Liga Campionilor, la ultima reprezentație a anului

Ultima seară de Liga Campionilor din acest an are ca miză patru locuri în faza optimilor de finală.

Articol de Alex Țențu, 06 Decembrie 2017, 16:15

Ultima seară de Liga Campionilor din acest an are ca miză 4 locuri în faza optimilor de finală. Două dintre acestea sunt puse în joc în grupa E. Liverpool primește vizita celor de la Spartak Moscova, în timp ce Sevilla joacă în Slovenia contra lui Maribor. Clubul englez are nevoie de un punct pentru a-și asigura califcarea, și de o victorie pentru a încheia pe prima poziție. De partea cealaltă, Spartak are doar varianta unui succes. Ca să nu depindă de rezultatul de pe Anfield Road, Sevilla vizează cele 3 puncte pe terenul lui Maribor, după 3-0 în Spania.

În grupa F, Manchester City, deja calificată, este implicată direct în stabilirea echipei alături de care va merge mai departe. Shaktar Donetsk are nevoie de un egal, în Ucraina, împotriva echipei lui Guardiola, care duminică are programat derby-ul cu United. Chiar și așa, Napoli are încredere că rezervele lui City vor câștiga, iar cu o victorie pe terenul lui Feyenoord să promoveze în optimi.

Grupa G propune un duel de la distanță pentru locul secund între FC Porto și RB Leipzig. Fiind la egalitate de puncte, Leipzig are nevoie de un rezultat superior celor de la Porto, deoarece meciurile directe sunt de partea ”dragonilor”. Ambele formații vor juca pe teren propriu; Leipzig împotriva primei clasate, Beșiktaș, în timp ce Porto va primi vizita eliminatei AS Monaco.

În grupa H, singura necunoscută este ocupanta poziției de Europa League. Borussia Dortmund și APOEL Nicosia au câte două puncte acumulate, însă formația germană are golaveraj superior. În aceste condiții, APOEL este nevoită să se descurce mai bine pe Wembley, împotriva lui Tottenham, decât va reuși Dortmund, pe Santiago Bernabeu, contra Realului din Madrid.

Aseară, alte patru echipe și-au asigurat prezența pentru tragerea la sorți de luni, de la Nyon.

Manchester United a trecut cu 2-1 de ȚSKA Moscova, chiar dacă oaspeții au condus cu 1-0 la pauză. În decurs de 66 de secunde, Lukaku și Rashford au clarificat situația grupei A. Merge în primăvară și FC Basel, după 2-0 pe terenul celor de la Benfica, înfrânți în acest sezon în toate cele 6 jocuri.

În grupa B s-a desfășurat meciul vedetă al serii, Bayern Munchen – Paris Saint Germain 3-1. Pentru a încheia pe prima poziție, Bayern avea nevoie de o victorie la 4 goluri, care părea posibilă la pauză, când tabela indica 2-0 pentru gazde. Lewandowski, încă din minutul 8, și Tolisso au pedepsit echipa de vedete a lui PSG, care a înscris însă imediat după reluarea partidei. La 18 ani și 11 luni, Kylian Mbappe a devenit cel mai tânăr jucător care ajunge la 10 goluri marcate în istoria competiției. Apărarea trei sferturi braziliană a vicecampioanei Franței a cedat încă o dată în minutul 69, când Tolisso realiza dubla. Astfel, dieselul condus prudent de Jupp Heynckes a învins bolidul greu de ținut în frâu al lui Unai Emery. Pentru prima dată în ultimii 3 ani, PSG pierde două meciuri consecutive, și așteaptă o creștere de formă a celui mai scump jucător din toate timpurile, Neymar Jr. Deși a fost învinsă de Anderlecht, 0-1, la Glasgow, Celtic și-a păstrat poziția de Liga Europa. Cu Stanciu și Chipciu în afara lotului, clubul belgian ar fi avut nevoie de un succes la 3 goluri.

În grupa C, AS Roma a reușit o victorie scurtă, 1-0, acasă, împotriva lui Qarabag, care i-a asigurat însă prima poziție. Deja calificată, Chelsea a încheiat la egalitate, 1-1, la Londra, contra lui Atletico Madrid, care merge în Europa League. Ca o consolare, spaniolii își amintesc de anul 2010, când au încheiat tot pe 3 într-o grupă de Champions, și au câștigat Liga Europa.

În grupa D, Juventus s-a impus în Grecia, 2-0 pe terenul lui Olympiakos, și a obținut locul secund. Cu același scor, pe Camp Nou, Barcelona a trecut de Sporting, și a stabilit un nou record al competiției: 11 sezoane consecutive în care a câștigat grupa. Numirea pe banca tehnică a lui Ernesto Valverde, și despărțirea de Neymar, au făcut ca Barcelona să nu mai fie aceeași mașinărie de goluri. Spre exemplu, Messi are un sezon excelent, în care a înscris deja de 17 ori, însă al doilea marcator al echipei este autogolul, în condițiile în care echipa catalană a beneficiat de 6 mingi trimise de adversari în propria poartă.

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.

Xavi continuă cu Barca
Sport 25 Aprilie 2024, 19:45

Antrenorul Barcelonei, Xavi Hernandez: "În ianuarie, mă gândeam că ar fi mai bine să plec, dar acum văd lucrurile altfel".

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...