Simona Halep pierde, dar se califică în semifinale la Singapore

Simona Halep a fost învinsă de Ana Ivanovic cu 7-6, 3-6, 6-3, în ultimul meci din Grupa Roşie a Turneului Campioanelor - Singapore, din care se califică alături Serena Williams.

Simona Halep. Foto: facebook.com/simonahalep.

Articol de Sorin Solomon, 24 Octombrie 2014, 16:48

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a fost învinsă de sârboaica Ana Ivanovic cu 7-6, 3-6, 6-3, în ultimul meci disputat vineri în Grupa Roşie a Turneului Campioanelor de la Singapore, dar s-a calificat alături de americanca Serena Williams în semifinalele de sâmbătă.

În primul set, Halep, cu un joc variat şi precis s-a distanţat firesc la 5-2, dar sârboaica Ivanovic a continuat să lupte şi a revenit neaşteptat, egalând situaţia la 5-5, scrie Agerpres.

Ambele jucătoare îşi câştigă apoi serviciul şi primul act ajunge la tie-break.

Simona începe prost şi este condusă cu 5-2, revine însă şi conduce cu 6-5, cu minge de set pe serviciul sârboaicei.

Ivanovic nu cedează şi obţine la rândul ei 2 mingi de set, o concretizează pe a doua la 8-7 şi câştigă cu 7-6 setul, care a fost controlat în totalitate până la 5-2 de româncă.

Al doilea set are o desfăşurare asemănătoare, Halep se desprinde la 4-1, se ajunge la 5-3, cu românca la serviciu care nu mai ratează această oportunitate şi tranşează setul în favoarea ei cu 6-3, dar în acelaşi timp o califică pe Serena Williams în semifinale. Ivanovic avea nevoie de o victorie în 2 seturi pentru a se califica în semifinale, în dauna americancei.

Actul final a consemnat echilibrul până la 4-3 în favoarea sârboaicei, care a făcut break şi apoi şi-a concretizat serviciul, adjudecându-şi setul şi meciul cu 7-6, 3-6, 6-3.

Pentru calificarea în semifinale, Halep şi-a asigurat un cec de 463.000 dolari şi 530 puncte WTA.

Simona Halep este a treia româncă care s-a calificat pentru Turneul Campioanelor, după Virginia Ruzici şi Irina Spîrlea.

În faza semifinalelor, ea o va întâlni sâmbătă pe poloneza Agnieszka Radwanska, locul 2 în Grupa Albă, cu o singură victorie, la jucătoarea cehă Petra Kvitova.

Simona Halep este condusă cu 4-2 de Radwanska la meciurile directe. Cele 2 jucătoare s-au înfruntat de 2 ori pe hard în acest an şi scorul este 1-1. Poloneza s-a impus cu 6-3, 6-4 la Indian Wells în semifinale, iar constănţeanca a câştigat cu 7-5, 6-2 la Doha.

În cealaltă semifinală de la Turneul Campioanelor, daneza Caroline Wozniacki va primi replica americancei Serena Williams.

Jocurile Olimpice: Team România a ajuns la 80 de sportivi
Sport 26 Aprilie 2024, 18:07

Ebru Bolat va reprezenta România în competiţia olimpică de sailing, care va aveaa loc la Marsilia.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.