Jocurile Europene de la Baku – Miercuri 24 iunie

Fotbal pe plajă.

Articol de Catrinel Oprișiu și Bogdan Predescu, Baku, 24 Iunie 2015, 21:03

După un start excelent de cursă şi o primă lungime de bazin înotată într-un ritm bun, piteşteanul Robert Glinţă a întors al doilea la 50 metri, la 0.28 secunde în urma liderului. Finişul însă a fost slab şi pe ultimii 15 metri Robert a căzut până pe locul 7, terminând proba cu timpul 55.91, un timp mai slab decât cel din barajul de marți în care a scos 55.31. Robert Glință va mai concura aici la Baku în probele de 50m liber, 50m spate și 200m spate.

Au mai evoluat miercuri alți patru înotători, la 100m liber, Gabriel Sonoc a fost al 9-lea în seria sa, cu 52.36 ratând prezența în penultimul act, iar Emilia Colți Dumitrescu la 400m liber a terminat ultima în seria sa cu 4.36.87 și a ratat calificarea în finală.

La 1.500m liber Bogdan Scarlat a terminat al treilea în seria sa și pe 11 la general, iar Bogdan Petre a încheiat pe locul 20 la general, departe de finală.

Chiar dacă niciunul dintre ei nu a vrut să comenteze, totuși problemele pe care ei le-au avut cu pregătirea concursului aici, pe o perioadă de 10 zile au contribuit un pic și la aceste evoluții. Organizatorii nu au oferit toate condiţiile pe care ar fi trebuit să le ofere, iar sportivii noștri s-au antrenat de când au sosit și până pe 19 iunie într-un bazin de 20 de metri în care apa avea o temperatură de aproape 30 de grade, mult peste cele 24 de grade, cât ar trebui să fie.

La foretă feminin am avut-o în concurs pe Maria Boldor (18 ani) care a evoluat în cursul dimineții în grupele preliminare reușind partide bune și mai ales utile pentru tânăra sportivă. Intrată pe tabloul de 32, Maria a întâlnit-o pe sportiva franceză Gaelle Gebet pe care a reușit să o învingă cu 15-10, după ce a fost condusă cu 7-3. În optimile de finală Maria Boldor a avut în față o sportivă din Rusia – Anastasia Ivanova de care nu a putut trece fiind învinsă cu 15-8.

În turneul de baschet 3x3, la feminin România a obținut două victorii 21-16 cu Rusia și 21-9 cu Israelul reușind să termine grupa pe locul 2 și având un meci cu Grecia în optimile de finală. Iar la masculin am bifat o victorie cu Israelul 21-16 și o înfrângere la Slovenia 15-10, ceea ce înseamnă locul 3 în grupă pentru noi și un meci cu Cehia în optimile de finală.

Joi la Jocurile Europene avem parte de meciurile de baschet din optimile de finală dar și eventualele sferturi dacă ajungem acolo. Intră în concurs și sportivii de la judo cu Monica Ungureanu și Violeta Dumitru la 48kg, Andreea Chițu și Larisa Florian la 52kg, Corina Căprioriu și Loredana Ohâi la 57kg, Amado Lazea la 60kg și Remus Lazea la 66kg. În competițiile de la scrimă avem parte de meciurile pe care le vor disputa Radu Daraban la floretă și Bianca Pascu la sabie, iar în concursul de înot vor evolua Robert Glință la 200m spate, Emilia Colți Dumitrescu la 1500m liber și ștafeta băieților la 4x200m liber.

Rapid încheie sezonul cu singura victorie reușită în play-off-ul Superligii
Sport 19 Mai 2024, 23:57

Giuleștenii au învins campioana FCSB cu 2-0, în epilogul play-off-ului.

Manchester City, campioană în Premier League pentru a patra oară la  rând
Sport 19 Mai 2024, 23:24

Manchester City, campioană în Premier League pentru a patra oară la rând

Manchester City a câștigat șase titluri cu Josep Guardiola pe bancă.

Final de play-off în Superligă: Rapid - FCSB 2-0
Sport 19 Mai 2024, 22:31

Campioana FCSB va evolua în turul I din Liga Campionilor.

Dinamo București a reușit eventul la handbal masculin
Sport 19 Mai 2024, 19:59

Pentru Dinamo este al optulea trofeu câștigat în Cupa României.

CSA Steaua Bucureşti, campioană la polo pe apă masculin
Sport 19 Mai 2024, 13:37

Echipa antrenată de Bogdan Rath a învins cu scorul de 13-8 pe Dinamo București.

Rapid vs FCSB, finalul de turnir în playofful Superligii
Sport 19 Mai 2024, 12:24

Trupa giuleșteană își dorește să încheie sezonul cu încă un rezultat bun, în meciul cu rivala bucureșteană.

Vlad Dragomir și Adrian Rus au câștigat Cupa Ciprului
Sport 19 Mai 2024, 11:21

FC Pafos a câștigat primul trofeu din istorie, Cupa Ciprului, cu aportul românilor Vlad Dragomir și Adrian Rus.

Superliga de fotbal: CFR Cluj încheie sezonul pe locul doi, iar Universitatea Craiova pe trei
Sport 18 Mai 2024, 23:11

Ultimul meci din playoff, FCSB – Rapid, va începe la ora 21.00, cu aspecte în direct la RRA. De asemenea, partida de baraj...