Mijlocaşul Barcelonei şi al naţionalei Argentinei a fost desemnat cel mai bun fotbalist al Europei.

Lionel Messi, mijlocaşul echipei Barcelona. Foto: Mediafax

Articol de Paul Poteraşi, 01 Decembrie 2009, 14:22

Fotbalistul argentinian Lionel Messi a fost votat de către jurnaliştii sportivi din întreaga lume ca fiind cel mai bun jucător care îşi are reşedinţa în Europa.

Această distincţie este acordată în cadrul competiţiei anuale, "Ballon d'Or" (Balonul de Aur), organizată de revistă France Football.

Cu 473 de puncte, Messi l-a devansat pe portughezul Cristiano Ronaldo (Manchester United/Real Madrid), laureat în 2008, care a primit 233 de puncte.

În urma lui Messi şi Ronaldo se află alţi trei jucători de la FC Barcelona: mijlocaşii Xavi (locul 3, 170 puncte) şi Iniesta (locul 4, 149 puncte), şi atacantul camerunez Samuel Eto'o (locul 5, 75 puncte), care a semnat în vară cu Inter Milano.

Lionel Messi a spus că este onorat

Mijlocaşul ofensiv al formaţiei FC Barcelona, Lionel Messi, a declarat, marţi, că este o onoare să fie primul jucător argentinian ce câştigă Balonul de Aur.

"Este o mare onoare să câştig acest premiu şi mai ales faptul că sunt primul argentinian mă emoţionează. Este extrem de important pentru mine. Toţi cei care l-au câştigat au fost jucători importanţi, dar au fost şi mari jucători care nu l-au câştigat", a declarat argentinianul.

Lionel Messi a câştigat în acest an cu FC Barcelona campionatul Spaniei, Cupa Spaniei, Liga Campionilor şi Supercupa Europei.

Lionel Messi - cel mai bun fotbalist al anului în Europa
Sport 16 Noiembrie 2009, 20:22

Premiul a fost acordat de publicaţia franceză Onze Mondial.

Messi, mai mediatizat decât Cristiano Ronaldo
Sport 24 Iunie 2009, 10:27

Lionel Messi, atacantul echipei spaniole de fotbal FC Barcelona, îl devanseazã pe portughezul Cristiano Ronaldo.