România a câştigat două medalii de aur la judo

Alina Dumitru şi Corina Căprioriu au câştigat medaliile de aur la categoria 48 kg, respectiv 57 kg în cadrul cupei mondiale de judo feminin de la Bucureşti.

Articol de Răzvan Stancu, 05 Iunie 2010, 19:33

Campioana olimpică şi europeană Alina Dumitru a câştigat medalia de aur la categoria 48 kg din cadrul Cupei Mondiale de judo feminin de la Bucureşti, învingând-o în finală pe compatrioata sa Carmen Bogdan, informează Agerpres.

Corina Căprioriu a câştigat medalia de aur la categoria 57 de kilograme, după ce a învins-o în finala pe Sarah Loko (Franţa).

Căprioriu a obţinut a doua medalie de aur din 2010, după cea similară la Campionatul European din luna aprilie.

În prima zi a competiţiei, ce oferă puncte pentru calificarea la JO 2012, România a cucerit 4 medalii: 2 de aur, 1 de argint şi 1 de bronz.

La categoria 48 kg, Alina Dumitru a avut câştig de cauză în faţa talentatei Carmen Bogdan, o judoka tânără, cu mare potenţial.

La aceeaşi categorie, Violeta Dumitru a fost a 7-a.

La categoria 52 kg, Elena Ungureanu a cucerit medalia de bronz după ce a învins-o pe chinezoaica Cancan He.

Medalia de aur a fost cucerită de nord-coreeanca Ae Kum An.

Duminică sunt programate meciuri la ultimele 3 categorii, 70, 78 şi +78 kg, la care româncele nu sunt creditate cu şanse la medalii.

Medalie de aur în proba masculină de sabie la CM din Antalya
Sport 08 Octombrie 2009, 18:51

Formaţia tricoloră este formată din sportivii Rareş Dumitrescu, Tiberiu Dolniceanu, Cosmin Hănceanu şi Florin Zalomir.

Simona Halep nu va juca la Stuttgart
Sport 29 Martie 2024, 13:29

Jucătoarea română nu este pe lista sportivelorle care au fost invitate la turneul din Germania.

Start în play-off-ul Ligii a doua la fotbal
Sport 28 Martie 2024, 22:14

În Liga a doua de fotbal a debutat faza play-off. La Hunedoara, Corvinul și Gloria Buzău au terminat la egalitate 1-1.

Contracronometru de Joi – Ciprian Marica:”Aș fi preferat Islanda”
Sport 28 Martie 2024, 21:59

Ediția a 8-a a emisiunii Contracronometru, de joi 28 martie, dedicată ca de obicei participării României la Turneul Final de...

Cupa României la handbal masculin, meciuri tari în sferturi
Sport 28 Martie 2024, 17:25

La sediul Federației Române de Handbal s-au stabilit meciurile din Sferturile Cupei României la masculin.

Sport, natură, aventură! Peste 800 de participanți așteptați la linia de start a Crosului USAMV
Sport 28 Martie 2024, 14:21

Copii, elevi, studenți și alergători de cursă lungă, sunt așteptați să ia startul la cea de-a treia ediție a Crosului...