Nou-promovata Corona Brașov este noua campioană la volei masculin

Surpriză, în campionatul național de volei masculin. Corona Brașov a câștigat titlul, la prima participare în prima divizie.

Este pentru prima oară în istoria voleiului din România când o echipă nou-promovată cucerește titlul național Foto: Corona Brașov / Facebook

Articol de Gabriel Bucur, 30 Aprilie 2024, 08:40

Sezon istoric pentru nou-promovata Corona Brașov, care a devenit, în premieră, campioană națională la volei masculin, după ce a câștigat finala cu 3-1, la general, în fața formației Arcada Galați, care dominase competiția, încă din 2019.

Este pentru prima oară în istoria voleiului din România când o echipă nou-promovată cucerește titlul național. O performanță dublată de statutul de debutant al antrenorului Coronei Brașov, Laurențiu Lică.

„Am început sezonul cu o sută de spectatori în sală și l-am încheiat cu o sală arhiplină, sărbătorind titlul. E ceva în care, să fiu sincer, nu am crezut, dar care s-a înfăptuit”, a declarat Lică, potrivit Federației Române de Volei.

Corona și Arcada au jucat finala în sistemul „cea mai bună echipă din cinci meciuri”. Brașovenii au deschis seria cu o victorie cu 3-2, la Galați, pentru ca, a doua zi, gazdele să restabilească echilibrul prin succesul cu 3-0. Duelul s-a mutat la Brașov, unde Corona a pierdut doar un set: 3-0, duminică, și 3-1, luni. Cel mai bun marcator din ultimul meci a fost spaniolul Augusto Colito, cu 25 de puncte.

Corona intrase în play-off de pe poziția a treia a clasamentului, format în sezonul regular. În faza superioară, echipa antrenată de Laurențiu Lică a eliminat-o pe fosta vicecampioană, Steaua, (cu 2-0, la general), apoi pe Rapid București (cu 2-1).

Pentru a junge campioană, Corona Brașov a „detronat-o” pe Arcada Galați, care câștigase precedentele cinci ediții de campionat.

Cicliştii români au dominat întrecerile Campionatului Balcanic de MTB din Serbia
Sport 20 Mai 2024, 12:59

Lotul tricolor de mountain bike a cucerit 6 medalii, dintre care 2 de aur, 3 de argint şi 1 de bronz.

Răzvan Lucescu, din nou campion cu PAOK Salonic
Sport 20 Mai 2024, 08:43

Echipa antrenată de Răzvan Lucescu, PAOK Salonic, a cucerit titlul în Grecia, la cinci ani de la precedentul triumf.

Universitatea Cluj merge la barajul de calificare în Conference League
Sport 20 Mai 2024, 07:36

Universitatea Cluj va disputa meciul decisiv în compania celor de la Universitatea Craiova, ocupanta locului 3 din Superligă.