Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Olanda se califică în semifinale după un meci greu cu Costa Rica

Olanda s-a impus cu greu, după loviturile de departajare, în fața revelației Campionatului mondial de Fotbal, Costa Rica.

Articol de Ionuţ Iamandi, 06 Iulie 2014, 01:40

Olanda a câștigat greu, după 4-3 la lovituri de departajare, în fața echipei din Costa Rica.

Echipa olandeză a controlat meciul de la un capăt la altul, dar nu a reușit să înscrie nici în timpul regulamentar al partidei, nici în prelungiri.

La finalul partidei, Olanda avea patru atacanți, în vreme ce Costa Rica, revelația acestui campionat de fotbal, nu a avut întreaga partidă niciun șut la poartă, iar primul corner l-a executat în minutul 115.

Olandezii au avut multe ocazii, printre care și trei lovituri în bară. Portarul din Costa Rica Keylor Navas și-a salvat echipa de la multe alte goluri ca și făcute ale olandezilor.

Înafară de Olanda, în semifinale mai sunt calificate Brazilia, Germania și Argentina.

Banca tehnică a Olandei în timpul meciului.

110th minute & they still haven’t finished the crossword puzzle. Shameful. #NEDvCRCpic.twitter.com/DrRQzu9An5

— Soccer Gods (@soccergods) July 5, 2014

Brazilia - Germania se va juca pe 8 iulie iar Olanda - Argentina pe 9 iulie. Ambele meciuri încep la ora 23.00 și sunt transmise de TVR.

Finala campionatului mondial de fotbal din Brazilia va avea loc duminică 13 iulie de la ora 22.00.

#NED beat #CRC 4-3 on penalties to secure their place in the #WorldCup semi-finals. #NEDvsCRChttp://t.co/xe1FvRgk28pic.twitter.com/lQNPobIytj

— BBC Sport (@BBCSport) July 5, 2014
Jocurile Olimpice: Team România a ajuns la 80 de sportivi
Sport 26 Aprilie 2024, 18:07

Ebru Bolat va reprezenta România în competiţia olimpică de sailing, care va aveaa loc la Marsilia.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.

Xavi continuă cu Barca
Sport 25 Aprilie 2024, 19:45

Antrenorul Barcelonei, Xavi Hernandez: "În ianuarie, mă gândeam că ar fi mai bine să plec, dar acum văd lucrurile altfel".

Superliga de fotbal: Sepsi - FCSB 2-2
Sport 25 Aprilie 2024, 09:42

La Ovidiu, Farul mai face un pas mare spre consolidarea locului 2 în clasament după 3-1 cu Rapid.

Contracronometru Olimpic la RRA
Sport 24 Aprilie 2024, 22:25

O nouă ediție a emisiunii Contracronometru dedicată Jocurilor Olimpice de la Paris, cu detalii de la Ambasada Franței la...

EURO 2024: Olimpiu Moruțan ratează turneul final
Sport 24 Aprilie 2024, 18:22

Olimpiu Moruțan a jucat în 15 partide pentru România și a marcat un gol

CSM Constanța reușește eventul, la doi ani de la înființare
Sport 24 Aprilie 2024, 08:42

Echipa feminină de baschet CSM Constanța a dominat acest sezon intern, atât în campionat, cât și în Cupă.