Ploieşti
102,2 FM
Târgovişte
102,2 FM
București
105,3 FM
Bacău
98,8 FM
Constanța
102,7 FM
Tulcea
99,4 FM
Slobozia
96,3 FM
Galați
106,4 FM
Focșani
102,5 FM
Buzău
107 FM
Iași
101,1 FM
Botoșani
106 FM
Suceava
99,6 FM
Maramureș-Oaș
89,4 FM
Văratec
91,2 FM
Bistrița
103,9 FM
Satu-Mare
104,1 FM
Oradea
104,1 FM
Cluj
88,8 FM
Arad
103,8 FM
Timișoara
106,4 FM
Reșița
102,5 FM
Turnu-Severin
91,4 FM
Turnu-Măgurele
105,1 FM
Craiova
88,7 FM
Râmnicu-Vâlcea
103,4 FM
Alexandria
91,8 FM
Brașov
102,5 FM
Târgu Mureș
93,6 FM
Harghita
103,4 FM
Piteşti
103,4 FM
Sibiu
101,8 FM
Zalău
88,1 FM
Deva
103,4 FM
Oltenița
91,1 FM
Târgu Jiu
92,9 FM
Giurgiu
105,3 FM
Aveţi dificultăţi în recepţia postului nostru de radio? Scrieţi-ne aici!
| EUR | 4.3312 Lei |
| GBP | 4.9775 Lei |
| USD | 3.1853 Lei |
| AUR | 170.298 Lei |
România "trebuie să negocieze favorabil" poziţia în noua politică agricolă comună
Zăpada şi gerul, motiv de controverse politice
Victor Ponta, solidar cu protestatarii anti-ACTA
Zăpada viscolită creează probleme în traficul rutier
6 Februarie 2010 | 678 vizualizări
Comentează
de Ionuţ Dragu
Aici găsiţi harta cu drumurile naționale pe care circulaţia este îngreunată sau restricționată.
Potrivit dispeceratului Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale (CNADNR), circulaţia camioanelor este interzisă, pentru camioanele şi tirurile cu masa autorizată mai mare de 3,5 tone pe drumurile naţionale din judeţele Gorj, Mehedinti, Vâlcea, Dolj, Olt si Teleorman. Restricţia este valabilă până duminică după-amiază la ora 18.
O restricţie similară va fi aplicată pentru aceeaşi categorie de autovehicule pe drumurile naţionale din Giurgiu, Călăraşi, Ialomiţa, Buzău, Brăila, Galaţi şi Ilfov de duminică dimineaţă de la ora 6 până luni dimineaţă la ora 6.
Din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile, prefectul Capitalei le-a sugerat bucureştenilor care au plecat din oraş să revină în cursul serii acasă, întrucât circulația ar putea fi dificilă duminică. Aceeaşi recomandare este formulată şi de subcomisarul Daniel Piştea de la Brigada de Poliție Rutieră a Capitalei.
Interdicţia de trafic care vizează maşinile mai grele de 3,5 tone este instituită în baza unui ordin al ministrului Transporturilor din octombrie anul trecut.
Potrivit actului normativ, în situaţii de vreme rea, CNADNR şi Poliţia Rutieră pot lua măsuri de acest gen, agenţii de poliţie fiind cei care pot aplica amenzi şi sancţiuni, mergând până la confiscarea maşinilor în cazul încălcării restricţiilor instituite.
Zona cea mai afectată de ninsori şi viscol ar putea fi Oltenia. Potrivit meteorologilor vântul va sufla aici cu peste 70 de kilometri la oră, putând ajunge, izolat, chiar la viteze de o sută de kilometri la oră.
Potrivit CNADNR pe mai multe drumuri din sudul României circulaţia rutieră se desfăşoară dificil din cauza zăpezii prezente pe carosabil din cauza viscolului.
La ora 17.55 pe A1 şi A2 nu se înregistrau probleme. În schimb pe DN 67D între Baia de Aramă şi Valea Cernei era format pe carosabil un strat de zăpadă de 2 - 4 cm.
