Ploieşti
102,2 FM
Târgovişte
102,2 FM
București
105,3 FM
Bacău
98,8 FM
Constanța
102,7 FM
Tulcea
99,4 FM
Slobozia
96,3 FM
Galați
106,4 FM
Focșani
102,5 FM
Buzău
107 FM
Iași
101,1 FM
Botoșani
106 FM
Suceava
99,6 FM
Maramureș-Oaș
89,4 FM
Văratec
91,2 FM
Bistrița
103,9 FM
Satu-Mare
104,1 FM
Oradea
104,1 FM
Cluj
88,8 FM
Arad
103,8 FM
Timișoara
106,4 FM
Reșița
102,5 FM
Turnu-Severin
91,4 FM
Turnu-Măgurele
105,1 FM
Craiova
88,7 FM
Râmnicu-Vâlcea
103,4 FM
Alexandria
91,8 FM
Brașov
102,5 FM
Târgu Mureș
93,6 FM
Harghita
103,4 FM
Piteşti
103,4 FM
Sibiu
101,8 FM
Zalău
88,1 FM
Deva
103,4 FM
Oltenița
91,1 FM
Târgu Jiu
92,9 FM
Giurgiu
105,3 FM
Aveţi dificultăţi în recepţia postului nostru de radio? Scrieţi-ne aici!
| EUR | 4.4646 Lei |
| GBP | 5.5585 Lei |
| USD | 3.5492 Lei |
| AUR | 178.084 Lei |
Guvernul Ponta "trebuie sancţionat printr-o moţiune"
Ministerul Finanțelor verifică cum au cheltuit primăriile banii de la Guvernul Ungureanu
Reînhumarea în România a unui scriitor maghiar, anulată
Tinere talente de la Colegiul National "Ion Creanga"
17 Februarie 2011 | 1776 vizualizări
Comentează
de Manuela Popescu
Tinere talente de la Colegiul National "Ion Creanga"

Mihnea
Mihnea Ghenut - Clasa a Xa B - Mate-info intensive engleza
A intrepretat piese alaturi de Ioana Popescu si Maria (MAYA) Mihaila .
In concurs a obtinut premiul al-II-lea cu piesa “Praf de stele” din repertoriul formatiei Vita de vie. A ales piesa deoarece ii place, dealtfel VDV fiind una dintre formatiile pe care le asculta in timpul liber alaturi de muzica de la alternative, punk pana la rock.
A inceput sa cante la chitara in aprilie 2010 si la scurt timp s-a inscris si in corul liceului unde a invatat sa-si formeze vocea. D-na Profesoara Magda Lazarica l-a ajutat sa-si dezvolte talentul muzical vocal si instrumental.
Considera acest concurs un pas important in dezvoltarea sa ca muzician.
Vaduva Marian - Clasa a Xa B - Mate-info intensive engleza
A interpretat piese in concurs alaturi de Banuta Larisa si Ruxandra (ANDRA) Vlangar, precum si piesa din repertoriul cantautorului Ovidiu Mihailescu - “Tanar si liber”. A ales piesa pentru ca il reprezinta in totalitate mesajul autorului si isi doreste ca publicul sa il simta la fel de tanar si liber cum si-a dorit si Ovidiu Mihailescu atunci cand a compus piesa.

Andra si Marian
Marian a catigat premiul I alaturi de Andra interpretand piesa “Give love a try” din repertoriul trio-ului Jonas Brothers.
A inceput sa cante la chitara in vara anului 2010 la initiativa D-nei Prof. de Muzica de a forma un grup vocal instrumental si participand alaturi de Mihnea la cursurile de chitara, in primele saptamani de vacanta de vara, cursuri sustinute de catre D-na Profesoara in cadrul liceului. Canta la chitara pentru ca ii placesa cante si considera ca il ajuta sa-si dezvolte auzul muzical si vocea.

