Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Brâncuși la Timişoara, Capitală Culturală Europeană

La Timişoara au fost lansate aseară două volume apărute recent în Franța despre Constantin Brîncuși: ”Lucrul adevărat”/ La chose vraie”și ”Brâncuși et ses muses/Brâncuși și muzele sale”, semnate de Doina Lemny, doctor în istoria artei și cercetătoare la Muzeul National de Artă Modernă și la Centrul Pompidou din Paris.

Brâncuși la Timişoara, Capitală Culturală Europeană
Doina Lemny la Timişoara, februarie 2023. Foto: Alina Bujancă - RRA

Articol de Alina Bujancă, 20 Februarie 2023, 12:42

Evenimentul reprezintă o prefațare a marii expozitii, dedicată sculptorului român, intitulată ”Brâncuși: surse românești și perspective universale” – prima din România din ultimii 50 de ani,care va avea loc la toamnă, în cadrul programului Tm CCE. Corespondentul nostru, Alina Bujancă, a stat de vorbă cu Doina Lemny despre cele două evenimente.

”La chose vraie/Lucrul adevărat” este o lucrare monografica. Nu face decat sa adune toata cercetarea mea de ultima oră, actualizarea unor informatii pe care eu le-am dat pe parcurs. Bucuria mea este că lansez și această carte, care a apărut foarte recent, în februarie, în librăriile pariziene,” Brâncuși și muzele sale”.Este un subiect pe care eu îl am în minte de ani de zile,nu am avut timp să mă ocup de el, dar am adunat informații, corespondențe.

Cartea m-a obligat să-mi pun si eu intrebarea ce inseamna muza. Chiar în scrisorile lui, Brâncuși vorbește despre ”muza inspiratoare si muza protectoare”, ca în antichitate. El invoca muzele - a declarat Doina Lemny.

Aceasta a afirmat că în prezent se lucrează intens la pregătirea expozitiei Brâncuși care va fi vernisată la toamnă, la Muzeul National de Artă Timişoara.

Este foarte dificil de organizat. Sălile nu sunt foarte generaose din punct de vedere al al spatiului, dar incercam sa ne adaptăm, să prezentăm lucrări care să poată fi văzute, nu înghesuite, pentru ca numai astfel îl puteam vedea, admira pe Brâncuși, a adăugat Doina Lemny.

Pentru prima dată în România, Orchestra de Tineret din Macao - China concertează la Ateneul Român
Cultură 23 Iulie 2024, 18:44

Pentru prima dată în România, Orchestra de Tineret din Macao - China concertează la Ateneul Român

Acest turneu ne oferă ocazia să mergem cu orchestra prin lume şi să aducem muzica în locuri complet noi, cum ar fi Grecia sau...

Pentru prima dată în România, Orchestra de Tineret din Macao - China concertează la Ateneul Român
Poliţia a avizat o operaţiune de evacuare a unei mănăstiri de pe Muntele Athos
Cultură 23 Iulie 2024, 13:41

Poliţia a avizat o operaţiune de evacuare a unei mănăstiri de pe Muntele Athos

Autorităţile trebuie să scoată din mănăstire 118 călugări, după ce procuratura din Salonic a cerut de mai multe ori...

Poliţia a avizat o operaţiune de evacuare a unei mănăstiri de pe Muntele Athos
Expoziţie la Muzeul Antipa: "Cititorul, o nouă specie pe cale de dispariţie"
Cultură 23 Iulie 2024, 13:31

Expoziţie la Muzeul Antipa: "Cititorul, o nouă specie pe cale de dispariţie"

Instituția susține că în actualele condiții, cititorul a devenit „o specie rară, în pericol de extincție”.

Expoziţie la Muzeul Antipa: "Cititorul, o nouă specie pe cale de dispariţie"
Ethos Roumain/ Ethos românesc, un eveniment cultural atașat Jocurilor Olimpice de Vară Paris 2024
Cultură 23 Iulie 2024, 10:56

Ethos Roumain/ Ethos românesc, un eveniment cultural atașat Jocurilor Olimpice de Vară Paris 2024

Cele mai frumoase partituri de muzică clasică românească au răsunat, luni seară, în grădinile Palatului Versailles, de lângă...

Ethos Roumain/ Ethos românesc, un eveniment cultural atașat Jocurilor Olimpice de Vară Paris 2024
Ethos Românesc în Grădinile Palatului Versailles
Cultură 23 Iulie 2024, 08:41

Ethos Românesc în Grădinile Palatului Versailles

Cele mai frumoase acorduri de muzică clasica româneasca au răsunat, în grădinile Palatului Versailles, de lânga Paris, în...

Ethos Românesc în Grădinile Palatului Versailles
Evenimente organizate de Institutul Cultural Român cu ocazia Jocurilor Olimpice de la Paris
Cultură 22 Iulie 2024, 16:19

Evenimente organizate de Institutul Cultural Român cu ocazia Jocurilor Olimpice de la Paris

Orchestra şi Corul Operei Naţionale vor susţine un concert în grădinile Palatului Versailles de lângă Paris.

Evenimente organizate de Institutul Cultural Român cu ocazia Jocurilor Olimpice de la Paris
Concert în grădinile Palatului Versailles susţinut de Corul Operei Naţionale Bucureşti
Cultură 22 Iulie 2024, 07:55

Concert în grădinile Palatului Versailles susţinut de Corul Operei Naţionale Bucureşti

Orchestra şi Corul Operei Naţionale Bucureşti vor susţine, în această seară, un concert în grădinile Palatului Versailles, de...

Concert în grădinile Palatului Versailles susţinut de Corul Operei Naţionale Bucureşti
„Cel puţin o producţie pe an”, accesibilă persoanelor cu handicap
Cultură 19 Iulie 2024, 21:23

„Cel puţin o producţie pe an”, accesibilă persoanelor cu handicap

Orice instituţie de spectacole din ţară trebuie să aibă cel puţin o producţie pe an accesibilă persoanelor cu handicap.

„Cel puţin o producţie pe an”, accesibilă persoanelor cu handicap