Simona Halep, noua campioană de la Indian Wells

Simona Halep, numărul 3 WTA, a câștigat duminică seară turneul de la Indian Wells, cel mai important titlu din cariera sa.

Simona Halep. Foto: facebook.com/simonahalep.

Articol de Radio România Actualităţi, 23 Martie 2015, 08:17

Jucătoarea noastră de tenis Simona Halep a câștigat turneul WTA de la Indian Wells (SUA), dotat cu premii totale de 5.381.235 dolari, duminică, după ce a învins-o într-o finală disputată pe sârboaica Jelena Jankovic cu 2-6, 7-5, 6-4.

Simona Halep și-a adjudecat astfel cel mai important titlu al carierei, după un meci care a durat două ore și 37 de minute, cu o desfășurare dramatică, având o revenire extraordinară.

Potrivit Agerpres, pentru românca de 23 de ani acesta este al treilea titlu câștigat în 2015 și al 11-lea din carieră, după cele de la Nürnberg, 's-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven, Moscova, Sofia, toate în 2013, Doha și București în 2014, Shenzhen, Dubai și Indian Wells anul acesta.

Halep a câștigat primul său titlu Premier Mandatory, cel mai important din carieră, după cele de categoria Premier 5 (Doha 2014 și Dubai 2015).

Postare de WTA.

Anul trecut, Simona se oprise în semifinale la Indian Wells, învinsă de poloneza Agnieszka Radwanska, în două seturi, cu 6-3, 6-4.

În decisiv, Simona a avut 1-0, Jankovic a întors situația, 1-2, au urmat trei break-uri consecutive, iar la 3-3 Halep a reușit să rupă echilibrul, făcându-și serviciul, iar apoi realizând un break pentru 5-3.

Totuși, Halep nu a reușit să încheie setul pe serviciul său, Jankovic a redus diferența (5-4), dar Halep a reușit un break cu care a încheiat meciul (6-4).

În disputele directe cu Jankovic (30 ani, 21 WTA), Halep conduce acum cu scorul de 4-1, toate cele cinci confruntări fiind de trei seturi.

Simona Halep a fost recompensată cu 900.400 dolari și 1.000 de puncte WTA, în timp ce Jankovic, fost număr unu mondial și câștigătoare la Indian Wells în 2010, a primit 439.420 dolari și 650 de puncte.

După acest succes, Halep va deveni lider în clasamentul ''Road to Singapore'', pentru Turneul Campioanelor, care contabilizează cele mai bune rezultate dintr-un an calendaristic.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.