"Zimbrii" păstrează Cupa României la rugby

CSM Ştiinţa Baia Mare a câştigat, sâmbătă, finala Cupei României, învingând Steaua Bucureşti cu scorul de 9 la 3 (3-3 la pauză), păstrând astfel trofeul în Maramureş.

Articol de Alexandra Coşlea, 01 Decembrie 2012, 15:50

Jucând în faţa propriilor suporteri care au umplut stadionul ''Lascăr Ghineţ'', băimărenii au dominat partida.

Deşi bucureştenii s-au apărat cât au putut de bine, punctele fiind înscrise din trei lovituri de pedeapsă transformate de Michael Wiringi, pentru stelişti căpitanul Florin Vlaicu reuşind să aducă cele 3 puncte pe tabela de marcaj în prima repriză.

CSM Ştiinţa Baia Mare o învinge pentru a şasea oară pe Steaua în acest an

CSM Ştiinţa Baia Mare reuşeşte să învingă astfel pentru a şasea oară pe Steaua în acest an, după meciurile din sezonul regulat al SuperLigii şi din play-off.

De asemenea, îi egalează pe ''militari'' în ceea ce priveşte finalele de Cupă câştigate în meciuri directe, rezultatul fiind acum doi la doi.

La începutul partidei s-a ţinut un moment de reculegere în memoria lui Dumitru Antonescu, cel care în 1970 a pus bazele clubului de rugby din Baia Mare, echipa la care a şi antrenat.

Maestru emerit al sportului şi lector universitar, Antonescu a încetat din viaţă în Germania.

De asemenea, finala Cupei României a fost meciul de retragere pentru Cosmin Cirţiu şi Vasile Bârlea, jucătorii echipei CSM Ştiinţa Baia Mare.

Cei doi jucători au primit o medalie în semn de recunoştinţă pentru activitatea lor sportivă.

Prima finală a Cupei României dintre Baia Mare şi Steaua s-a disputat în 2006, când bucureştenii s-au impus cu un scor categoric, 41-12.

Jocurile Olimpice: Team România a ajuns la 80 de sportivi
Sport 26 Aprilie 2024, 18:07

Ebru Bolat va reprezenta România în competiţia olimpică de sailing, care va aveaa loc la Marsilia.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.