Primăria Capitalei a cerut intervenţia tuturor utilajelor de deszăpezire
Viceprimarul Capitalei, Victor Iovici a cerut operatorilor de salubritate, la şedinţa comandamentului de iarnă, să intervină cu toate utilajele aflate la dispoziţie pe marile artere bucureştene, în special la intrările în oraş pentru a fi evitate blocajele rutiere.
De asemenea, viceprimarul Capitalei a solicitat sprijinul Poliţiei Comunitare pentru identificarea persoanelor fără adăpost pentru a le acorda acestora sprijinul necesar.
Mehedinţi: Circulaţie rutieră restricţionată pe DN 67 D
Traficul rutier este restricţionat pe drumul naţional 67 D, între kilometrul 30 şi kilometrul 76, din cauza ceţii care nu permite vizibilitatea peste 100 metri.
Mai multe echipaje ale poliţiei rutiere din judeţele Gorj şi Mehedinţi monitorizează circulaţia între localităţile Tismana-Apa Neagră şi Baia de Aramă-Valea Cernei. Din cauza ceţei deplasarea autovehiculelor se face cu viteză redusă în zona montană a judeţului, mai ales în două sectoare unde există riscul producerii unor accidente grave ca urmare a avarierii carosabilului din cauza unei alunecări de teren.
Accesul autovehiculelor sub 5 tone pe DN 67 D, între Baia de Aramă (judeţul Mehedinţi) şi Băile Herculane (judeţul Caraş-Severin) este posibil doar dacă şoferii au montate pe pneuri plase de lanţuri antiderapante.
Circulaţia rutieră pe DN 2 E 85 Buzău - Bucureşti, în afara localităţilor, se desfăşoară în condiţii dificile din cauza vântului care aduce zăpada de pe câmp pe carosabil şi îngreunează traficul autovehiculelor.
Chiar dacă în judeţul Buzău ninge uşor, circulaţia pe şoseaua europeană este îngreunată de sulurile tranversale de zăpadă create de vântul puternic.
În judeţul Caraş-Severin, drumul spre Muntele Semenic este închis, sâmbătă, din cauza viscolului, iar turiştii de pe munte pot coborî doar cu ajutorul autorităţilor şi utilajelor speciale.
Drumul ar putea fi deschis cel târziu duminică dimineaţă, dacă se va opri viscolul, astfel încât persoanele care au urcat pe munte să poată coborî.
Meteorologii au emis o avertizare cod portocaliu de ninsori şi viscol pentru Bucureşti şi 13 judeţe, valabilă de sâmbătă până luni, la ora 9.00.
Totodată, alte opt judeţe - Argeş, Caraş-Severin, Constanţa, Dâmboviţa, Prahova, Timiş, Tulcea şi Vrancea - vor fi până luni dimineaţă sub avertizarea cod galben, care a intrat în vigoare sâmbătă, la ora 12.00. Potrivit avertizării cod galben, vremea se va înrăutăţi treptat, la început în Banat şi Oltenia, apoi în Muntenia, Dobrogea şi sudul Moldovei.
În aceste regiuni va ninge viscolit, vântul va atinge viteze de până la 75 - 80 de kilometri pe oră, local ninsorile vor fi abundente, astfel că stratul de zăpadă nou depus va fi consistent. Ninsori viscolite vor fi şi în Carpaţii Meridionali şi de Curbură, unde rafalele de vânt vor depăşi 100 de kilometri pe oră.
Taguri:
drumuri, România, viscol, zăpadă, iarnă, trafic îngreunat
Articole cu teme similare:
VideoNews 
-
Deschiderea Târgului Gaudeamus
Miercuri a avut loc deschiderea ediţiei a 18-a a Târgului Internaţional Gaudeamus - Carte de Învăţătură, organizat de Radio România.
-
"Presiuni sporite" asupra Greciei
Liderii europeni au sporit marţi, presiunea asupra Greciei, nemulţumiţi de anunţul surpriză al premierului elen privind organizarea unui referendum pe tema planului de salvare.
