Ascultă Radio România Actualitaţi Live

România, la un pas de o înfrângere ruşinoasă cu Finlanda

Naţionala de fotbal a României a reuşit să obţină in extremis un meci egal 1-1 (la pauză 0-0) cu selecţionata Finlandei, din Grupa F a preliminariilor pentru EURO 2016.

Golul lui Ovidiu Hoban din prelungirile partidei. Foto: captură video.

Articol de Titus Iordan, 09 Octombrie 2015, 00:10

Naţionala de fotbal a României a încheiat la egalitate 1-1 (la pauză 0-0) meciul cu selecţionata Finlandei, din Grupa F a preliminariilor EURO 2016.

Jucătorii noştri au smuls in extremis egalul, după un meci pe care l-au controlat circa 65 de minute, dar pe care a fost la un pas să îl piardă lamentabil, scrie Agerpres.

Finlanda, care nu a învins niciodată România, în zece meciuri oficiale, a deschis scorul prin Joel Pohjanpalo (minutul 67), dar Ovidiu Hoban a redat tricolorilor speranţa în prelungiri (90+1), marcând un gol care poate echivala cu o calificare în cazul unei victorii cu Feroe.

România va juca duminică în Feroe, cu calificarea "pe masă", după ce Irlanda de Nord a obţinut deja biletul pentru turneul din Franţa, după victoria cu 3-1 din faţa Greciei.

În alt meci din Grupa F, Ungaria a revenit de la 0-1 şi a reuşit să câştige partida cu reprezentativa Insulelor Feroe.

Clasamentul Greupei F. Sursa: livescore.com.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.

Xavi continuă cu Barca
Sport 25 Aprilie 2024, 19:45

Antrenorul Barcelonei, Xavi Hernandez: "În ianuarie, mă gândeam că ar fi mai bine să plec, dar acum văd lucrurile altfel".

Superliga de fotbal: Sepsi - FCSB 2-2
Sport 25 Aprilie 2024, 09:42

La Ovidiu, Farul mai face un pas mare spre consolidarea locului 2 în clasament după 3-1 cu Rapid.

Contracronometru Olimpic la RRA
Sport 24 Aprilie 2024, 22:25

O nouă ediție a emisiunii Contracronometru dedicată Jocurilor Olimpice de la Paris, cu detalii de la Ambasada Franței la...

EURO 2024: Olimpiu Moruțan ratează turneul final
Sport 24 Aprilie 2024, 18:22

Olimpiu Moruțan a jucat în 15 partide pentru România și a marcat un gol

CSM Constanța reușește eventul, la doi ani de la înființare
Sport 24 Aprilie 2024, 08:42

Echipa feminină de baschet CSM Constanța a dominat acest sezon intern, atât în campionat, cât și în Cupă.

Superliga: FC Botoșani o învinge pe Dinamo în prelungiri
Sport 23 Aprilie 2024, 22:57

În Superliga de fotbal FC Botoșani a învins-o pe Dinamo cu 2-1 în etapa a 6-a din play-out.