Steaua obţine prima victorie în Liga Europa

Echipa de fotbal, Steaua Bucureşti a învins formaţia olandeză FC Utrecht, pe teren propriu cu scorul de 3-1, obţinând prima victorie în grupa K din Liga Europa.

Tehnicianul Stelei, Marius Lăcătuş. Foto: Agerpres.

Articol de Ionuţ Dragu, 05 Noiembrie 2010, 07:37

Echipa Steaua Bucureşti a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, formaţia olandeză FC Utrecht, în etapa a IV-a a grupei K a Ligii Europa şi a obţinut prima victorie în această fază a competiţiei.

Steaua a deschis scorul prin Florin Gardoş în minutul 29.

În minutul 33, FC Utrecht a egalat prin Dries Mertens, care a executat o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri, ca echipa din Ghencea să majoreaze diferenţa pe tabela de marcaj în minutul 52, prin Bogdan Stancu.

Un minut mai târziu, Bogdan Stancu a marcat din nou, scor 3-1 pentru Steaua.

Cu această victorie, Steaua reintră în cărţile pentru calificarea în şaisprezecimile de finală ale competiţiei.

Meciul a fost întrerupt de mai multe petarde aruncate pe teren

În primul minut al meciului, arbitrul rus Stanislav Suhina a oprit partida, din cauza unei torţe aruncate din Peluza Sud a arenei "Steaua".

Spectatorii de la Peluza Sud au afişat un banner, iar fanii de la Peluza Nord au răspuns şi ei cu mai multe petarde.

Meciul a fost întrerupt aproximativ două minute, timp în care au mai fost aruncate o torţă de la Peluza Sud şi una de la Peluza Nord.

La meciul disputat pe arena din Bulevardul Ghencea au asistat aproximativ 10.000 de spectatori.

Steaua va juca următorul meci pe 2 decembrie, acasă, cu Liverpool.