Acum la Radio România Actualităţi: RADIOJURNAL * Meteo * Sport Video NewsVideo News Audio NewsAudio News Ascultă Radio Romania ActualităţiAscultă Live
newsletter Abonează-te
Breaking News

Newsletter (selectati cel putin o optiune):
10:00
16:00
21:00

Ploieşti

102,2 FM

Târgovişte

102,2 FM

București

105,3 FM

Bacău

98,8 FM

Constanța

102,7 FM

Tulcea

99,4 FM

Slobozia

96,3 FM

Galați

106,4 FM

Focșani

102,5 FM

Buzău

107 FM

Iași

101,1 FM

Botoșani

106 FM

Suceava

99,6 FM

Maramureș-Oaș

89,4 FM

Văratec

91,2 FM

Bistrița

103,9 FM

Satu-Mare

104,1 FM

Oradea

104,1 FM

Cluj

88,8 FM

Arad

103,8 FM

Timișoara

106,4 FM

Reșița

102,5 FM

Turnu-Severin

91,4 FM

Turnu-Măgurele

105,1 FM

Craiova

88,7 FM

Râmnicu-Vâlcea

103,4 FM

Alexandria

91,8 FM

Brașov

102,5 FM

Târgu Mureș

93,6 FM

Harghita

103,4 FM

Piteşti

103,4 FM

Sibiu

101,8 FM

Zalău

88,1 FM

Deva

103,4 FM

Oltenița

91,1 FM

Târgu Jiu

92,9 FM

Giurgiu

105,3 FM


Aveţi dificultăţi în recepţia postului nostru de radio? Scrieţi-ne aici!
Curs Valutar
EUR4.4646 Lei
GBP5.5585 Lei
USD3.5492 Lei
AUR178.084 Lei
Vremea în

Sesiune parlamentară pe fondul protestelor

22 Ianuarie 2012 | 368 vizualizări
Comentează add

de Cristina Ghioca

Protestele la adresa presedintelui si a guvernului au continuat pentru a zecea zi consecutiv. Alte proteste sunt anuntate pană la sfarsitul lunii. Parlamentul se reuneste in sesiune extraordinară pentru a le dezbate.

Proteste la Bucureşti. Foto: Agerpres.

add    

Parlamentul se reuneşte, luni, în sesiune extraordinară pentru a dezbate actuala situaţie politică a ţării şi marţi pentru a sărbători Unirea Principatelor.

Solicitarea privind organizarea sesiunii extraordinare de luni îi aparţine Uniunii Social Liberale şi a venit pe fondul protestelor de stradă din ultimele zile.

Decizia de a-i chema din vacanţa pe senatori şi deputaţi a fost, de altfel, singurul lucru asupra căruia au căzut de acord in ultimele zile reprezentanţii puterii şi cei ai opoziţiei, la o reuniune iniţiată de premierul Emil Boc.

Potrivit liderului PSD, Victor Ponta, parlamentarii opoziţiei vor să obţină demisia guvernului, dar şi organizarea de alegeri anticipate.

El a precizat, însă, sâmbătă, că USL nu este de acord cu mişcările violente de protest. Ideea de a analiza în parlament necesitatea unor alegeri înainte de termen a fost, de altfel, acceptată, sâmbătă, de către şeful executivului.

Emil Boc a declarat că nu este interesat de durata propriului mandat de premier, ci de "menţinerea stabilităţii economice, stabilitate obţinută prin sacrificii din partea tuturor".

"În parlament se discută toate aspectele care ţin de viitorul guvernelor, pentru că, potrivit Constituţiei, guvernul răspunde politic în faţa legislativului", a mai afirmat premierul Emil Boc.

Calendarul protestelor de la sfârşitul lunii ianuarie

Primăria Capitalei a aprobat organizarea mai multor proteste în perioada 23-31 ianuarie.

Manifestaţiile vor fi organizate de revoluţionari, militari disponibilizaţi, CNS Cartel Alfa şi Asociaţia Aurarilor Alburnus Maior Roşia Montană.

În perioada 23-27 ianuarie, Asociaţia 21 Decembrie 1989 va protesta la sediul PDL din bulevardul Aviatorilor. Protestele vor avea loc zilnic, între orele 11.45 şi 13.30. Potrivit unui comunicat de presă manifestaţiile nu vor afecta circulaţia în zonă.

Asociaţia 21 Decembrie 1989 se aşteaptă ca la proteste să ia parte zilnic, între 50 şi 150 de persoane.

Cadrele militare protestează în Piaţa Leu şi în Piaţa Victoriei

Începând de luni şi până la sfârşitul lunii, membrii Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate vor protesta în apropiere de Palatul Cotroceni. În intervalul orar 10.00-18.00, aproximativ 150  de cadre militare se vor aduna pe trotuarul de lângă monumentul Leu.

De asemenea, marţi, între orele 9.30 şi 17.00 sunt programate un miting şi un marş de protest.

Mitingul va avea loc în Piaţa Victoriei până la ora 14.30. Acţiunea de protest va fi urmată de un marş până la sediul TVR. Manifestanţii vor pleca de la Piaţa Victoriei spre bulevardul Aviatorilor, până la Piaţa Charles de Gaulle şi apoi spre sediul TVR.

Potrivit unui comunicat de presă postat pe blogul sindicatului, participanţii la protest se vor grupa pe trotuarul instituţiei, unde vor continua să protesteze până la ora 16.30.

