Pandurii și Viitorul, eliminate din Europa League

Pandurii Târgu Jiu și FC Viitorul au părăsit Liga Europei, a doua competiție continentală de fotbal intercluburi, după meciurile disputate în turul trei preliminar al competiției.

Articol de Alex Țențu, 05 August 2016, 03:34

Pandurii , locul trei în ultima ediție de campionat, au cedat în fața israelienilor de la Maccabi Tel Aviv, cu scorul general de 5-2.

După 1-3 pe teren propriu, gorjenii au fost învinși și în retur, cu scorul de 2-1.

Israelienii au deschis scorul în minutul 24, prin mijlocașul nigerian Igiebor, care, venit din linia a doua, și nemarcat pe linia careului mic, a reluat cu capul o centrare a lui Medunjanin.

Elevii lui Petre Grigoraș au egalat în minutul 57, grație unei acțiuni excelente a lui Marian Pleașcă. Fundașul dreapta a pornit pe cont prorpiu o acțiune de la 25 de metri de poarta adversă, l-a depășit în viteză pe Rikan, și a finalizat din șase metri, cu o scăriță peste portarul Rajkovic.

În minutul 80, rezerva Ezequiel Scarione, scăpat din marcaj de fundașul stânga Bunoza, a stabilit rezultatul final, după ce a primit o centrare în colțul careului de șase metri de la Micha, și l-a învins cu un șut în diagonală pe portarul David Lazar.

Cele două formații:

Maccabi Tel Aviv: Rajkovic - Dasa, Tibi, Filipenko, Rikan – Benayoun (Ben Basat 82), Medunjanin, Alberman (Scarione 59), Igiebor, Micha - Sa (Itzhaki 72)

Antrenor: Shota Arveladze

Pandurii: Lazar - Pleaşcă, Bujis (Trifu 71), Vasiljevic, Bunoza - Răuţă, Piţian - Munteanu (Voiculeţ 46), Mrzljak, Pîrcalabu (Grecu 79) – Herea

Antrenor: Petre Grigoraș

După 0-5 în Belgia, Viitorul a remizat 0-0 împotriva lui Gent, la Ovidiu. Cu problema calificării rezolvată din meciul tur, ambii antrenori au trimis în teren jucători mai puțin obișnuiți cu locul în primul 11, iar acest lucru s-a văzut în desfășurarea partidei. Timp de 93 de minute, cele două echipe nu și-au creat nicio ocazie cu adevărat periculoasă, iar Viitorul a obținut primul rezultat pozitiv în cupele europene.

Viitorul: Buzbuchi - S. Rădoi, Hodorogea, Brandan, Carp - D. Lopez, Nedelcu, Casap (R. Marin 65)- Iancu (Dumitrescu 77), Rusu (Fl. Tănase 46), Nimely

Antrenor: Gheorghe Hagi

Gent: Thoelen - Gershon, Mitrovic (Nielsen 46), Horemans - Foket (Ndongala 72), Neto (L. Schoofs 64), R. Schoofs, Perbet - Kujovic, Milicevic, Saief

Antrenor: Hein Vanhaezebrouck

Singura reprezentantă a României în Europa League rămâne Astra Giurgiu, eliminată în turul trei preliminar al Ligii Campionilor, de danezii de la FC Copenhaga, cu scorul general de 4-1. Pentru a accede în faza grupelor, giurgiuvenii trebuie să treacă de faza play-off a competiției, unde nu vor fi capi de serie. Tragerea la sorți are loc astăzi, la Nyon, cu începere de la ora 14:00.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.