JE de la Baku: Andreea Iridon - argint şi bronz, Marius Berbecar - bronz

Noi medalii pentru Romania la Jocurile Europene din Baku: gimnaştii Andreea Iridon şi Marius Berbecar au luat argint şi bronz la probele bârnă, paralele inegale, respectiv paralele

Echipa de gimnastica fete de la Jocurile Europene de la Baku. Foto: Bogdan Predescu si Catrinel Oprisiu.

Articol de Catrinel Oprișiu și Bogdan Predescu, Baku, 20 Iunie 2015, 19:05

A opta zi de la Jocurile Europene a adus noi medalii pentru delegatia Romaniei.

La gimnastica artistica, Andreea Iridon a cucerit argintul în finala de la bârnă si bronzul la paralele. La barna, sportiva noastra a fost punctate cu 14.00 medalia de aur revenind olandezei Lieke Wevers, cu 14.200 puncte.

În finala masculină a probei de sărituri, reprezentantul României, Cristian Bățagă, s-a clasat pe locul 5, 14.616 puncte, primele trei locuri fiind ocupate de ucraineanul Oleg Verniaev - 15.266 pct, olandezul Casimir Schimidt - 15.116 pct și azerul Oleg Stepko - 4.966 pct.

La paralele Andreea a obtinut 12.800 puncte aurul fiind castigat de rusoaica Alia Mustafina.

Pe treapta a doua a urcat germanca Sophie Scheder, cu 15.200 puncte.

În finala băieților de la paralele Marius Berbecar a obținut bronzul cu 15.600, în urma azerului Oleg Stepko 15.733 și a rusului David Belyavskiy 15.700.

Iar în finala de la sol a fetelor, Silvia Zarzu s-a clasat doar pe locul al 5-lea cu 13.566, în condițiile în care aurul a revenit elvețiencei Giulia Steingruber cu 14.266.

In concursul individual de tir cu arcul unde in primul meci de pe tabloul eliminatoriu, Daniel Ciornei a fost invins cu 6-0 de danezul Johan Weiss. Reprezentantul nostru a tras cu șase puncte sub adversarul sau și a adunat 80 de puncte.

Ana Maria Covrig s-a clasat pe locul 50 în cursa feminină de ciclism pe şosea. Ea a parcurs cei 120,7 km în 3:34,09, în timp ce medalia de aur a revenit rutierei Alena Amialiusk din Belarus, cu timpul de 3:20,26.

La box Simona Sitar a pierdut in optimi in fata reprezentantei Poloniei, Aneta Rygielska. Medaliată cu bronz la Europenele de anul trecut, de la București, Sitar a cedat la puncte, poloneza primind decizia în unanimitate după ce românca a fost trimisă în două rânduri la podea.

In aceasta seara a urcat în ring și Daniel Costea la plus 91 de kg, el fiind însă învins de Mantas Valavicius (Lituania) cu 3-0.

Până în prezent, delegația României care participă la competiția din capitala Azerbaidjanului a cucerit patru medalii, două obținute de Andreea Iridon la gimnastică artistică (argint la bârnă și bronz la paralele) una cucerită de Marius Berbecar (bronz la paralele) și una câștigată de echipajul feminin de kaiac 2, compus din Roxana Borha și Elena Meroniac, medaliat cu argint la 500 m.

Duminică sportivii tricolori au şansa să mai aducă cel puţin o medalie, la gimanstica aerobica suntem reprezentati in doua finale dublu mixt si ansamblu mixt. Asteptam si evolutia reprezentantilor nostrii la box, Ioana Mera si Daniel Niculescu in optimi la 64 de kg.

În concurs intra si 4 rutieri la ciclism pe şosea: Daniel Crista, Eduard Grosu, Lars Pria si Andrei Nechita.

Vom avea si doi reprezentanti in preliminariile de la platform 10 m masculine: Alin Rontu si Mihai Andrei.

In ceea ce priveste sporturile de echipa, in cautarea unei victoria, voleibalistele tricolore disputa ultimul meci din grupa A in compania Italiei.

AUDIO: Marius Berbecar.

AUDIO: Andreea Iridon.

Medalii la gimnastica: Andreea Iridon - argint la barna si bronz la paralele inegale; Marius Berbecar - bronz la paralele. Foto: Bogdan Predescu, Catrinel Oprişiu.

Posted by România Actualităţi on Saturday, June 20, 2015

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.