Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Oameni care mișcă România - Invitat marele fotograf sibian Fred Nuss

Oameni care mișcă România - Invitat marele fotograf sibian Fred Nuss
Foto Beatrice Ungar, la sediul săptămânalului Hermanstater

Articol de Mihaela Helmis, 10 Februarie 2021, 12:55

Din 1978 invitatul emisiunii Oameni care schimbă România deține cu mândrie titlul FIAF, respectiv artist al Federației Internaționale de Artă Fotografică, iar anul trecut când împlinea 85 de ani fotograful sibian Fred Nuss a fost decorat, de președinția României cu prilejul Zilei Culturii Naționale,cu Ordinul „Meritul Cultural” în grad de Cavaler .

După zeci de ani de carieră în fotografie și artă fotografică și numeroase onorante distincții se poate spune despre Fred Nuss că este o emblemă a breslei însă, el se consideră „un tip modest”. Însă este sigur că avem în față un profesionist de calibru , un artist ale cărui inedite portrete” nu sunt reproduceri de oameni ”.

(PH)

AUDIO:

"Oameni care mișcă România" - Invitat: vicepreşedintele Senatului, Robert Cazanciuc
Oameni care mișcă România 18 Ianuarie 2023, 13:20

"Oameni care mișcă România" - Invitat: vicepreşedintele Senatului, Robert Cazanciuc

"Oameni care mișcă România" - Invitat: vicepreşedintele Senatului, Robert Cazanciuc
Dragoș Stanca: Sănătatea informației consumate este esențială
Oameni care mișcă România 31 Martie 2021, 15:13

Dragoș Stanca: Sănătatea informației consumate este esențială

Dragoș Stanca este antreprenor în domeniul digital, tehnologie, marketing și media și partener al Thinkdigital Group. A...

Dragoș Stanca: Sănătatea informației consumate este esențială
Dr. Turculeț: M-aș lăsa operat de medicii pe care i-am pregătit eu!
Oameni care mișcă România 25 Noiembrie 2020, 09:38

Dr. Turculeț: M-aș lăsa operat de medicii pe care i-am pregătit eu!

Conferențiar universitar doctor Claudiu Turculeț, medic chirurg la Spitalul de Urgență Floreasca, a fost invitatul...

Dr. Turculeț: M-aș lăsa operat de medicii pe care i-am pregătit eu!
Ediție specială "Oameni care mișcă România",  de la sediul CERT.RO
Oameni care mișcă România 04 Noiembrie 2020, 09:13

Ediție specială "Oameni care mișcă România", de la sediul CERT.RO

Ruxandra Săraru vă invită la o ediție specială a emisiunii "Oameni care mișcă România" , despre securitatea...

Ediție specială "Oameni care mișcă România", de la sediul CERT.RO
INTERVIU Corina Popescu, CEO Electrica SA
Oameni care mișcă România 21 Octombrie 2020, 09:24

INTERVIU Corina Popescu, CEO Electrica SA

Corina Popescu, CEO Electrica S.A., este invitata Ruxandrei Săraru, la emisiunea "Oameni care mișcă România".

INTERVIU Corina Popescu, CEO Electrica SA
INTERVIU Diana-Loreta Păun, consilier prezidenţial pe probleme de sănătate
Oameni care mișcă România 14 Octombrie 2020, 09:18

INTERVIU Diana-Loreta Păun, consilier prezidenţial pe probleme de sănătate

Consilierul prezidenţial pe probleme de sănătate, conferenţiar doctor Diana-Loreta Păun, a fost invitata Ruxandrei...

INTERVIU Diana-Loreta Păun, consilier prezidenţial pe probleme de sănătate
Medicul Cristina Berteanu: Cancerul nu mai este o sentință!
Oameni care mișcă România 07 Octombrie 2020, 21:38

Medicul Cristina Berteanu: Cancerul nu mai este o sentință!

Medicul ATI Cristina Berteanu a fost invitatul Mariei Țoghină la emisiunea Oameni care mişcă România.

Medicul Cristina Berteanu: Cancerul nu mai este o sentință!
INTERVIU Robert Cazanciuc, preşedinte interimar al Senatului României
Oameni care mișcă România 26 August 2020, 12:58

INTERVIU Robert Cazanciuc, preşedinte interimar al Senatului României

Robert Cazanciuc, preşedintele interimar al Senatului României, a fost invitatul Ruxandrei Săraru la Oameni care mişcă...

INTERVIU Robert Cazanciuc, preşedinte interimar al Senatului României