Daniel Damboiu
Damboiu Daniel Gabriel - Clasa a IXa B - Mate-info intensive engleza
A interpretat in concurs piese alaturi de Ruxandra (ANDRA) Vlangar, Luminita Neagu si Maria (MAYA)Mihaila.
Daniel a obtinut doua premii I.Unul alaturi de Maya cu piesa “Ce bine ca esti” din repertoriul lui Nicu Alifantis si una pentru piesa tanarului coleg de generatie Mihai Boicu (elev la Liceul de Arta din Suceava), “Metafora”. Piesa a ales-o deoarece se simte bine cantand-o vocal si instrumental.
La chitara canta de un an si jumatate, autodidact dar a gasit un sprijin in liceu frecventand corul scolii si cercul de chitara coordonate de catre Catedra de Educatie Muzicala.
Vlangar Ruxandra (ANDRA) Georgiana - Clasa a IX a G - Uman intensiv Japoneza
A interpretat in concurs piese alaturi de Marian si Daniel. Ambele piese sunt alese pentru linia melodica deosebita, Andra de altfel stie sa cante la pian si isi doreste acum sa invete sa cante si la chitara primita drept premiu. Piesa castigatoare fiind cea interpretata alaturi de Marian -“Give love a try”.
A inceput sa studieze muzica la varsta de 4 ani, indrumata de mama sa pe care o considera responsabila de evolutia sa muzicala si care ii serveste si ca model muzical.
La liceu, Andra este membra a corului si a sustinut momente de solistica in cadrul concertelor si serbarilor , alaturi de colegii din cor.
Asculta orice gen muzical, considerand fiecare melodie drept generatoare de sentimente si stari diferite. Cu toate acestea, genul sau preferat este rock-ul.
Considera concursul important in a-si depasi frica de scena si emotiile care o napadesc atunci cand canta. De asemenea doreste sa dovedeasca celorlalti si sie insasi ca stie si poate canta intr-un concurs profesionist.
Mihaila Maria (MAYA) Luiza - Clasa a IX a G - Uman intensiv Japoneza
In concurs a interpretat piese alaturi de Mihnea si Daniel. Piesa interpretata alaturi de Mihnea “Only exception” - Paramore, a fost aleasa deoarece o considera specifica sentimentelor care se schimba, lipsei de incredere in oameni si sentimentului de a iubi in ciuda unei eventuale dezamagiri.
Piesa castigatoare, cea interpretata alaturi de Daniel ii este dedicate tatalui sau si dragostei pe care i-o poarta, acesta fiind cel care a indrumat-o mereu sa-si urmeze visele , a ajutat-o si sprijinit-o in calatoria ei muzicala.
A inceput sa cante vocal la varsta de 10 ani indrumata de mama sa care a inscris-o la cursurile de vioara de la Scoala de Muzica, unde a urmat studii de teorie si istoria muzicii clasice. Interpretarea vocala este rezultatul muncii sale de autodidact alaturi de reperele sale in materie de muzica , de la care a incercat sa invete cat mai mult : Beyonce, Hayley Williams (Paramore), Christina Aguilera, Whitney Huston, Etta James si Mariah Carey sip e care le considera indirect responsabile de evolutia sa muzicala. In liceu, Maya este membra a corului “Armonia”, unde alaturi de Andra a sustinut momente solistice, dar participa cu regularitate si la cercul de chitara de indata ce a primit in dar de la parinti acest frumos instrument.
Taguri:
VideoNews 
-
Inundaţii în Australia
Inundaţii în Australia
-
Deschiderea Târgului Gaudeamus
Miercuri a avut loc deschiderea ediţiei a 18-a a Târgului Internaţional Gaudeamus - Carte de Învăţătură, organizat de Radio România.
-
"Presiuni sporite" asupra Greciei
Liderii europeni au sporit marţi, presiunea asupra Greciei, nemulţumiţi de anunţul surpriză al premierului elen privind organizarea unui referendum pe tema planului de salvare.