Membrii Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate ies în stradă în semn de nemulţumire faţă de "măsurile anticonstituţionale şi antipopulare luate de actuala putere".

Conducerea organizaţiei se aşteaptă ca la proteste să participe zece mii de oameni.

Proteste pentru Roşia Montană

Spre sfârşitul lunii ianuarie, în data de 28, membrii Cartel Alfa şi Asociaţia Aurarilor Alburnus Maior Roşia Montană au anunţat organizarea unui protest la sediul ministerului mediului.

Ei sunt nemulţumiţi de intenţia reprezentanţilor ministerului de a aproba exploatarea zăcămintelor de la Roşia Montana.

Potrivit unui comunicat de presă, mitingul este programat în intervalul orar 11.00-12.15, în spaţiul delimitat.


Taguri: proteste ianuarie 2012, Roşia Montană, militar, cadre disponibilizate, miting, alegeri anticipate, sesiune extraordinara, parlament, 24 ianuarie

Articole cu teme similare:

Reafișează
Toate

VideoNews

  • Inundaţii în Australia

    Inundaţii în Australia

  • Deschiderea Târgului Gaudeamus

    Miercuri a avut loc deschiderea ediţiei a 18-a a Târgului Internaţional Gaudeamus - Carte de Învăţătură, organizat de Radio România.

  • "Presiuni sporite" asupra Greciei

    Liderii europeni au sporit marţi, presiunea asupra Greciei, nemulţumiţi de anunţul surpriză al premierului elen privind organizarea unui referendum pe tema planului de salvare.

  • Vremea severă a lăsat 4 milioane de americani fără curent electric

    În pofida eforturilor, aproximativ 4 milioane de americani continuă să nu aibă curent electric, după căderile masive de zăpadă din ultimele zile.

  • Proteste în urma condamnării Iuliei Timoşenko

    Un tribunal din Kiev a condamnat-o pe Iulia Timoşenko, la şapte ani de închisoare, într-un proces în care era acuzată de abuz de putere.

  • Flori şi lumânări la sediul Apple din California

    Steve Jobs, fost director general şi cofondator al Apple, a decedat miercuri la vârsta de 56 de ani, în urma unor grave probleme de sănătate.

  • Tomas Tranströmer, surprins de câştigarea premiului Nobel

    Poetul suedez Tomas Tranströmer a primit premiul Nobel 2011 pentru literatură, datorită imaginilor condensate şi translucide oferă un acces proaspăt la realitate, după cum au explicat reprezentanţii comitetului Nobel.

  • Primul zbor al Boeingului 787 Dreamliner

    După trei ani de amânări şi costuri de miliarde de dolari, compania Boeing a livrat primul 787 Dreamliner grupului japonez All Nippon Airways. Vezi în ştire o galerie foto cu noul avion.

  • Executat după deliberări record

    În statul american Georgia a fost executat Troy Davis, condamnat la moarte într-un caz care a atras atenţia internaţională, după formularea unor îndoieli în ce priveşte modul în care ar fi fost instrumentat cazul.

  • Zeci de cadavre abandonate, găsite într-un oraş mexican

    Cadavrele a cel puţin 35 de persoane au fost găsite abandonate pe o şosea dintr-un oraş din estul Mexicului. Persoanele găsite sunt suspectate de legături cu grupări criminale organizate, informează AFP.

Instalaţi flash pentru a vizualiza această sectiune.
  • Acum
  • Urmează
22:00:00: RADIOJURNAL * Meteo * Sport
(vezi programul complet)
22:00:00: RADIOJURNAL * Meteo * Sport
(vezi programul complet)

Azi la România Actualităţi

Matinal


Copiii uitaţi

Dragostea şi afecţiunea părintească nu pot fi substituite prin bunăstare materială!

Obiectiv, România


Căluşul de Frânceşti

Un vechi obicei ceremonial din Vâlcea este pe cale de dispariție.

Blogurile România Actualități

Mişcarea de Sănătate

Activităţi în aer liber

Mişcarea de Sănătate, la primul maraton al Braşovului

Aproape 300 de concurenţi au participat sâmbătă, 19 mai, la primul maraton al Braşovului, organizat de Asociaţia Clubul ...

România pe bicicletă

Prima Evadare – un brand al ciclismului românesc.

de Daniel Ruse, coordonator “România Pedalează” Pedalatul nu ține cont de vârstă și de gen și nici de kilogr...

În jurul lumii

Uncategorized

Uca Marinescu printre shamani

În călătoria sa din vara 2011 pe urmele şi printre shamanii din Mongolia, Uca Marinescu are parte de s...

Calea spre sănătate

Eşti ceea ce faci

Cristian Răchitan invitat la Semnături celebre

Cristian Răchitan este unul dintre acei medici care călătoresc prin lume spre a face bine suferinzilor. Voluntar şi dezi...

Vezi ce asculţi

Ne-am întors!

Proiectul Reporter Special se întoarce în această vară cu o nouă incursiune în căutarea României de la firul ierbii. Dup...

Top 30 România Actualităţi


1
Holograf
Cat de departe
2
Stefan Stan feat.Alex
You give me love
3
Gotye (ft.Kimbra)
Somebody that I used to know
4
Dya
Don’t know
5
Andra
What about us
6
David Gueta ft.Sia
Titanium
7
Jason Derulo
Breathing
8
Delia
OmaDeo
9
RJ feat.Pitbull
U know it ain’t love
10
Voltaj
Da vina pe