Nicio medalie pentru România la schi fond la FOTE

Delegaţia României nu a reuşit să obţină nicio medalie în probele de schi fond de luni. Cea mai bună clasare dintre sportivele noastre a reuşit-o Emilia Sara.

Articol de Răzvan Tomescu, 18 Februarie 2013, 18:57

Schiul fond este a doua disciplină ca număr de participanţi la FOTE.

168 de sportivi au evoluat deja luni dimineaţă în primele probe înscrise în program.

Rezultatele finale sunt, în mare măsură, cele conforme cu aşteptările.

Fetele au plecat primele în concurs şi au avut de parcurs 7,5 km în stilul liber.

Germania a câştigat proba feminină de schi fond

Germania a dat câştigătoarea probei prin tânăra Victoria Carl de 17 ani, care le-a devansat cu 36 secunde, respectiv 50 secunde pe urmatoarele două clasate Anastasia Sedova din Rusia şi Anamaria Lampic din Slovenia.

Cea mai bună clasare dintre sportivele noastre a reuşit-o Emilia Sara, care a avut o întârziere de 2'39" faţă de câştigatoare, iar în final a trebuit să se mulţumească cu locul 25.

12 poziţii mai jos în ierarhie s-a clasat Edith Vakaria, iar cea de-a 3-a competitoare din ţară noastră, Reka Bajko s-a poziţionat pe 50.

Băieţii au avut de parcurs 10 km pe traseul amenajat în Valea Râşnoavei.

Încurajările n-au lipsit din partea celor prezenţi în tribune, dar n-au fost suficiente pentru competitorii noştri.

Cele mai mari aşteptări le-am avut din partea lui Florin Pripici, dar emoţiile au fost prea puternice şi l-au dominat, astfel că la finele cursei el s-a clasat doar pe locul al 28-lea, la peste două minute şi jumatate de câstigător, rusul Alexei Chervotkin.

Audio:
Interviu cu Florin Pripici.

Acesta din urmă l-a avut în dreapta sa pe podiumul de premiere pe compatriotul Evgeny Vakhrushev.

Podiumul a fost completat de norvegianul Ole Joergen Bruvoll, medaliatul cu bronz.

Dacă Florin Pripici s-a clasat modest, doar poziţia a 28-a, nici ceilalţi 3 competitori români prezenţi în cursă n-au excelat, tracul de concurs copleşindu-i şi pe aceştia, iar rezultatele au fost sub aşteptări: Daniel Cojocaru locul 36, Marius Tălpaş (foto jos) - poziţia a 53-a şi Florin Cioancă locul 80 din 83 de competitori care au luat startul.

Marius Tălpaş - schi fond 10 km stilul liber. Foto: Răzvan Tomescu.

Mâine, tot în Valea Râsnoavei au loc întreceri pe distanţa de 5 km stilul clasic la feminin şi 7,5 km la masculin.

Tot marţi 19 februarie, debutează la Predeal şi întrecerile de snowboarding cu proba de cross, în care România are 4 competitori - o fată (Luana Cherecheş) şi 3 băieţi - Peter Almaşi, Ionuţ Ungureanu şi Bogdan Nan.

CSA Steaua Bucureşti, campioană la polo pe apă masculin
Sport 19 Mai 2024, 13:37

Echipa antrenată de Bogdan Rath a învins cu scorul de 13-8 pe Dinamo București.

Rapid vs FCSB, finalul de turnir în playofful Superligii
Sport 19 Mai 2024, 12:24

Trupa giuleșteană își dorește să încheie sezonul cu încă un rezultat bun, în meciul cu rivala bucureșteană.

Vlad Dragomir și Adrian Rus au câștigat Cupa Ciprului
Sport 19 Mai 2024, 11:21

FC Pafos a câștigat primul trofeu din istorie, Cupa Ciprului, cu aportul românilor Vlad Dragomir și Adrian Rus.

Superliga de fotbal: CFR Cluj încheie sezonul pe locul doi, iar Universitatea Craiova pe trei
Sport 18 Mai 2024, 23:11

Ultimul meci din playoff, FCSB – Rapid, va începe la ora 21.00, cu aspecte în direct la RRA. De asemenea, partida de baraj...

Dinamo și CSM Constanța, adversare în finala Cupei României la handbal masculin
Sport 18 Mai 2024, 19:28

Finala Dinamo - CSM Constanța, va avea loc duminică, ora 15:00 în Sala Dinamo.

Naționalele de volei ale României, victorioase la debutul în Golden League
Sport 18 Mai 2024, 09:03

Naționala feminină de volei a României a învins vineri, la Teplice (Cehia), selecționata Austriei cu scorul de 3 la 0.

FC Botoșani s-a impus greu în primul meci din barajul Superligii de fotbal
Sport 17 Mai 2024, 22:53

Echipa moldavă a câștigat cu 1-0 printr-un gol marcat în finalul jocului cu FC Mioveni

Triatlonistul Carol Popa, liderul juniorilor europeni
Sport 17 Mai 2024, 12:23

Carol Popa domină clasamentul european al celor mai valoroşi triatlonişti la categoria juniori.