Potaissa Turda, foarte aproape de câștigarea Cupei Challenge

Potaissa Turda a învins categoric formația AEK Atena, în primul meci al finalei Cupei Challenge.

Sursa foto: Gabriel Bucur

Articol de Gabriel Bucur, 15 Mai 2018, 09:30

Echipa masculină de handbal AHC Potaissa Turda a câștigat meciul de luni seară, din manșa tur a finalei Cupei Challenge, contra formației AEK Atena, cu scorul de 33 la 22, în sala Horia Damian din Cluj-Napoca.

Meciul retur este programat duminică, 20 mai, la Atena, în Sala Olimpică Nikos Gkalis.

Ardelenii, pregătiți de Horațiu Gal, au avut avantaje mici pe tabelă până în minutele din a doua repriză, când au marcat cinci goluri la rând și s-au desprins la 19-12. Apoi diferența a crescut la nouă goluri, respective la zece, pentru ca, în final, să ajungă la 11 goluri.

Cei mai buni marcatori ai Potaissei au fost Georgică Cîntec, Alexandru Asoltanei și Cristian Ghiță, fiecare cu câte șapte goluri marcate.

Potaissa Turda a jucat și în finala de acum un an a Cupei Challenge, însă a fost învinsă, în ambele manse (28-37, 24-30), de către Sporting Lisabona.

CSM București a ratat finala Ligii Campionilor
Sport 12 Mai 2018, 22:15

Campioana României nu a avut puterea să treacă în semifinale de gazdele turneului final din Liga Campionilor, ETO Gyor, fiind...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.