Înfrângere dureroasă cu Olanda în primul meci din Main Round

România a fost aproape de o surpriză în partida cu deținătoarea titlului mondial, Olanda.

Articol de Bogdan Predescu, 09 Decembrie 2021, 20:48

Naționala feminină de handbal a României a pierdut la limită partida cu Olanda, 31-30 în primul joc din Grupa Principală II de la Castellon, în cadrul Campionatului Mondial din Spania. Finalul a fost unul dramatic, cu o ratare din extrema dreaptă pentru noi, și îndepărtarea astfel de punctele importante în lupta pentru primele poziții care duc mai departe.

Chiar dacă au fost multe greșeli în jocul nostru, echipa a reușit să revină în repriza secundă după ce a fost condusă cu 6 goluri, 22-16 în minutul 40. Principala marcatoare a echipei noastre a fost căpitanul Crina Pintea 6 goluri, desemnată și jucătoarea meciului de Federația Internațională de Handbal.

În urma acestui rezultat rămânem cu 2 puncte în clasamentul grupei departe de grupul primelor 3 echipe Norvegia, Olanda și Suedia, care continuă lupta pentru calificarea mai departe în sferturi. România va mai juca sâmbătă de la 16.30 cu Puerto Rico și luni în ultimul meci din grupă cu Suedia, de la ora 19.00.

România victorie în primul meci la CM Handbal
Sport 04 Decembrie 2021, 17:15

Debut liniștit cu Iranul la meciul de debut în competiția mondială din Spania.

Tenis: România - Peru 4-0, în Cupa Davis
Sport 28 Noiembrie 2021, 16:29

Echipa României a învins selecţionata statului Peru cu 4-0, în barajul pentru calificările la faza finală a Cupei Davis.

David Popovici, cel mai bun tânăr sportiv din Europa
Sport 26 Noiembrie 2021, 07:34

David Popovici a câştigat Premiul Piotr Nurowski, pentru cel mai bun tânăr sportiv european.

Emma Răducanu: Îmi place România foarte mult şi mă simt ca acasă aici
Sport 27 Octombrie 2021, 09:57

Jucătoarea britanică de origine română Emma Răducanu a obţinut prima sa victorie după titlul câştigat la US Open, în runda...

Jocurile Olimpice: Team România a ajuns la 80 de sportivi
Sport 26 Aprilie 2024, 18:07

Ebru Bolat va reprezenta România în competiţia olimpică de sailing, care va aveaa loc la Marsilia.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.