Ploieşti
102,2 FM
Târgovişte
102,2 FM
București
105,3 FM
Bacău
98,8 FM
Constanța
102,7 FM
Tulcea
99,4 FM
Slobozia
96,3 FM
Galați
106,4 FM
Focșani
102,5 FM
Buzău
107 FM
Iași
101,1 FM
Botoșani
106 FM
Suceava
99,6 FM
Maramureș-Oaș
89,4 FM
Văratec
91,2 FM
Bistrița
103,9 FM
Satu-Mare
104,1 FM
Oradea
104,1 FM
Cluj
88,8 FM
Arad
103,8 FM
Timișoara
106,4 FM
Reșița
102,5 FM
Turnu-Severin
91,4 FM
Turnu-Măgurele
105,1 FM
Craiova
88,7 FM
Râmnicu-Vâlcea
103,4 FM
Alexandria
91,8 FM
Brașov
102,5 FM
Târgu Mureș
93,6 FM
Harghita
103,4 FM
Piteşti
103,4 FM
Sibiu
101,8 FM
Zalău
88,1 FM
Deva
103,4 FM
Oltenița
91,1 FM
Târgu Jiu
92,9 FM
Giurgiu
105,3 FM
Aveţi dificultăţi în recepţia postului nostru de radio? Scrieţi-ne aici!
| EUR | 4.4646 Lei |
| GBP | 5.5585 Lei |
| USD | 3.5492 Lei |
| AUR | 178.084 Lei |
Guvernul Ponta "trebuie sancţionat printr-o moţiune"
Ministerul Finanțelor verifică cum au cheltuit primăriile banii de la Guvernul Ungureanu
Reînhumarea în România a unui scriitor maghiar, anulată
PDL "îşi schimbă toţi miniştrii"
7 Februarie 2012 | 588 vizualizări
Comentează
de Bogdan Mihai
Preşedintele PDL Emil Boc a anunţat că portofoliile care îi revin partidului său într-un eventual cabinet Ungureanu vor fi deţinute "în totalitate" de alte persoane decât cele din guvernul pe care l-a condus.
Preşedintele PDL, Emil Boc, a declarat marţi că în şedinţa Colegiului director al PDL a fost luată cu unanimitate decizia schimbării tuturor miniştrilor pentru noul cabinet.
"Astăzi toţi miniştrii din cabinet facem un pas înapoi şi propunem o echipă care să ducă PDL în guvern şi să ofere o nouă expertiză profesională, aşa cum a făcut-o şi vechea echipă. Este o decizie luată în unanimitate. Este o decizie luată pe baza propunerilor miniştrilor şi în colaborare cu ei. Este o decizie a PDL", a explicat Emil Boc.
Preşedintele PDL a subliniat că nu doreşte să se facă o confuzie între unanimitatea în favoarea deciziei şi votul dat pentru fiecare în parte.
"Nu confundaţi două lucruri. Am vorbit de decizia politică de a schimba întreaga echipă ministerială a PDL. Aici am avut unanimitate. După aceea, am trecut la propuneri, vot cu vot, om cu om", a mai spus Emil Boc.
- Primul ministru
- Ministerul agriculturii
- Ministerul Economiei și Comerțului
- Ministerul Finanțelor Publice
- Ministerul Muncii
- Ministerul Transporturilor și Infrastructurii
- Ministerul Administrației și Internelor
- Ministerul Educației, Cercetării și Inovării
- Ministerul Dezvoltării Regionale și Turismului
- Ministerul Comunicațiilor și al Societății Informaționale
- Vice-prim-ministru
- Ministerul Culturii
- Ministerul Sănătății Publice
- Ministerul Mediului
- Ministerul Afacerilor Externe
- Ministerul Apărării Naționale
- Ministerul de Justiţie
- Ministerul Afacerilor Europene
Fostul premier a subliniat că decizia nu este un gest de frondă la adresa miniştrilor din guvernul Boc, ci este un gest de responsabilitate şi de apreciere politică.
"Această decizie politică pe care am propus-o este luată în urma consultării cu miniştrii cabinetului în exerciţiu. Nu este un gest de frondă la adresa actualului cabinet ci este un gest de responsabilitate şi de apreciere politică.
