Simona Halep, în turul doi la Roland Garros

Favorită numărul 4, Simona Halep a câştigat meciul contra rusoaicei Alisa Kleibanova, scor 6-0, 6-2. Sorana Cîrstea a învins-o pe Aleksandra Wozniak, cu 6-7 (3), 7-5, 6-2.

Simona Halep. Foto: Arhivă.

Articol de Cristina Ghioca, 27 Mai 2014, 13:47

Simona Halep s-a calificat în turul secund la Roland Garros, după un meci de 56 de minute.

Sportiva în vârstă de 22 de ani a câştigat partida contra rusoaicei Alisa Kleibanova, scor 6-0, 6-2.

A patra favorită a turneului, Simona Halep are acum trei victorii în faţa rusoaicei.

Prima victorie s-a înregistrat în 2011 la Australian Open, în turul secund, cu 6-4, 7-6 (2).

Cea de-a doua în 2013 la Moscova, cu 6-1, 6-1, în sferturile de finală.

Simona Halep şi-a asigurat astfel un cec de 42.000 de euro şi 70 de puncte WTA.

În turul al doilea, sportiva o va înfrunta pe învingătoarea partidei dintre britanica Heather Watson şi Barbora Zahlavova Strycova.

Sorana Cîrstea în turul doi

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea, cap de serie nr. 26, a învins-o pe Aleksandra Wozniak (Canada), cu 6-7 (3), 7-5, 6-2, marţi, în manşa inaugurală a turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului.

Sorana Cîrstea a trecut după două ore şi 32 de minute de Wozniak (26 ani, 149 WTA), care o eliminase în turul al doilea al calificărilor pe Alexandra Dulgheru.

Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 42.000 de euro şi 45 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe Teliana Pereira (Brazilia), victorioasă cu 4-6, 6-1, 6-1 în faţa thailandezei Luksika Kumkhum.

Superliga de fotbal: FCSB- Sepsi 2-2

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...

Ana Maria Brânză va alerga cu torța olimpică
Sport 23 Aprilie 2024, 20:09

Spadasina tricoloră a fost inclusă în grupul de sportivi care reprezintă Uniunea Europeană.

Loteria Română va emite un milion de lozuri în sprijinul sportivilor
Sport 23 Aprilie 2024, 17:16

30% din sumele încasate vor fi utilizate exclusiv în sprijinul participării echipelor naţionale la competiţiile din vară.