Sportivii români, la Jocurile Francofoniei

Sportivii români au cucerit, luni, şapte noi medalii, trei de aur, una de argint şi trei de bronz, la Jocurile Francofoniei de la Abidjan.

Articol de Florin Lepădatu, 25 Iulie 2017, 07:34

Sportivii români au cucerit, luni, şapte noi medalii, trei de aur, una de argint şi trei de bronz, la Jocurile Francofoniei de la Abidjan (Cote d'Ivoire).

Bilanţul delegaţiei României a ajuns astfel la 16 medalii, dintre care patru de aur, cinci de argint şi şapte de bronz.

La tenis de masă, Alina Georgiana Zaharia şi Alex Manole au cucerit medalia de aur în proba de dublu mixt, după 3-2 (12-10, 11-7, 4-11, 6-11, 11-9) în finala cu francezii Oceane Guisnel/Joe Seyfried.

În finala pe echipe, Franţa (Guisnel, Seyfried) a dispus de România (Zaharia, Manole) cu 2-0.

Seyfried l-a învins pe Manole cu 3-0 (11-6, 11-8, 11-9), iar Guisnel a trecut de Zaharia cu 3-1 (5-11, 11-6, 11-4, 11-8).

La lupte libere, România şi-a întregit bilanţul cu o medalie de aur cucerită de Vlad Caraş la categoria 97 kg şi una de bronz câştigată de Cătălina Axente, la categoria 75 kg.

Ion Pîslaru a fost şi el aproape de medalie, dar a pierdut meciul decisiv şi s-a clasat pe locul 5 la categoria 86 kg.

Atleţii au cucerit primele lor medalii la Abidjan, două în proba feminină de 10.000 m, unde Roxana Bîrcă a câştigat cu timpul de 35 min 31 sec 13/100, urmată de sportiva marocană Hanane Qallouj, 35 min 34 sec 69/100, bronzul fiind adjudecat de Monica Mădălina Florea, în 35 min 38 sec 37/100, informează Agerpres.

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...

Ana Maria Brânză va alerga cu torța olimpică
Sport 23 Aprilie 2024, 20:09

Spadasina tricoloră a fost inclusă în grupul de sportivi care reprezintă Uniunea Europeană.

Loteria Română va emite un milion de lozuri în sprijinul sportivilor
Sport 23 Aprilie 2024, 17:16

30% din sumele încasate vor fi utilizate exclusiv în sprijinul participării echipelor naţionale la competiţiile din vară.