Steaua părăseşte Liga Europa

Echipa Steaua Bucureşti a ratat calificarea în optimile de finală ale Ligii Europa, după ce a fost învinsă cu scorul de 1-0, la fel ca şi în tur, de formaţia olandeză Twente Enschede.

Reacţia jucătorilor echipei Steaua după înfrângerea din Liga Europa în faţa formaţiei Twente. Foto: Reuters.

Articol de Ionuţ Dragu, 24 Februarie 2012, 08:00

Atât în tur cât şi în meciul retur din Liga europa, echipa Steaua Bucureşti a fost învinsă de formaţia olandeză FC Twente Enschede cu scorul de 1-0.

Astfel, echipa din Ghencea părăseşte Liga Europa la fotbal din faza şaisprezecimilor de finală.

Olandezii de la Twente s-au impus cu acelaşi scor ca la Bucureşti, prin golul marcat de Nacer Chadli, în minutul 29, şi tot după o gafă a portarului stelist Tătăruşanu.

Steaua a început bine meciul, cu un joc agresiv, şi nu a fost cu nimic mai prejos decât adversara sa.

Meciul a fost echilibrat, ocaziile de gol fiind foarte rare.

Prima ocazie notabilă a Stelei a fost semnată de Tănase (9), dar şutul său din afara careului s-a dus alături de poartă.

Apoi, ca şi în meciul de la Bucureşti, Twente a deschis scorul după o gafă a Stelei, portarul Tătăruşanu alunecând la o pasă înapoi a lui Geraldo.

Mingea a ajuns apoi la De Jong, acesta trimiţând la Chadli pentru singurul gol al partidei.

La reluare, Steaua s-a aruncat şi mai mult în atac dar fără niciun rezultat notabil.

Tătăruşanu a salvat apoi golul în minutul 68, faţă în faţă cu Luuk De Jong, după care Bajrami a trimis balonul pe lângă poartă, în minutul 69.

O bună situaţie a Stelei a venit în minutul 69, când şutul deviat al lui Costea a ocolit poarta.

Steliştii au trecut pe lângă golul egalării în minutul 78 prin Nikolic, când şutul său din unghi a fost respins de Mihailov.

Cu patru atacanţi pe teren, Nikolic, Florin Costea, Mihai Costea şi Rusescu, Steaua a presat mereu, a dominat jocul, dar nu a reuşit mai mult.

În celelalte partide disputate, joi, în manşa secundă a 16-imilor de finală ale Ligii Europa,

FC Valencia a învins Stoke City (Anglia) cu 1-0 (în tur 1-0), Athletic Bilbao (Spania) s-a impus în faţa ruşilor de la Lokomotiv Moscova cu 1-0 (în tur 1-2), PAOK Salonic (Grecia) a fost învinsă de Udinese (Italia) cu 0-3 (în tur 0-0), PSV Eindhoven (Olanda) s-a calificat în faza superioară a competiţiei după ce a trecut cu 4-1 de Trabzonspor (Turcia) (2-1 în tur), iar FC Bruges (Belgia) ratează optimile Ligii Europa după ce a fost învinsă de germanii de la Hannover '96 cu 0-1 (1-2 în tur).

Tot în şaisprezecimile Ligii Europa, Standard Liege (Belgia) s-a calificat mai departe după ce a remizat cu Wisla Cracovia (Polonia) 0-0, dar a obţinut un 1-1 în tur.

Printre alte echipe care merg mai departe în Liga europa se află şi Olympiakos Pireu (Grecia) care a trecut de Rubin Kazan (Rusia) cu 1-0 (1-0), Beşiktaş Istanbul (Turcia) după ce a învins Sporting Braga (Portugalia) cu în tur 2-0 (0-1 în retur), Manchester United (Anglia) - Ajax Amsterdam (Olanda) s-a terminat 1-2, (2-0 în tur) şi Metalist Harkov (Ucraina) - Red Bull Salzburg (Austria) 4-1 (în tur 4-0).

Alte rezultate care s-au înregistrat în faza şaisprezecimilor Ligii Europa:

• Anderlecht Bruxelles (Belgia) - AZ'67 Alkmaar (Olanda) 0-1, în tur 0-1,
  • Atletico Madrid (Spania) - Lazio Roma (Italia) 1-0, în tur 3-1,
  • Schalke 04 (Germania) - Viktoria Plzen (Cehia) 3-1, în tur 1-1,
  • Sporting Lisabona (Portugalia) - Legia Varşovia (Polonia) 1-0, în tur 2-2,
  • Manchester City s-a calificat deja în optimile de finală ale Ligii Europa, după ce a trecut, cu scorul general de 6-1, de formaţia FC Porto.
România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.