România eliminată de Cehia de la CM de handbal

Naționala feminină de handbal a României a fost învinsă de Cehia cu 28-27 în optimile de finală ale CM și este eliminată din competiție.

Articol de Bogdan Predescu, 11 Decembrie 2017, 23:25

Deși toată lumea vedea România favorită în meciul cu Cehia, nu a fost să fie o victorie în optimi, iar ultimele 10 secunde ne-au costat enorm deoarece am primit gol la ultima fază a meciului și am părăsit competiția.

România a început bine meciul în fața a 200 de duporteri români aflați în tribunele Arenei din Leipzig. Am condus în permanență și cu 5 goluri, însă am primit multe goluri ușoare de la o echipă a Cehiei care a stat mereu aproape de tricolore. Cristina Neagu a încheiat prima repriză cu 8 goluri din 9 aruncări, poarta nu a prea mers, dar în total eram pe plus la pauză 17-14.

În partea a doua a jocului au început să apară greșelile, s-a ratat destul de mult, iar pe final am căzut inexplicabil de la 25-22 în minutul 53, la 25-26 în minutul 58. Finalul a fost unul dramatic, Cristina Neagu a egalat la 27 cu 15 de secunde înainte de final, Cehia a cerut timp de odihnă, a pregătit ultimul atac și a reușit să înscrie pentru biletul de sferturi 28-27.

România părăsește Campionatul Mondial lăsând impresia unei echipe de moment, care nu este în stare să găsească soluții în atac în afară de Cristina Neagu (13 goluri cu Cehia), fără reușite importante din extremă și cu un schimb de generații care încă nu se vede cu nimic. Păcat de publicul minunat care a fost și de această data alături de echipa noastră.

Cu echipa noastră eliminată din competiție, tabloul sferturilor de finală de la Campionatul Mondial arată astfel: marți 12 decembrie la Leipzig se joacă Franța – Muntenegru și Danemarca – Suedia, iar miercuri 13 decembrie la Magdeburg avem parte de Olanda – Cehia și Norvegia – Rusia.

România câștigă și partida cu Angola: 27-24
Sport 07 Decembrie 2017, 21:19

A 4-a victorie la Mondialul de handbal din Germania, 27-24 cu Angola, într-o mult așteptată revanșă după JO de la Rio.

Sport 06 Decembrie 2017, 00:04

Fantastic, a 3-a victorie la Mondiale: Romania – Spania 19-17

Naționala noastră este lider în Grupa A cu 6 puncte și mai are de jucat cu Angola și Franța.

Sport 05 Decembrie 2017, 11:42

A treia luptă handbalistică mondială: România – Spania

Marți de la 21.30 la CM Handbal, România – Spania în direct la RRA.

A fost greu, dar a meritat: România – Slovenia 31-28
Sport 03 Decembrie 2017, 17:35

A venit și a doua victorie la mondialul de handbal din Germania, în fața Sloveniei și a peste 1000 de suporteri români.

Simona Halep revine într-un meci oficial, după ora 22:00
Sport 19 Martie 2024, 09:36

Simona Halep va juca, în această noapte, primul meci oficial de tenis, după o pauză de aproape un an și șapte luni.

În Superliga de fotbal s-a încheiat prima etapă din play-out
Sport 19 Martie 2024, 07:21

La Ploiești, Petrolul a învins-o pe FCU Craiova 1948, cu scorul de 1-0. Golul a fost marcat de brazilianul Jair, în minutul 62.

Campioana CS United la primul eșec stagional
Sport 18 Martie 2024, 22:13

Rezultat surpriză în play-off-ului Ligii 1 la fotbal în sală, cu victorie pentru echipa din Timișoara, pe terenul campioanei...

Mijlocașul de la Sepsi, Cosmin Matei a fost depistat pozitiv la controlul antidoping
Sport 18 Martie 2024, 19:14

Jucãtorul susține cã nu a folosit substanțe interzise, transmițând clubului doar cã în acea perioadã, la începutul lunii...