-
Vremea severă a lăsat 4 milioane de americani fără curent electric
În pofida eforturilor, aproximativ 4 milioane de americani continuă să nu aibă curent electric, după căderile masive de zăpadă din ultimele zile.
-
Proteste în urma condamnării Iuliei Timoşenko
Un tribunal din Kiev a condamnat-o pe Iulia Timoşenko, la şapte ani de închisoare, într-un proces în care era acuzată de abuz de putere.
-
Flori şi lumânări la sediul Apple din California
Steve Jobs, fost director general şi cofondator al Apple, a decedat miercuri la vârsta de 56 de ani, în urma unor grave probleme de sănătate.
-
Tomas Tranströmer, surprins de câştigarea premiului Nobel
Poetul suedez Tomas Tranströmer a primit premiul Nobel 2011 pentru literatură, datorită imaginilor condensate şi translucide oferă un acces proaspăt la realitate, după cum au explicat reprezentanţii comitetului Nobel.
-
Primul zbor al Boeingului 787 Dreamliner
După trei ani de amânări şi costuri de miliarde de dolari, compania Boeing a livrat primul 787 Dreamliner grupului japonez All Nippon Airways. Vezi în ştire o galerie foto cu noul avion.
-
Executat după deliberări record
În statul american Georgia a fost executat Troy Davis, condamnat la moarte într-un caz care a atras atenţia internaţională, după formularea unor îndoieli în ce priveşte modul în care ar fi fost instrumentat cazul.
-
Zeci de cadavre abandonate, găsite într-un oraş mexican
Cadavrele a cel puţin 35 de persoane au fost găsite abandonate pe o şosea dintr-un oraş din estul Mexicului. Persoanele găsite sunt suspectate de legături cu grupări criminale organizate, informează AFP.
- Acum
- Urmează
– cultură şi spiritualitate. Despre Pronie. Invitaţi în studio: preot prof. dr. Daniel Benga şi preot dr. Robert Bălan. Realizator Radu Comănescu (vezi programul complet)
– cultură şi spiritualitate. Despre Pronie. Invitaţi în studio: preot prof. dr. Daniel Benga şi preot dr. Robert Bălan. Realizator Radu Comănescu (vezi programul complet)
- Ultimele 24 de ore
- Săptămână
- Lună
Azi la România Actualităţi
Matinal
Copiii uitaţi
Dragostea şi afecţiunea părintească nu pot fi substituite prin bunăstare materială!
Obiectiv, România

Căluşul de Frânceşti
Un vechi obicei ceremonial din Vâlcea este pe cale de dispariție.
Blogurile România Actualități
Mişcarea de Sănătate
Activităţi în aer liber
Mişcarea de Sănătate, la primul maraton al Braşovului
Aproape 300 de concurenţi au participat sâmbătă, 19 mai, la primul maraton al Braşovului, organizat de Asociaţia Clubul ...
România pe bicicletă
Prima Evadare – un brand al ciclismului românesc.
de Daniel Ruse, coordonator “România Pedalează” Pedalatul nu ține cont de vârstă și de gen și nici de kilogr...
În jurul lumii
Uncategorized
Uca Marinescu printre shamani
În călătoria sa din vara 2011 pe urmele şi printre shamanii din Mongolia, Uca Marinescu are parte de s...
Calea spre sănătate
Eşti ceea ce faci
Cristian Răchitan invitat la Semnături celebre
Cristian Răchitan este unul dintre acei medici care călătoresc prin lume spre a face bine suferinzilor. Voluntar şi dezi...
Vezi ce asculţi
Ne-am întors!
Proiectul Reporter Special se întoarce în această vară cu o nouă incursiune în căutarea României de la firul ierbii. Dup...
Top 30 România Actualităţi
Cat de departe
You give me love
Somebody that I used to know
Don’t know
What about us
Titanium
Breathing
OmaDeo
U know it ain’t love
Da vina pe
Audio News
Ascultă Live












