Prima semifinală la CM 2014, Brazilia - Germania

Meciul dintre Brazilia şi Germania, care se vor înfrunta în semifinalele CM de fotbal 2014, la Belo Horizonte, poate să fie oricând o finală a competiţiei şi chiar a fost.

Neymar lipsește din semifinală. Foto: wikipedia.org (agenciabrasil.ebc.com.br)

Articol de Sorin Solomon, 08 Iulie 2014, 16:21

Meciul dintre Brazilia şi Germania, care se vor înfrunta în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal 2014, la Belo Horizonte, poate să fie oricând o finală a competiţiei şi chiar a fost în 2002.

Brazilia şi-a adjudecat al cincilea său titlu suprem în Coreea de Sud şi Japonia, după ce a dispus în finală de Germania cu scorul de 2-0, prin ''dubla'' lui Ronaldo Nazario de Lima, scrie Agerpres.

Dacă echipa Braziliei are cinci trofee mondiale (1958, 1962, 1970, 1994, 2002), Germania are în palmares trei (1954, 1974, 1990), iar aceasta este doar a doua oară când cele două formaţii sunt adversare directe la Cupa Mondială.

Ambele echipe au al treilea atac la CM 2014, cu câte 10 goluri, după Olanda şi Columbia (echipă eliminată), care au marcat fiecare 12 goluri. Nationalmannschaft a marcat opt goluri din faze cursive de joc şi două din faze fixe, iar Brazilia 6 din acţiune şi trei din faze fixe.

Germanul Thomas Mueller, golgheterul CM 2010, şi brazilianul Neymar ocupă locul secund în clasamentul marcatorilor la Mondialul brazilian, cu câte patru goluri fiecare, la egalitate cu argentinianul Leo Messi, dar Neymar este accidentat şi probabil nu va mai evolua în turneu. Fotbalistul columbian James Rodriguez este lider cu şase goluri, dar ''Los Cafeteros'' au fost eliminaţi.

Căpitanul echipei germane, Philipp Lahm, este cel mai bun pasator de la acest mondial, cu 408 pase completate şi o rată de succes a acestora de 86,6 la sută.

Brazilia şi Germania au fost adversare de 21 de ori, Selecao câştigând 12 jocuri, iar Germania patru, în timp ce alte cinci meciuri s-au încheiat nedecis, golaverajul fiind net favorabil sud-americanilor, cu 39-24.

Semifinală fără Neymar

Echipa ''auriverde'' a învins de două ori Germania la Cupa Confederaţiilor, cu 3-2 la Nurnberg, în 2005, şi cu 4-0 la Guadalajara (Mexic), în 1999, consemnează Agerpres.

Ultimul meci între cele două rivale a fost amical şi s-a jucat pe 10 august 2011, la Stuttgart, Germania învingând cu scorul de 3-2.

La CM 2014, Brazilia a învins Croaţia cu 3-1, a remizat cu Mexicul (0-0) şi a dispus cu 4-1 de Camerun în Grupa A (primul loc), învingând selecţionata Chile în optimi, cu 3-2 la loviturile de departajare (1-1 după prelungiri), şi Columbia în sferturi, cu 2-1.

Germania a câştigat grupa sa după 4-0 cu Portugalia, 2-2 cu Ghana şi 1-0 cu SUA, învingând Algeria cu 2-1, după prelungiri, şi Franţa cu 1-0 în sferturi.

Raportul şuturilor pe poartă este egal, 70 la sută fiecare echipă, şi nu e diferenţă mare nici la media pe meci, Brazilia 16,4, iar Germania 14,8, dar diferenţa se face în favoarea europenilor la capitolul disciplinar, unde brazilienii au comis 96 de faulturi (10 cartonaşe galbene), faţă de 57 ale germanilor (4 cartonaşe galbene).

Şi la distanţa alergată de jucători Germania este pe plus, cu 115,3 km, faţă de 106,8 km. Germanii sunt mai buni şi la pasat, cu 2.938 pase reuşite, faţă de 1.816 Brazilia, procentajul fiind de 80%-70% pentru Germania.

Într-o statistică la loviturile de departajare, Brazilia a câştigat trei din cele patru meciuri decise din punctul cu var la Mondiale, singurul eşec fiind contra Franţei, în 1986, în sferturile de finală, în timp ce victorii s-au înregistrat cu Italia, în finala din 1994, cu Olanda în semifinala din 1998 şi cu Chile la CM 2014. Germania are un bilanţ impecabil, cu patru succese din patru, în faţa Franţei, în semifinalele CM 1982, în sfertul de finală cu Mexicul din 1986, semifinala cu Anglia din 1990 şi sfertul de finală cu Argentina din 2006.

Brazilia mai are o absenţă uriaşă, pe lângă vedeta Neymar, căpitanul Thiago Silva, suspendat pentru cumul de cartonaşe galbene, dar, faţă de sfertul cu Columbia, va reveni Luiz Gustavo, care şi-a ispăşit suspendarea. Locul lui Thiago Silva va fi luat mai mult ca sigur de Dante, care în plus joacă în Bundesliga, la Bayern Munchen.

Germania, finalistă în 2002 şi semifinalistă în 2006, 2010 şi 2014, are doar o indisponibilitate, fundaşul Mustafi, pentru care Mondialul s-a încheiat.

Meciul de pe stadionul ''Mineirao'' (58.170 locuri) se va disputa de la ora 23:00 și va fi arbitrat de mexicanul Marco Rodriguez.

Jocurile Olimpice: Team România a ajuns la 80 de sportivi
Sport 26 Aprilie 2024, 18:07

Ebru Bolat va reprezenta România în competiţia olimpică de sailing, care va aveaa loc la Marsilia.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.