarhul rus căzut în dizgraţie, Boris Berezovski, şi unul din liderii separatiştilor ceceni, Ahmed Zakaev, care, ambii, au primit azil poltic în Marea Britanie la începutul anilor 2000.

Anna Politkovskaia, jurnalistă la publicaţia de opoziţie "Novaia gazeta”, a fost împuşcată pe 7 octombrie 2006, în plină zi, în liftul blocului din centrul Moscovei unde locuia.

Deţinătoare a numerose disctinctii jurnalitice ruse şi străine, ea şi-a cîştigată renumele datorită investigaţiilor curajoase, adesea riscante, ale abuzurilor comise autorităţile şi militarii ruşi în Cecenia, cât şi a criticilor deschise la adresă regimului Putin.

Asasinarea ei a provocat un văl de reacţii în întreagă lume, şi critici vehemente la adresă controversatelor comentarii ale preşedintelui Puţin ("acest asasinat provoacă actualei puteri din Rusia, cât şi [autorităţilor] din Republică Cecena, de care ea s-a ocupat în ultima vreme pe linie profesională, pierderi şi daune mult mai mari decât publicaţiile sale”).

Şase ani de la declanşarea anchetei

În dosarul Annei Politkovskaia mai figurează ca acuzaţi un alt fost ofiţer de miliţie, Serghei Hadjikurbanov, şi trei fraţi Mahmudov, nepoţi de frate ai lui Lom-Ali Gaytukaev, unul dintre aceştia, Rustam, fiind considerat de anchetatori executantul crimei.

În anul 2009, o curte de juri i-a declarat nevinovaţi pe Hadjikurbanov, fraţii Ibraghim şi Djabrail Mahmudov, dar verdictul a fost contestat iar anchetă reluată.

În cei 6 ani de la declanşarea anchetei, în ea au figurat în calitate de suspecţi şi au fost arestate peste 10 persoane, inclusiv miliţienii care au fost implicaţi în urmărirea jurnalistei.

Între cei mai notorii suspecţi s-au numărat colonelul Pavel Ryaguzov din cadrul FSB (Serviciul Federal de Securitate), care ar fi furnizat asasinilor informaţii despre victimă din bază de date a serviciului secret, şi cunoştinţa acestuia, Shamil Buraev, şeful administraţie unui raion din Cecenia.

Ulterior aceştia au fost excluşi din dosarul Poltkovskaia, rămânând sub anchetă pentru alte infracţiuni.

Cineva "îi acoperă pe adevăraţii criminali"

Condamnarea lui Dmitri Pavliucenkov, judecat separat de restul inculpaţilor, este prima sentinţă într-un dosar extrem de complex, care nu răspunde însă la cea mai importantă întrebare: cine a comandat uciderea Annei Politkovskaia?

Chiar datele anchetei arată că agenţii serviciilor secrete, miliţienii cu grade şi funcţii mai mari sau mai mici, funcţionarii corupţi şi bandiţii care şi-au dat mâna în acest caz, sînt doar instrumentele crimei.

"Novaia gazeta", care, cu acordul autorităţilor, efectuează o investigaţie paralelă, consideră că ancheta nu a fost dusă pînă la capăt, pentru că, "cineva îi acoperă pe adevăraţii criminali".

Redactorul şef al publicaţiei, Dmitri Muratov, a declarat că organele de investigaţii tergiverseză în mod deliberat clarificarea situaţiei legate de numele celui care a comandat asasinatul, ceea ce însemnă că acesta face parte din categoria "celor mai intangibile persoane din Federaţia Rusa”.

În opina să însă, în ultima perioadă situaţia s-a schimbat şi e foarte posibil că şi conducerea Rusiei să dorească să ştie cine şi din ce motive a comandat acesta crimă.

Dmitri Muratov a spus că atît el cît şi colegii săi jurnalsti sînt nemulţumiţi "tabu-ul politic” care nu permite ca ancheta că fie dusă pînă la capat şi să stabilească numele aceste persoane, dar a apreciat că "acum” această posibilitate este "reală”.

Peste 90 de răniți într-un nou atac iranian în Israel
În lume 16 Iunie 2025, 11:36

Peste 90 de răniți într-un nou atac iranian în Israel

Atacul a afectat localități din nordul și centrul Israelului, între care orașele Haifa și Tel Aviv, unde au fost lovite mai...

Peste 90 de răniți într-un nou atac iranian în Israel
Iranul a atacat din nou Israelul cu rachete balistice
În lume 16 Iunie 2025, 07:48

Iranul a atacat din nou Israelul cu rachete balistice

Iranul a atacat din nou Israelul la primele ore cu rachete balistice. Armata israeliană a avertizat populația să meargă...

Iranul a atacat din nou Israelul cu rachete balistice
Iranul a acuzat Statele Unite că ar fi participat la atacurile israeliene
În lume 15 Iunie 2025, 13:41

Iranul a acuzat Statele Unite că ar fi participat la atacurile israeliene

Președintele american Donald Trump a avertizat Teheranul cu un răspuns dur, dacă acesta va lansa atacuri împotriva Statelor...

Iranul a acuzat Statele Unite că ar fi participat la atacurile israeliene
Milioane de americani au protestat față de politicile președintelui Trump
În lume 15 Iunie 2025, 08:27

Milioane de americani au protestat față de politicile președintelui Trump

Protestele au fost organizate în paralel cu o paradă militară grandioasă considerată de unii un cadou de ziua președintelui.

Milioane de americani au protestat față de politicile președintelui Trump
Atacuri iraniene asupra Israelului
În lume 15 Iunie 2025, 08:12

Atacuri iraniene asupra Israelului

Șapte persoane și-au pierdut viața.

Atacuri iraniene asupra Israelului
Vreme extremă în Spania
În lume 14 Iunie 2025, 17:02

Vreme extremă în Spania

În centrul peninsulei, zona orașelor Zaragoza și Teruél au fost ruperi de nori cu peste 120 de litri pe metrul pătrat.

Vreme extremă în Spania
Avertizare MAE pentru cetăţenii români aflaţi în Israel sau Iran
În lume 14 Iunie 2025, 16:39

Avertizare MAE pentru cetăţenii români aflaţi în Israel sau Iran

Ministerul îi îndeamnă pe cetățenii români să se informeze în legătură cu situaţia zborurilor.

Avertizare MAE pentru cetăţenii români aflaţi în Israel sau Iran
Armata israeliană a anunțat că a deschis calea unor noi atacuri împotriva Iranului
În lume 14 Iunie 2025, 13:18

Armata israeliană a anunțat că a deschis calea unor noi atacuri împotriva Iranului

Un oficial american a spus că Statele Unite au ajutat Israelul să se apere de rachetele iraniene.

Armata israeliană a anunțat că a deschis calea unor noi atacuri împotriva Iranului