Pe scurt:
Ascultă Radio Romania ActualităţiAscultă Live Acum: NOAPTE BUNĂ, COPII! Miercuri, 21 Noiembrie

Cele mai citite

Articole recente

Ştiri

Autor

Gabriel Bucur

14 Februarie 2018
Vizualizari: 454
Comentează add

Miercuri, România a fost reprezentată în întrecerile olimpice hibernale din Coreea de Sud doar la proba de sanie dublu.

J.O. de iarnă: Campionii întrecerilor de miercuri

gabriel-bucur

  Sursa foto: Cosmin Atodiresei / Facebook

Cosmin Atodiresei (22 de ani) și Ștefan Mușei (22 de ani) au concurat, miercuri, în proba de sanie dublu a Jocurilor Olimpice de la PyeongChang, unde au obținut doar un loc 19, penultimul, cu un timp cumulat de un minut, 34 de secunde și 272 de miimi de secundă.

Atodiresei și Mușei au ocupat locul 18, după prima manșă disputată, cu o alunecare de 47 de secunde și 101 miimi de secundă. În a doua manșă, timpul sănierilor „tricolori” a fost de 47 de secunde și 171 de miimi de secundă.

Cei doi sportivi au fost singurii reprezentanţi ai României în întrecerile olimpice hibernale de miercuri din Coreea de Sud.

Medaliații de miercuri

snowboard: halfpipe masculin - americanul Shaun White

schi alpin: slalom feminin - amânat pentru vineri, din cauza vântului puternic

combinată nordică: schi fond, 10 km stil liber - germanul Eric Frenzel

patinaj viteză: 1.000 m feminin - olandeza Jorien ter Mors

biatlon: individual feminin (15 km) - amânat pentru joi

sanie: dublu masculin, două manşe - germanii Tobias Wendl și Tobias Arlt

Programul de joi de la J.O. de iarnă (ora României)

 
02.05 - curling, feminin: Canada - Coreea de Sud, Danemarca - Japonia, China - AOR (atleții olimpici din Rusia), Marea Britanie - SUA, grupă unică
03.00 - skeleton: masculin, primele două manșe (unde îl avem pe Dorin Dumitru Velicu)
03.30 - patinaj artistic: perechi, programul liber, finală
03.00 - schi alpin: slalom uriaș feminin, prima manșă (unde o avem pe Ania Monica Germaine Caill)
04.00 - snowboard: snowboardcross masculin, calificări
04.30 - schi alpin: coborâre masculin, finală
05.10 - hochei pe gheață, feminin: SUA - Canada, faza grupelor
05.10 - hochei pe gheață, masculin: Finlanda - Germania, faza grupelor
06.45 - schi alpin: slalom uriaș feminin, manșa a doua (unde o avem pe Ania Monica Germaine Caill), finală
07.05 - curling, masculin: SUA - Italia, Norvegia - Canada, Marea Britanie - Japonia, Danemarca - Elveția, grupă unică
07.45 - snowboard: snowboardcross masculin, finală
08.30 - schi fond: 10 km feminin, stil liber (unde o avem pe Timea Lorincz), finală
09.40 - hochei pe gheață, feminin: AOR (atleții olimpici din Rusia) - Finlanda, faza grupelor
09.40 - hochei pe gheață, masculin: Norvegia - Suedia, faza grupelor
10.15 - biatlon: individual feminin (15 km) (unde o avem pe Eva Tofalvi), finală
13.00 - patinaj viteză: 10.000 m masculin, finală
13.00 - schi acrobatic (freestyle): sărituri feminin, calificări
13.05 - curling, feminin: China - Marea Britanie, Canada - Suedia, SUA - Elveția, Coreea de Sud - Japonia, grupă unică
13.20 - biatlon: individual masculin (20 km) (unde îi avem pe Cornel Dumitru Puchianu, Nicolae Remus Faur, Gheorghe Iulian Pop, Marius Petru Ungureanu), finală
14.10 - hochei pe gheață, masculin: Cehia - Coreea de Sud și Elveția - Canada, faza grupelor
14.30 - sanie: ștafetă pe echipe (unde îi avem pe Raluca Strămăturaru, Valentin Crețu, Cosmin Atodiresei/Ștefan Mușei), finală
 

Etichete cosmin atodireseistefan museisanie dublujocurile olimpice iarna

Articole cu teme similare:

Recomandarile editorului:

X

Candidaţii la preşedinţia Comisiei Europene participã la o dezbatere Eurovision, la Parlamentul European - Video Live