"Vreau să mulţumesc public miniştrilor PDL din guvernul pe care l-am condus pentru eforturile făcute în susţinerea reformelor şi modernizarea statului", a mai spus Emil Boc.
Negocieri
În cursul zilei de marţi premierul desemnat, Mihai Răzvan Ungureanu, se întâlneşte cu liderii coaliţiei pentru nominalizarea miniştrilor din cabinetul pe care îl va conduce.
După discuţiile cu grupurile UNPR, Mihai Răzvan Ungureanu a declarat că ceea ce s-a întâmplat este în linia aşteptărilor sale, adică "susţinere din partea UNPR".
Mihai Răzvan Ungureanu a spus că parlamentarii Uniunii vor vota în parlament investirea guvernului pe care îl va propune.
"UNPR are o opţiune politică şi parlamentară foarte clară. A fost şi este în continuare o piesă puternică a coaliţiei de guvernare. Nu îmi pot imagina că există surprize.
"Ceea ce se cere din partea mea, şi pe bună dreptate, este un dialog continuu cu cei care fac parte din coaliţie, aceasta este datoria mea. Ceea ce s-a întâmplat azi aici a fost în linia aşteptărilor mele, adică susţinere din partea UNPR", a declarat premierul desemnat.
Minorităţile se mai gândesc până joi, UDMR pune condiţii
Liderul grupului minorităţilor, deputatul Varujan Pambuccian, a spus că decizia privind susţinerea noului guvern va fi anunţată joi dimineaţa, în ziua când acesta va fi prezentat Parlamentului şi că minorităţile nu doresc ministere.
"Noi, ca de obicei, nu vrem niciun fel de implicare în Guvern. Am discutat în zona economică, a pârghiilor care pot să ducă la dezvoltare economică, şi în zona pârghiilor economico-sociale", a mai spus deputatul Varujan Pambuccian.
Conducerea UDMR doreşte să continue guvernarea, dar cu anumite condiţii.
Liderul Uniunii, Kelemen Hunor, a spus că se urmăreşte încheierea unui protocol pentru funcţionarea coaliţiei de guvernare în 2012.
"Noi considerăm că avem nevoie pentru anul 2012 de un protocol de funcţionare a coaliţiei, semnat cu toate formaţiunile politice, cu toate partidele din coaliţie, cu Partidul Democrat Liberal, cu UNPR-ul şi cu Grupul Minorităţilor Naţionale, împreună cu premierul desemnat, în care vom introduce câteva chestiuni foarte punctuale, de la dezvoltarea infrastructurală, până la problemele legate de învăţământ, Facultatea de la Târgu Mureş, mă gândesc la Facultatea de Medicină şi Farmacie, autostrada Transilvania şi continuarea investiţiilor lucrărilor la această autostradă" afirmă Kelemen Hunor.
Mihai Răzvan Ungureanu a evitat să comenteze eventuale nume de viitori miniştri, spunând că va face publică lista viitorului cabinet în momentul prezentării în parlament.
Şeful serviciului de informaţii externe SIE Mihai Răzvan Ungureanu a fost însărcinat de către coaliţia de guvernământ PDL-UDMR-UNPR şi de către preşedintele Traian Băsescu să formeze un nou guvern.
Noul guvern ar urma să înlocuiască guvernul Emil Boc, susţinut de aceeaşi coaliţie, care însă şi-a anunţat ieri demisia în urma unor proteste în stradă desfăşurate timp de mai multe săptămâni.
Opoziţia a declarat că nu acceptă niciun guvern propus de actuala coaliţie şi i-a cerut preşedintelui Băsescu să accepte organizarea alegerilor anticipate.
Preşedintele a refuzat, spunând că procesul de organizare a alegerilor "ar putea dura cinci luni", ceea ce ar fi periculos pentru "stabilitatea economică a statului".
Taguri:
Mihai Răzvan Ungureanu, Emil Boc, Cabinet, guvern
Articole cu teme similare:
VideoNews 
-
Inundaţii în Australia
Inundaţii în Australia
-
Deschiderea Târgului Gaudeamus
Miercuri a avut loc deschiderea ediţiei a 18-a a Târgului Internaţional Gaudeamus - Carte de Învăţătură, organizat de Radio România.
