Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Sorana Cîrstea, eliminată de la Australian Open

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea, locul 59 WTA, a fost învinsă de italianca Sara Errani, locul 48 WTA. Perechea Irina-Camelia Begu/Monica Niculescu a ajuns în optimi.

Jucătoarea de tenis Sorana Cârstea. Foto: Reuters.

Articol de Sorin Solomon, 21 Ianuarie 2012, 12:11

Sorana Cîrstea, locul 59 WTA, a fost eliminată sâmbătă în turul trei la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului, informează siteul oficial al competiţiei.

Sportiva română a fost învinsă de italianca Sara Errani, locul 48 WTA, scor 6-7 (8), 6-0, 6-2, după două ore şi 27 de minute de joc.

Italianca a ajuns în premieră în optimi la Australian Open.

Sorana Cîrstea reuşise să acceadă în premieră până în turul trei la Australian Open.

În urma eliminării Soranei Cârstea, niciun sportiv din România nu se mai află pe tabloul principal de simplu la Australian Open.

Prin accederea în turul trei, Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec în valoare de 44.300 de euro şi 100 de puncte WTA.

Perechea Begu/Niculescu, în optimi la Australian Open

Perechea Irina-Camelia Begu/Monica Niculescu s-a calificat în optimile tabloului de dublu feminin de la Australian Open.

Begu şi Niculescu s-au impus în faţa perechii Natalie Grandin/Vladimira Uhlirova (Africa de Sud/Cehia), cap de serie numărul 9, scor 6-1, 4-6, 6-3, după aproape două ore de joc.

În optimi, Begu şi Niculescu vor întâlni favoritele numărul 5, perechea rusă Maria Kirilenko/Nadia Petrova.

Perechea Victor Hănescu/Olivier Rochus (România/Belgia) a fost eliminată în turul doi al tabloului de dublu masculin de la Australian Open, informează site-ul oficial al competiţiei.

Victor Hănescu şi Oliver Rochus au fost învinşi în turul doi de cuplul brazilian Ricardo Mello/Joao Souza, scor 6-4, 6-4, după 88 de ore de joc.

În optimi, Mello şi Souza vor întâlni perechea Horia Tecău/Robert Lindstedt.

Superliga de fotbal: Sepsi - FCSB 2-2
Sport 25 Aprilie 2024, 09:42

La Ovidiu, Farul mai face un pas mare spre consolidarea locului 2 în clasament după 3-1 cu Rapid.

Contracronometru Olimpic la RRA
Sport 24 Aprilie 2024, 22:25

O nouă ediție a emisiunii Contracronometru dedicată Jocurilor Olimpice de la Paris, cu detalii de la Ambasada Franței la...

EURO 2024: Olimpiu Moruțan ratează turneul final
Sport 24 Aprilie 2024, 18:22

Olimpiu Moruțan a jucat în 15 partide pentru România și a marcat un gol

CSM Constanța reușește eventul, la doi ani de la înființare
Sport 24 Aprilie 2024, 08:42

Echipa feminină de baschet CSM Constanța a dominat acest sezon intern, atât în campionat, cât și în Cupă.

Superliga: FC Botoșani o învinge pe Dinamo în prelungiri
Sport 23 Aprilie 2024, 22:57

În Superliga de fotbal FC Botoșani a învins-o pe Dinamo cu 2-1 în etapa a 6-a din play-out.

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...

Ana Maria Brânză va alerga cu torța olimpică
Sport 23 Aprilie 2024, 20:09

Spadasina tricoloră a fost inclusă în grupul de sportivi care reprezintă Uniunea Europeană.

Loteria Română va emite un milion de lozuri în sprijinul sportivilor
Sport 23 Aprilie 2024, 17:16

30% din sumele încasate vor fi utilizate exclusiv în sprijinul participării echipelor naţionale la competiţiile din vară.