Rezultatele zilei a patra la Euro 2016

Spania și Italia și-au respectat statutul de favorite în a patra zi de competiție la Euro 2016

Articol de Robert Şişcă, 14 Iunie 2016, 01:01

Cea de-a patra zi a CE din Franta a avut in prim plan meciuri foarte frumoase. In prima confruntare a zilei Spania, campioana en-titre a continentului trecut la limita, scor 1-0, de Cehia.

Gerard Pique a adus "izbavirea" pe finalul disputei, in minutul 87. Furja Roja s-a chinuit in multe momente in fata unei adversare extrem de incomoda o formatie a Cehiei care a jucat foarte deschis dar mai ales intelligent.

In grupa situatia este urmatoarea: Croatia lider, Spania pe doi iar Cehia si Turcia sunt fara punct.

In meciul 2 al zilei de ieri, Irlanda-Suedia s-a jucat pe "Stade de France"in prezenta a (75000 spectatori), arena unde un colet suspect a pus pe jar autoritatile franceze cu doar doua ore inainte de startul disputei. A fost, din fericire, o alarma falsa.

In meciul doi al zilei, Irlanda a marcat ambele goluri ale duelului cu Suedia in Grupa E si astfel "verzii" au fost nevoiti sa se multumesca doar cu o remiza la partida de debut in turneul final european (1-1).

Hoolahan a deschis scorul in min (48'), iar coechipierul Clark a inchis tabela cu un autogol (71') - centrarea apartinandu-i starului Zlatan Ibrahimovic.

Italia si Belgia a fost ultima intalnirea a zilei. Azurii s-a impus pana la urma depasind echipa similara a Belgiei, scor 2-0. Primul gol al partidei de pe Stades des Lumieres a fost marcat de Giaccherini, care a fost servit pefect de Bonucci (32'). In minutele de prelungiri, Pelle a inscris spectaculos pentru 2-0 din pasa lui Candreva (90+2').

Italia obtine astfel trei puncte la capatul unui meci frumos, cu ocazii de ambele parti. Belgia nu a reusit sa inscrie, desi a avut ocazii mari.

La scorul de 1-0, aflat fata in fata cu Buffon, Lukaku a trimis peste poarta dintr-o pozitie ideala, dupa o pasa foarte buna a lui Hazard si a irosit ocazia egalarii (53'). Belgienii au trecut pe langa golul egalarii in minutul 89, cand Fellaini a fost desposedat de italieni la doar trei metri de poarta.

Jocurile Olimpice: Team România a ajuns la 80 de sportivi
Sport 26 Aprilie 2024, 18:07

Ebru Bolat va reprezenta România în competiţia olimpică de sailing, care va aveaa loc la Marsilia.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.