-
"Presiuni sporite" asupra Greciei
Liderii europeni au sporit marţi, presiunea asupra Greciei, nemulţumiţi de anunţul surpriză al premierului elen privind organizarea unui referendum pe tema planului de salvare.
-
Vremea severă a lăsat 4 milioane de americani fără curent electric
În pofida eforturilor, aproximativ 4 milioane de americani continuă să nu aibă curent electric, după căderile masive de zăpadă din ultimele zile.
-
Proteste în urma condamnării Iuliei Timoşenko
Un tribunal din Kiev a condamnat-o pe Iulia Timoşenko, la şapte ani de închisoare, într-un proces în care era acuzată de abuz de putere.
-
Flori şi lumânări la sediul Apple din California
Steve Jobs, fost director general şi cofondator al Apple, a decedat miercuri la vârsta de 56 de ani, în urma unor grave probleme de sănătate.
-
Tomas Tranströmer, surprins de câştigarea premiului Nobel
Poetul suedez Tomas Tranströmer a primit premiul Nobel 2011 pentru literatură, datorită imaginilor condensate şi translucide oferă un acces proaspăt la realitate, după cum au explicat reprezentanţii comitetului Nobel.
-
Primul zbor al Boeingului 787 Dreamliner
După trei ani de amânări şi costuri de miliarde de dolari, compania Boeing a livrat primul 787 Dreamliner grupului japonez All Nippon Airways. Vezi în ştire o galerie foto cu noul avion.
-
Executat după deliberări record
În statul american Georgia a fost executat Troy Davis, condamnat la moarte într-un caz care a atras atenţia internaţională, după formularea unor îndoieli în ce priveşte modul în care ar fi fost instrumentat cazul.
-
Zeci de cadavre abandonate, găsite într-un oraş mexican
Cadavrele a cel puţin 35 de persoane au fost găsite abandonate pe o şosea dintr-un oraş din estul Mexicului. Persoanele găsite sunt suspectate de legături cu grupări criminale organizate, informează AFP.
- Acum
- Urmează
– clasamentul melodiilor româneşti. Realizator Titus Andrei * ŞTIRI * Meteo * Sport (14.00) * Publicitate (14.05) (vezi programul complet)
(vezi programul complet)
Alte subiecte la "Politică"
- Ultimele 24 de ore
- Săptămână
- Lună
Azi la România Actualităţi
Matinal
Copiii uitaţi
Dragostea şi afecţiunea părintească nu pot fi substituite prin bunăstare materială!
Obiectiv, România

Căluşul de Frânceşti
Un vechi obicei ceremonial din Vâlcea este pe cale de dispariție.
Blogurile România Actualități
Mişcarea de Sănătate
Activităţi în aer liber
Mişcarea de Sănătate, la primul maraton al Braşovului
Aproape 300 de concurenţi au participat sâmbătă, 19 mai, la primul maraton al Braşovului, organizat de Asociaţia Clubul ...
România pe bicicletă
Prima Evadare – un brand al ciclismului românesc.
de Daniel Ruse, coordonator “România Pedalează” Pedalatul nu ține cont de vârstă și de gen și nici de kilogr...
În jurul lumii
Uncategorized
Uca Marinescu printre shamani
În călătoria sa din vara 2011 pe urmele şi printre shamanii din Mongolia, Uca Marinescu are parte de s...
Calea spre sănătate
Eşti ceea ce faci
Cristian Răchitan invitat la Semnături celebre
Cristian Răchitan este unul dintre acei medici care călătoresc prin lume spre a face bine suferinzilor. Voluntar şi dezi...
Vezi ce asculţi
Ne-am întors!
Proiectul Reporter Special se întoarce în această vară cu o nouă incursiune în căutarea României de la firul ierbii. Dup...
Top 30 România Actualităţi
Cat de departe
You give me love
Somebody that I used to know
Don’t know
What about us
Titanium
Breathing
OmaDeo
U know it ain’t love
Da vina pe
Audio News
Ascultă Live













