Ilie Dobre a intrat în Cartea Recordurilor

Comentatorul sportiv de la Radio România, Ilie Dobre, a intrat în Cartea Recordurilor pentru cea mai lungă descriere radiofonică a unui gol, fără pauze de respiraţie.

Ilie Dobre. Foto: Arhivă.

Articol de Paul Poteraşi, 23 Septembrie 2011, 16:29

Ilie Dobre, comentator sportiv la Radio România Actualităţi, a intrat în Cartea Recordurilor, după ce a stabilit un nou record mondial pentru cea mai lungă descriere radiofonică a unui gol, fără pauze de respiraţie, informează site-ul World Records Academy.

Comentatorul sportiv a reuşit să strige "gol" timp de 27 de secunde în urma unei reuşite a formaţiei Gaz Metan Mediaş în meciul disputat în Liga Europa împotriva finlandezilor de la Küps Kuopio.

Precedentul record (neoficial) era de 19 secunde şi a fost stabilit de un comentator din Argentina.

Audio: Golul transmis de Ilie Dobre la Radio România Actualităţi.

"Fac acest lucru de circa 30 de ani şi am comentat aproape 1.300 de meciuri", a spus Ilie Dobre, citat pe worldrecordsacademy.org.

"Relatările mele radiofonice au cea mai mare durată, chiar şi atunci când le fac fără respiraţie. Ştiam că pot stabili un nou record cu acea tramisiune", a adăugat Ilie Dobre.

Ilie Dobre a comentat în direct meciuri de fotbal din campionatul românesc, din campionatele altor ţări europene, dar şi meciuri disputate la turneele finale - Cupa Mondială şi Campionatul European de Fotbal.

Am ascultat transmisiunile în direct la radio şi televiziune ale meciurilor de fotbal din Brazilia, Argentina, Uruguay, Mexic, Spania, Portugalia, Italia, Anglia, Germania şi Egipt şi am remarcat faptul că acei comentatori nu se pot compara cu felul în care descriu eu un gol", a mai spus Ilie Dobre.

Ilie Dobre a stabilit şi un record mondial pentru cea mai lungă descriere radiofonică a unui gol, dar cu pauză de respiraţie, după ce a strigat "gol" timp de 42 de secunde în timpul meciului de fotbal dintre reprezentativele României şi Bulgariei, disputat în preliminariile pentru Campionatul European de Fotbal, pe 2 septembrie 2006, după ce atacantul Ciprian Marica a înscris pentru echipa României.

Comentatorul sportiv de la Radio România a declarat că nu a avut niciodată probleme cu vocea, deoarece nu fumează, nu consumă alcool şi nici apă foarte rece.

Ilie Dobre a publicat şi peste 40 de cărţi cu tematică sportivă şi a primit o decoraţie naţională din partea preşedintelui României.

Ilie Dobre a fost numit Cetăţean de Onoare al comunei natale. (Click pe poză pentru a mări.)
Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.

Xavi continuă cu Barca
Sport 25 Aprilie 2024, 19:45

Antrenorul Barcelonei, Xavi Hernandez: "În ianuarie, mă gândeam că ar fi mai bine să plec, dar acum văd lucrurile altfel".

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...