-
Vremea severă a lăsat 4 milioane de americani fără curent electric
În pofida eforturilor, aproximativ 4 milioane de americani continuă să nu aibă curent electric, după căderile masive de zăpadă din ultimele zile.
-
Proteste în urma condamnării Iuliei Timoşenko
Un tribunal din Kiev a condamnat-o pe Iulia Timoşenko, la şapte ani de închisoare, într-un proces în care era acuzată de abuz de putere.
-
Flori şi lumânări la sediul Apple din California
Steve Jobs, fost director general şi cofondator al Apple, a decedat miercuri la vârsta de 56 de ani, în urma unor grave probleme de sănătate.
-
Tomas Tranströmer, surprins de câştigarea premiului Nobel
Poetul suedez Tomas Tranströmer a primit premiul Nobel 2011 pentru literatură, datorită imaginilor condensate şi translucide oferă un acces proaspăt la realitate, după cum au explicat reprezentanţii comitetului Nobel.
-
Primul zbor al Boeingului 787 Dreamliner
După trei ani de amânări şi costuri de miliarde de dolari, compania Boeing a livrat primul 787 Dreamliner grupului japonez All Nippon Airways. Vezi în ştire o galerie foto cu noul avion.
-
Executat după deliberări record
În statul american Georgia a fost executat Troy Davis, condamnat la moarte într-un caz care a atras atenţia internaţională, după formularea unor îndoieli în ce priveşte modul în care ar fi fost instrumentat cazul.
-
Zeci de cadavre abandonate, găsite într-un oraş mexican
Cadavrele a cel puţin 35 de persoane au fost găsite abandonate pe o şosea dintr-un oraş din estul Mexicului. Persoanele găsite sunt suspectate de legături cu grupări criminale organizate, informează AFP.
-
Egiptenii atacă sediul Ambasadei Israelului la Cairo
Trei persoane au murit şi alte o mie au fost rănite după ce mii de egipteni au atacat sediul Ambasadei Irsaelului din Egipt. Atacul a avut loc după uciderea a cinci poliţişti egipteni, în timpul unui schimb de focuri cu militanţii palestininieni care a avut loc la 15 august.
- Acum
- Urmează
Viaţa merge mai departe – povestea unui militar român rănit în Afganistan. Documentar Radio România Actualităţi de Liliana Nicolae (vezi programul complet)
(vezi programul complet)
Alte ştiri interne
- Ultimele 24 de ore
- Săptămână
- Lună
Azi la România Actualităţi
Obiectiv, România

Buzoieni fericiţi de iarnã
În Câmpia Bărăganului există și oameni care spun că nu suferă din cauza zăpezii abundente.
Blogurile România Actualități
România pe bicicletă
(3) Ştiri pe două roţi
Peisaje hibernale urbane, surprinse de pe bicicletă
„ Ipostaze – viaţă de biciclist” - sub acest titlu, echipa care coordonează campania „Verde pentru biciclete” a Fu...
Mişcarea de Sănătate
Activităţi în aer liber
Mişcarea de Sănătate, la concursul naţional “Ultima Liră”
„Mişcarea de Sănătate“, campania naţională a Radio România Actualităţi, şi Asociaţia de Turism şi Ecologie Carpatia au ...
În jurul lumii
Uncategorized
Uca Marinescu printre shamani
În călătoria sa din vara 2011 pe urmele şi printre shamanii din Mongolia, Uca Marinescu are parte de s...
Calea spre sănătate
Eşti ceea ce faci
Cristian Răchitan invitat la Semnături celebre
Cristian Răchitan este unul dintre acei medici care călătoresc prin lume spre a face bine suferinzilor. Voluntar şi dezi...
Vezi ce asculţi
Ne-am întors!
Proiectul Reporter Special se întoarce în această vară cu o nouă incursiune în căutarea României de la firul ierbii. Dup...
Top 30 România Actualităţi
Love You Like A Love Song
The one that got away
Non stop
Domino
Without you
When we stand together
Good feeling
Love on top
Marry you
Nu mai e timp
Audio News
Ascultă Live














