Pe scurt:
Ascultă Radio Romania ActualităţiAscultă Live Acum: LUMINA CREDINŢEI Duminică, 05 Aprilie

Cele mai citite

Articole recente

Ştiri

Autor

Catrinel Oprişiu

6 Aprilie 2014
Vizualizari: 2261
Comentează add

Astăzi la Bacău a fost parcursă și ultima tură de bazin din campionatul național de înot pentru seniori și juniori I.

Marius Radu și Ionela Cozma, campioni naționali la înot

catrinel-oprisiu

Foto: swimming.ro.

Marius Radu (Clubul Sportiv Municipal Drobeta Turnu Severin) a înregistrat cea mai bunã performantã, dupã tabela internationalã de punctaj international, în finalele Campionatului National de înot pentru seniori si juniori I, competitie care s-a incheiat duminica la piscina olimpica din Bacãu.

Marius Radu a fost cronometrat cu timpul de 50: 00, in proba de stafeta 4x100 metri liber, si a adunat 826 de puncte. Sportivul de la Turnu Severin a fost urmat de brasoveanul Alexandru Coci (CSM Brasov), care a înregistrat 01:59: 47 în proba de 200 m fluture, si a obtinut 813 puncte, si de Norbert Trandafir (SC Bacãu), cu 812 puncte obtinute pentru timpul de 50:27, din proba de 100 metri liber.

La senioare, in clasamentul final dupã tabela internationalã de punctaj, pe primele trei locuri s-au clasat, în ordine : Ionela Cozma (Dinamo), cu 765 puncte pentru performanta de la 100m liber - 56 :93, Carina Macavei (Brasov), 727 puncte pentru timpul de la 200m spate – 02:17:99  si Gratiela Ene (Brãila), cu 723 puncte dupã proba de la 400 m mixt: 04.58.97 la 400 m mixt. 

Cel mai bun junior a fost Robert Glintã (CSM Pitesti), care a îmbunãtãtit recordurile nationale de vârstã la 50 metri spate si 100 m spate. El a primit 809 puncte pentru timpul de la 100 m spate 55.14. 

Rezultate înregistrate în finalele celei de-a 5-a zi de desfăşurare a Campionatului Naţional de înot pentru seniori şi juniori: 

Senioare 

  • 50m liber: 1. Ionela Cozma (Dinamo) 26:51; 2. Andreea Puchiu (Steaua) – 27:07; 3. Cristina Tatar (Universitatea Pitesti) – 27:47.
  • 400m mixt:1. Alina Ene (LBR) 04:58:97; 2. Alexandra Dobrin (Univeritatea Pitesti) 05:08:43; Carina Macavei (MBV) - 05:10:28.
  • 400 m liber: 1. Ionela Cozma (Dinamo) – 04:29:66; 2. Bianca Raduta (CPT)-04:32:98; 3. Gabriela Dragomir (LBR) – 04:36:36.
  • 4x100 m mixt: Dinamo (Andrea Matyas, Maria Ciorobea, Nicoleta, Ionela Cozma) – 04:28:34; Steaua 1 – 04:30:44; 3. Steaua 2 – 04:39:62. 

Seniori 

  • 50m liber: 1. Marius Radu (Municipal Drobeta Turnu Severin) – 23:03; 2. Norbert Trandafir (Clubul Sportiv Bacau) – 23:11; 3. Robert Glinta (Clubul Sportiv Pitesti) – 23:42.
  • 400m mixt: 1. George Oancea (PET) – 04:36:40; 2. Alexandru Badeata (SHD) – 04:36:58; 3. Andrei George (CSO) – 04:39:76.
  • 400m liber: 1.Alin Artimon (MTS) – 04:01;52; 2. Alexandru Coci (MBV) – 04:02:35; Horia Cristea (MBV) – 04:03:11.
  • 400x100m mixt: 1. Municipal Brasov (Catalin Ungur, Alexandru Coci, Horia Cristea, Alin Coste) – 03:52:10; 2. Universitatea Pitesti – 03:59:28; 3.Municipal Turnu Severin – 03:59:46.

Etichete înotBacăucampionat naționalMarius RaduIonela Cozma

Articole cu teme similare:

Recomandarile editorului:

X

Candidaţii la preşedinţia Comisiei Europene participã la o dezbatere Eurovision, la Parlamentul European - Video Live