Războiul tarifelor: Europenii caută piețe alternative
Una dintre piețe este Australia, care, conform Suediei și Austriei, pare a fi mai disponibilă acum, după alegerile interne.

Articol de Bogdan Isopescu, 15 Mai 2025, 19:27
Statele membre fac presiuni asupra Comisiei Europene să ajungă mai repede la un rezultat favorabil în negocierile asupra tarifelor americane. Unele țări consideră că Bruxelles-ul ar trebui să semneze cât mai repede acorduri de liber schimb cu alte regiuni de pe glob pentru a redirecționa exporturile. Un punct de vedere diferit îl are Ungaria, care pare a fi de acord cu menținerea tarifelor americane de 10%, dacă sunt eliminate taxele pentru industria auto. Bogdan Isopescu are detalii de la Consiliul Miniştrilor Europenei Comerțului.
Reporter: Poziția generală a statelor membre este pentru revenirea la situația inițială dinaintea tarifelor impuse anul acesta de administrația Trump sau chiar pentru o situație în care tarifele să fie eliminate în totalitate.
Uniunea nu renunță, însă, la standardele ridicate ale blocului comunitar pentru alimente, atunci când răspunde pretenției Statelor Unite de a avea un acces mai flexibil pe piață europeană, ceea ce ar implica o reducere a standardelor de calitate pentru alimentele importate în Uniune. Aici Comisia nu dorește să cedeze pentru că vrea să-și protejeze consumatorii europeani.
Ca măsuri alternative pentru războiul tarifelor, state precum Suedia sau Austria au pus pe masa Consiliului propunerea ca Uniunea să reînceapă discuții cu piețe mari, cu care nu are acorduri de liber schimb până acum. Una dintre piețe este Australia, care, conform Suediei și Austriei, pare a fi mai disponibilă acum după alegeri.
Ungaria are o poziție izolată în Consiliu, când spune că tarifele americane de 10% ar putea fi considerate acceptabile dacă Washingtonul renunță la tarifele de 25 de procente puse asupra industriei auto-europeane.
Poziția sa poate fi înțeleasă dacă ne gândim la ponderea mare a industriei auto în economia Ungariei, însă acest punct de vedere nu este împărtășit de alte state membre.
În acest moment, Comisia și Consiliul analizează lista de produse americane pe care executivul european le-a propus ca fiind subiectul unor tarife în oglindă, în cazul în care negocierile cu Washingtonul eșuează.