Ascultă Radio România Actualitaţi Live

O româncă de 14 ani va reprezenta Italia la CM de şah

Daniela Movileanu, câştigătoarea categoriei de vârstă sub 16 ani, feminin, din cadrul campionatului naţional italian de şah va reprezenta Italia, la sfârşitul lunii noiembrie, la Campionatul mondial de şah din Brazilia.

Daniela Movileanu. Foto: Elena Postelnicu.

Articol de Elena Postelnicu, Corespondent RRA în Italia, 12 Iulie 2011, 07:35

La doar 14 ani, Daniela Movileanu a câştigat concursul naţional de şah din Italia, la categoria de vârstă sub 16 ani.

Adolescenta va reprezenta Italia, la sfârşitul lunii noiembrie, în cadrul Campionatului mondial de şah din Brazilia.

Daniela Movileanu, câştigătoarea categoriei de vârstă sub 16 ani, feminin, din cadrul campionatului naţional italian de şah, concurs desfăşurat în acest an în localitatea Porretta Terme din provincia Bologna, studiază acest joc de la vârsta de nouă ani, când s-a încris la un club de specialitate din Frascati.

Acolo este antrenată de profesorii Carla Mircoli şi Rosario Lucio Ragonese de mai bine de şase ani.

În 2009, adolescenta a câştigat şi turneul naţional italian la categoria de vârstă sub 14 ani.

Românca se antrenează două zile pe săptămână câte două ore în cadrul clubului, însă acasă acordă tot timpul liber care îi rămâne după pregătirea pentru şcoală acestui joc al minţii.

“Studiul este foarte important în şah. Cu cât dedici mai mult timp acestei activităţi, cu atât mai mult reuşeşti să te perfecţionezi” este de părere Rosario Lucio Ragonese, antrenorul româncei.

Acesta spune că Daniela este foarte ambiţioasă, că are o putere mare de concentrare şi nu renunţă uşor într-o competiţie.

Piesele de joc preferate de mica şahistă sunt caii şi nebunii.

Calul îi place pentru că poate face salturi mari pe tabla de joc, iar când rămâne cu nebunul la finalul jocului îi place să găsească soluţii pentru a învinge, deşi acest lucru nu este foarte uşor.

Antrenorii ei spun că fetiţa este foarte determinată să învingă de fiecare dată.

Mama ei, Ionica Movileanu, care practic i-a dăruit prima tablă de şah, îi stă alături şi plânge de emoţie la fiecare competiţie a fetei.

“Sunt mulţumită de succesul fiicei mele. Daniela se gândeşte să ajungă cât mai sus, iar eu fac totul pentru ca ea să reuşească” mărturiseşte mama.

Concurenţii ştiau de o româncă ”foarte bună” la şah

Fata recunoaşte că de fiecare dată, la concursuri, are emoţii, chiar dacă ştie că este una dintre cele mai bune concurente.

Referitor la concursul câştigat la Porretta Terme, sâmbătă, 9 iulie, Daniela mărturiseşte că este foarte important deoarece este pentru a doua oară când îl câştigă şi îi oferă posibilitatea să participe la campionatul mondial, "ceea ce înseamnă o nouă experienţă pentru ea”.

La turneul naţional de şah s-au înscris peste 800 de persoane, dintre care 47 de fete la categoria de vârstă sub 16 ani.

Între acestea, Daniela explică de fapt că două erau mai bune: una din Modena, iar alta din regiunea Marche. ”Cu una am făcut remiză şi cu cealaltă am câştigat. Acestea au fost cele care mi-au dat probleme mai multe.”

Adolescenta spune că toţi ştiau de o concurentă ”româncă foarte bună”.

”Spuneau: a da, tu eşti bună, dar ştii că la catgoria ta este o fată din România. Este şi ea foarte bună. Și atunci le spuneam: Eu sunt aceea!”, a declarat Daniela Movileanu.

Pe viitor, Daniela Movileanu îşi doreşte o carieră din şah, ”pentru că e pasiunea mea şi mi-ar place”.

Pe lângă pasiune însă, fata dă o foarte mare importanţă şi şcolii, unde termină în fiecare an cu nota 10 pe linie. ”Eu sper să dau mereu maximul” recunoaşte adolescenta.

Daniela Movileanu va reprezenta Italia, la sfârşitul lunii noiembrie, în cadrul Campionatului mondial de şah din Brazilia.

Micii şahişti vin la Radio România
Sport 09 Iunie 2011, 15:47

Micii şahişti vin la Radio România

La ediţia din acest an a Cupei Radio România la şah s-au înscris deja 70 de copii, legitimaţi sau nelegitimaţi, din...

Micii şahişti vin la Radio România
În lume 17 Iunie 2025, 01:48

Obiectivele Uniunii Europene la summitul G7 din Canada

Liderii Uniunii vor să semneze un acord de securitate care ar permite Canadei să participe la programul european SAFE de...

Obiectivele Uniunii Europene la summitul G7 din Canada
Clădirea în care se află Radiodifuziunea şi Televiziunea Naţională Iraniană lovită de un atac israelian
În lume 17 Iunie 2025, 00:17

Clădirea în care se află Radiodifuziunea şi Televiziunea Naţională Iraniană lovită de un atac israelian

Transmisia în direct a postului a fost întreruptă. Armata israeliană avertizase populaţia să plece din zonă.

Clădirea în care se află Radiodifuziunea şi Televiziunea Naţională Iraniană lovită de un atac israelian
În lume 16 Iunie 2025, 23:30

Subiecte pe agenda discuţiilor de astăzi ale summitului G7 din Canada

Sunt multe puncte de vedere potrivit cărora summitul nu se va încheia cu o declaraţie comună.

Subiecte pe agenda discuţiilor de astăzi ale summitului G7 din Canada
VIDEO: Armata israeliană a lovit principala televiziune din Iran
În lume 16 Iunie 2025, 19:23

VIDEO: Armata israeliană a lovit principala televiziune din Iran

Ministrul israelian al apărării a declarat anterior că "portavocea iraniană de propagandă și incitare este pe cale să dispară".

VIDEO: Armata israeliană a lovit principala televiziune din Iran
Nordul Italiei este afectat de furtuni şi alunecări de teren
În lume 16 Iunie 2025, 18:40

Nordul Italiei este afectat de furtuni şi alunecări de teren

Temperaturile foarte ridicate persistă în centrul şi în sudul peninsulei.

Nordul Italiei este afectat de furtuni şi alunecări de teren
100.000 de refugiaţi ucraineni au rămas în România din 2022
În lume 16 Iunie 2025, 18:35

100.000 de refugiaţi ucraineni au rămas în România din 2022

Ei au venit în valuri cât mai mari în primul an, în 2022, au continuat să intre în România, dar au rămas foarte mulţi, peste...

100.000 de refugiaţi ucraineni au rămas în România din 2022
400 de solicitări de asistență în zona de conflict dintre Israel și Iran, primite la MAE
În lume 16 Iunie 2025, 18:27

400 de solicitări de asistență în zona de conflict dintre Israel și Iran, primite la MAE

Românii sunt rugați să evite orice călătorie în vreunul dintre cele două state, reafirmă Ministerul de Externe.

400 de solicitări de asistență în zona de conflict dintre Israel și Iran, primite la MAE