Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Prima înfrângere la CM de handbal feminin din Brazilia

Echipa naţională de handbal feminin a României a fost învinsă, joi, la Sao Paulo, de reprezentativa Braziliei, scor 33-28, în cea de-a patra partidă din grupa C a Campionatului Mondial.

Naţionala feminină de handbal a României. Foto: Agerpres Arhivă.

Articol de Ionuţ Dragu, 09 Decembrie 2011, 08:34

Tricolorele au reuşit o primă repriză mai bună decât în meciurile precedente, în pofida dominaţiei Braziliei, care a condus şi cu patru goluri (10-6, 14-10).

Pe teren au revenit şi accidentatele Manea şi Fiera, dar nu pentru mult timp.

Apărarea a fost mai mobilă, însă în faza ofensivă greşelile individuale au continuat în anumite momente ale jocului, astfel că sud-americanele au profitat cu recuperări şi atacuri rapide, finalizate cu precizie.

Nascimento a fost principalul pericol al Braziliei, chiar dacă nu a mai intrat în ultimele 10 minute, în timp ce România a avut-o în prim-plan pe Brădeanu.

La reluare, tricolorele s-au apropiat la două goluri, 15-13, dar apoi au scăzut ritmul din nou şi au fost conduse, chiar şi cu 5 goluri (28-23).

Fetele au dublat eforturile, însă unele decizii de arbitraj, care au favorizat jocul dur al Braziliei, le-au scos din minţi.

În schimb, în minutul 49, România avea 12 eliminări de câte două minute şi pe extrema Ardean Elisei scoasă cu cartonaş roşu (min. 47).

Pe final, arbitrii au egalizat numărul de eliminări, însă Brazilia se detaşase pe tabelă şi nu a mai avut probleme în a-şi trece în cont a patra victorie consecutivă.

România a bifat prima înfrângere, după un joc cu momente contrastante, în care nici portarii nu au ajutat echipa la valoarea lor reală.

Pentru Brazilia au marcat Nascimento 8 goluri, Silva 6, Amorim 5, Rodrigues 4, Cavaleiro 3, Pinheiro şi Moura câte două iar Piedade, Diniz şi Rocha câte unu.

Pentru România au înscris Brădeanu 6 goluri, Curea 5, Vărzaru 4, Manea 3, Ardean Elisei, Chirilă, Nechita şi Amariei câte 2, iar Chintoan şi Băbeanu câte un gol.

România, în cârţile optimilor

În celelalte meciuri din grupa C Japonia a trecut de Tunisia cu 32-31, iar Franţa - Cuba s-a încheiat cu scorul de 38-18.

În grupa D, Croaţia a trecut de Suedia cu 27-26, Danemarca de Coasta de Fildeş cu 38-17, iar Uruguay a învins Argentina cu 19-16.

După patru etape, pe prima poziţie din grupa C se află Brazilia cu 8 puncte, urmată de Franţa cu 6, România cu 5, Japonia 3, Tunisia 2 şi Cuba cu 0 puncte.

În cele patru meciuri jucate până în prezent, în grupa C a CM din Brazilia, naţionala României a obţinut până acum victori în faţa reăprezentativelor Tunisiei (30-28), Cubei (33-27), Japoniei (28-28).

Primele patru clasate din fiecare grupă se vor califica în optimile de finală, meciuri care sunt programate să se desfăşoare în 11-12 decembrie.

Sferturile de finală sunt programate pentru 14 decembrie, semifinalele în 16 decembrie, iar finalele se vor disputa în 18 decembrie.

Dacă se va califica în fiecare fază superioară a competiţiei, naţionala feminină a României nu se va muta din Sao Paolo.

Campioana mondială se va califica direct la Jocurile Olimpice de la Londra, competiţie la care au obţinut deja "biletele" Marea Britanie, Norvegia (din Europa), Coreea de Sud (Asia) şi Brazilia (Pan-America).

Cele mai bune şase echipe de la CM din Brazilia, care nu şi-au asigurat calificarea la JO din turneele continentale, vor participa ulterior la turneele preolimpice, din intervalul 25-27 mai 2012, cu primele trei având drept de organizare.

De asemenea, campioana mondială din 2011 se va califica direct la ediţia din 2013 a competiţiei, care va fi găzduită de Serbia.

Deţinătoarea titlului mondial este Rusia, care a mai cucerit medaliile de aur în 2001, 2005, după finala cu România, şi 2007.

CSM Constanța reușește eventul, la doi ani de la înființare
Sport 24 Aprilie 2024, 08:42

Echipa feminină de baschet CSM Constanța a dominat acest sezon intern, atât în campionat, cât și în Cupă.

Superliga: FC Botoșani o învinge pe Dinamo în prelungiri
Sport 23 Aprilie 2024, 22:57

În Superliga de fotbal FC Botoșani a învins-o pe Dinamo cu 2-1 în etapa a 6-a din play-out.

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...

Ana Maria Brânză va alerga cu torța olimpică
Sport 23 Aprilie 2024, 20:09

Spadasina tricoloră a fost inclusă în grupul de sportivi care reprezintă Uniunea Europeană.

Loteria Română va emite un milion de lozuri în sprijinul sportivilor
Sport 23 Aprilie 2024, 17:16

30% din sumele încasate vor fi utilizate exclusiv în sprijinul participării echipelor naţionale la competiţiile din vară.

Ambasada Franței în România pregătită pentru Jocurile Olimpice
Sport 23 Aprilie 2024, 15:20

La mai puţin de 100 de zile înainte de debutul Jocurilor Olimpice de la Paris, Ambasada Franţei în România a organizat un...

Patru arbitri români, cooptați la EURO 2024
Sport 23 Aprilie 2024, 14:49

Patru arbitri români vor oficia la turneul de fotbal EURO 2024, care va avea loc în Germania în perioada 14 Iunie - 14 Iulie.

SUPERLIGA, etapa a 6-a: FCSB poate câștiga matematic titlul de campioană
Sport 23 Aprilie 2024, 09:06

Dacă Univ Craiova nu o învinge pe CFR Cluj acasă, iar FCSB o bate în Covasna pe SEPSI, titlul este jucat.