Steaua Bucureşti, în grupele Ligii Campionilor la fotbal

Steaua Bucureşti a terminat la egalitate cu Legia Varşovia, scor de 2-2. Ultima prezenţă a echipei în grupele Champions League a avut loc în sezonul 2008-2009.

Articol de Cristina Ghioca, 28 August 2013, 08:36

Echipa de fotbal Steaua Bucureşti s-a calificat în grupele Ligii Campionilor la fotbal pentru a şaptea oară, marţi seara, după ce a terminat la egalitate cu Legia Varşovia, scor de 2-2, în deplasare, în manşa a doua a playoff-ului competiţiei.

Steaua a marcat de două ori în debutul partidei, prin Nicuşor Stanciu (7) şi Federico Piovaccari (9).

Golurile echipei gazdă au fost reuşite de Miroslav Radovic (27) şi Jakub Rzezniczak (90+4).

Audio: Finalul meciului comentat la RRA de Adrian Soare

Nicuşor Stanciu, la primul său gol sub tricoul Stelei, a deschis scorul în minutul 7.

Peste două minute, campioana României şi-a mărit avantajul: Filip a recuperat un balon, l-a angajat pe Piovaccari, iar italianul a trimis în plasă pe sub portarul slovac Kuciak.

În minutul 20 Kucharczyk, jucătorul echipei Legia Varşovia, a trimis balonul în plasă, dar golul a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid.

Legia a redus din diferenţă în minutul 27, când Wawrzyniak a centrat în careu, iar Radovic a reluat cu capul în plasă.

Echipa a egalat în ultimele secunde, prin golul marcat de Jakub Rzezniczak.

Ultima prezenţă a Stelei în grupele Champions League a avut loc în sezonul 2008- 2009.

Legia nu s-a mai calificat în grupe din 1996, aminteşte Mediafax.

Maratonul fotbalistic, care urmăreşte evoluţiile echipelor româneşti în meciurile retur susţinute în play-off-ul Cupelor Europene, continuă la Radio România Actualităţi, joi, cu alte trei transmisiuni:

• ora 19:00, Astra Giurgiu – Maccabi Haifa, comentator Tiberiu Tudor
  • ora 20:30, Petrolul Ploieşti – Swansea City AFC, comentator Cătălin Cîrnu
  • ora 22:30, Sporting Club Braga – Pandurii Tg.Jiu, comentator Ilie Dobre
Jocurile Olimpice: Team România a ajuns la 80 de sportivi
Sport 26 Aprilie 2024, 18:07

Ebru Bolat va reprezenta România în competiţia olimpică de sailing, care va aveaa loc la Marsilia.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.