Ascultă Radio Romania ActualităţiAscultă Live Acum: Obiectiv, România (CONTINUARE) Vineri, 10 Iulie

Gabriel Bucur

5 Martie 2019
Vizualizari: 1036
Comentează add

După ce, anul trecut, Alba Blaj a fost finalistă în Ligia Campionilor la volei feminin, ardelencele bifează o nouă finală, de data asta în Cupa CEV.

Volei Alba Blaj, finalistă în Cupa CEV

gabriel-bucur

Sursa foto: Alba Blaj / Facebook

Echipa feminină de volei Alba Blaj a câștigat și meciul retur al întâlnirii cu Știința Bacău, scor 3-0 (25-14, 25-19, 25-23), desfășurat în Sala Sporturilor Transilvania din Sibiu, în semifinalele Cupei CEV, a doua competiție europeană ca valoare.

Înmanșa tur, la Bacău, ardelencele s-au impus tot cu 3-0 (25-12, 25-16, 25-16).

Adversara din ultimul act al Cupei CEV va fi formația italiană Busto Arsizio, care a trecut la fel de categoric de echipa ungară Bekescsabai, 3-0 atât în turul, cât și în returul semifinalei.

Anul trecut, Alba Blaj a pierdut finala Ligii Campionilor, chiar în „Final Four”-ul găzduit de Sala Polivalentă din București, în fața echipei turcești Vakifbank Istanbul (0-3).