Pe scurt:
Ascultă Radio Romania ActualităţiAscultă Live Acum: Matinal (Continuare) Vineri, 01 Iulie

Cele mai citite

Articole recente

Ştiri

Autor

Florin Lepădatu

7 Iunie 2021
Vizualizari: 3018
Comentează add

Turneul final al EURO 2020 la fotbal, care va fi găzduit de 11 oraşe de pe continent, printre care şi Bucureşti, va debuta pe 11 iunie şi se va încheia pe 11 iulie.

Programul turneului final al EURO 2020 la fotbal

florin-lepadatu

Foto: FRF

Turneul final al EURO 2020 la fotbal, care va fi găzduit de 11 oraşe de pe continent, printre care şi Bucureşti, va debuta pe 11 iunie şi se va încheia pe 11 iulie.

Meciul de deschidere va fi cel dintre Italia şi Turca, pe 11 iunie, pe Stadio Olimpico din Roma.

Finala va avea loc la Londra, pe Wembley.

Grupa A (Roma şi Baku): Turcia, Italia, Ţara Galilor, Elveţia;
Grupa B (Copenhaga şi Sankt Petersburg): Danemarca, Finlanda, Belgia, Rusia;
Grupa C (Amsterdam şi Bucureşti): Olanda, Ucraina, Austria, Macedonia de Nord;
Grupa D (Londra şi Glasgow): Anglia, Croaţia, Scoţia, Cehia;
Grupa E (Sevilla şi Sankt Petersburg): Spania, Suedia, Polonia, Slovacia;
Grupa F (Munchen şi Budapesta): Ungaria, Portugalia, Franţa, Germania.

Programul turneului final (ora României):
Vineri 11 iunie
Turcia - Italia (22:00, Roma, Grupa A)

Sâmbătă 12 iunie
Ţara Galilor - Elveţia (16:00, Baku, Grupa A)
Danemarca - Finlanda (19:00, Copenhaga, Grupa B)
Belgia - Rusia (22:00, St Petersburg, Grupa B)

Duminică 13 iunie
Anglia - Croaţia (16:00, Londra, Grupa D)
Austria - Macedonia de Nord (19:00, Bucureşti, Grupa C)
Olanda - Ucraina (22:00, Amsterdam, Grupa C)

Luni 14 iunie
Scoţia - Cehia (16:00, Glasgow, Grupa D)
Polonia - Slovacia (19:00, St Petersburg, Grupa E)
Spania - Suedia (22:00, Sevilla, Grupa E)

Marţi 15 iunie
Ungaria - Portugalia (19:00, Budapesta, Grupa F)
Franţa - Germania (22:00, Munchen, Grupa F)

Miercuri 16 iunie
Finlanda - Rusia (16:00, St Petersburg, Grupa B)
Turcia - Ţara Galilor (19:00, Baku,Grupa A)
Italia - Elveţia (22:00, Roma, Grupa A)

Joi 17 iunie
Ucraina - Macedonia de Nord (16:00, Bucureşti, Grupa C)
Danemarca - Belgia (19:00, Copenhaga, Grupa B)
Olanda - Austria (22:00, Amsterdam, Grupa C)

Vineri 18 iunie
Suedia - Slovacia (16:00, St Petersburg, Grupa E)
Croaţia - Cehia (19:00, Glasgow, Grupa D)
Anglia - Scoţia (22:00, Londra, Grupa D)

Sâmbătă 19 mai
Ungaria - Franţa (16:00, Budapesta, Grupa F)
Portugalia - Germania (19:00, Munchen, Grupa F)
Spania - Polonia (22:00, Sevilla, Grupa E)

Duminică 20 iunie
Italia - Ţara Galilor (19:00, Roma, Grupa A)
Elveţia - Turcia (19:00, Baku, Grupa A)

Luni 21 iunie
Macedonia de Nord - Olanda (19:00, Amsterdam, Grupa C)
Ucraina - Austria (19:00, Bucureşti, Grupa C)
Rusia - Danemarca (22:00, Copenhaga, Grupa B)
Finlanda - Belgia (22:00, St Petersburg, Grupa B)

Marţi 22 iunie
Cehia - Anglia (22:00, Londra, Grupa D)
Croaţia - Scoţia (22:00, Glasgow, Grupa D)

Miercuri 23 iunie
Slovacia - Spania (19:00, Sevilla, Grupa E)
Suedia - Polonia (19:00, St Petersburg, Grupa E)
Germania - Ungaria (22:00, Munchen, Grupa F)
Portugalia - Franţa (22:00, Budapesta, Grupa F)

OPTIMI DE FINALĂ
Sâmbătă 26 iunie
1: 2A - 2B (19:00, Amsterdam)
2: 1A - 2C (21:00, Londra)

Duminică 27 iunie
3: 1C - 3D/E/F (19:00, Budapesta)
4: 1B - 3A/D/E/F (22:00, Sevilla)

Luni 28 iunie
5: 2D - 2E (19:00, Copenhaga)
6: 1F - 3A/B/C (22:00, Bucureşti)

Marţi 29 iunie
7: 1D - 2F (19:00, Londra)
8: 1E - 3A/B/C/D (22:00, Glasgow)

SFERTURI DE FINALĂ
Vineri 2 iulie
sfert 1: câştigătoarea optimii de finală 6 - câştigătoarea optimii de finală 5 (19:00, St Petersburg)
sfert 2: câştigătoarea optimii de finală 4 - câştigătoarea optimii de finală 2 (22:00, Munchen)

Sâmbătă 3 iulie
sfert 3: câştigătoarea optimii de finală 3 - câştigătoarea optimii de finală 1 (19:00, Baku)
sfert 4: câştigătoarea optimii de finală 8 - câştigătoarea optimii de finală 7 (22:00, Roma)

SEMIFINALE
Marţi 6 iulie
semifinala 1: câştigătoarea sfertului 2 - câştigătoarea sfertului 1 (22:00, Londra)

Miercuri 7 iulie
semifinala 2: câştigătoarea sfertului 4 - câştigătoarea sfertului 3 (22:00, Londra)

Finala
Duminică 11 iulie
câştigătoarea semifinalei 1 - câştigătoarea semifinalei 2 (22:00, Londra), conform Agerpres.


Etichete exclusiv onlineeuro 2020

Articole cu teme similare:

Recomandarile editorului:

X

Candidaţii la preşedinţia Comisiei Europene participã la o dezbatere Eurovision, la Parlamentul European - Video Live