Larisa Iordache invitată la Contracronometru

Ediția de joi a emisiunii Contracronometru a fost dedicată gimnasticii românești, iar printe invitați s-a aflat și campioana Larisa Iordache.

Lucian Sandu(stg.), Bogdan Predescu, Larisa Iordache. Foto: Bogdan Predescu.

Articol de Bogdan Predescu, 16 Octombrie 2014, 19:31

Cea de a 45-a ediție a Campionatelor Mondiale s-a încheiat de câteva zile la Nanning (în China), acolo unde țara noastră s-a numărat printre cele 13 țări medaliate dintr-un total de 73 de participante, ca urmare a ceor două medalii de argint ale Larisei Iordache la individual compus și sol.

După un drum lung delegația României a sosit marți acasă, gimnastele și gimnaștii fiind întâmpinață cu flori la aeroportul Henri Coandă.

România a ocupat locul 4 în finala feminină pe echipe, fiind la un pas de medalia de bronz care a intrat în posesia Rusiei.

Larisa Iordache este liderul echipei din care mai fac parte Andreea Munteanu, Anamaria Ocolişan, Alina Ştefania Stănilă, Paula Cristina Tudorache şi rezerva Silvia Zarzu.

Audio: Interviu cu gimnasta Larisa Iordache

Audio: Interviu cu antrenorul coordonator al lotului feminin de gimnastică, Lucian Sandu

După sosirea în țară pentru Larisa a îmceput turul televiziunilor și posturilor de radio pentru a povesti cum a fost în China.

Ediția de joi a emisiunii Contracronometru a fost dedicată gimnasticii românești, iar printe invitați s-a aflat și tânăra Larisa Iordache.

Preşedintele FR de Gimnastică, Adrian Stoica, a declarat la sosirea în ţară de la Mondialele că este mulţumit de cele două medalii de argint obţinute de Larisa Iordache și regret evident că nu s-a cucerit și bronzul în finala feminină pe echipe.

Cât despre despărțirea de antrenorii Octavian Belu și Mariana Bitang, președintele Adrian Stoica a dat de înțeles că este încă devreme să vorbim despre o despărțire permanentă.

Superliga de fotbal: FCSB- Sepsi 2-2

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...

Ana Maria Brânză va alerga cu torța olimpică
Sport 23 Aprilie 2024, 20:09

Spadasina tricoloră a fost inclusă în grupul de sportivi care reprezintă Uniunea Europeană.

Loteria Română va emite un milion de lozuri în sprijinul sportivilor
Sport 23 Aprilie 2024, 17:16

30% din sumele încasate vor fi utilizate exclusiv în sprijinul participării echipelor naţionale la competiţiile din vară.