Handbal feminin: România, învinsă categoric în Rusia. Urmează revanșa

Handbalistele noastre au pierdut meciul tur din dubla manșă pe care o dispută, în această săptămână, împotriva reprezentativei Rusiei.

Sursa foto: F.R. de Handbal

Articol de Gabriel Bucur, 21 Martie 2018, 18:01

Naționala feminină de handbal a României a pierdut meciul jucat, în deplasare, miercuri seara, în compania reprezentativei din Rusia, cu scorul de 25 la 30, în grupa a 4-a din faza a doua a calificărilor pentru Campionatul European care va avea loc la sfârșitul anului.

„Tricolorele”, antrenate de spaniolul Ambros Martin, au fost conduse în permanență în partida disputată în sala polivalentă „Lada Arena” din orașul rusesc Togliatti. Neagu și compania au intrat la pauză când tabela arăta scorul de 17 la 15 pentru rusoaice, iar în a doua repriză diferența a crescut, deși adversarele au fost, la un moment dat, în dublă inferioritate. În plus, româncele au ratat două aruncări de la șapte metri.

Naționala noastră își va putea lua revanșa în meciul retur, programat să se desfășoare duminică, de la ora 18.30, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

România conduce a patra grupă de calificare, la egalitate cu Rusia, cu câte patru puncte strânse. În afară de înfrângerea din Rusia, naționala României a învins pe Austria, acasă, cu scorul de 36 la 25, și a câștigat în Portugalia, cu scorul de 32 la 16.

Echipele care vor încheia meciurile din grupă pe locurile unu și doi se vor califica direct la Campionatul European care se va desfășura, în perioada 28 noiembrie - 16 decembrie, în Franța.

Lotul României convocat pentru „dubla” cu Rusia: Denisa Dedu (portar, Siófok), Iulia Dumanska (portar, SCM Craiova), Paula Vișan (portar, HC Zalău); Valentina Ardean-Elisei (aripă stânga, SCM Craiova), Ana Maria Popa (aripă stânga, CSM Roman); Bianca Bazaliu (inter stânga, CSM București), Cristina Neagu (inter stânga, CSM București); Eliza Buceschi(centru, Corona Brașov), Cristina Laslo (centru, Budućnost Podgorica), Laura Pristaviță (centru, CSM Bistrița), Mădălina Zamfirescu (centru, Debrecen); Raluca Băcăoanu (pivot, HCM Râmnicu Vâlcea), Crina Pintea (pivot, Issy Paris Hand); Ana Maria Dragut (inter dreapta, HC Zalău), Melinda Geiger (inter dreapta, Siófok), Laura Popa (inter dreapta, Corona Brașov); Laura Chiper (aripă dreapta, Corona Brașov), Aneta Udriștioiu (aripă dreapta, CSM București).

Fotbal: Lotul României pentru Turul de Elită al Europeanului de juniori
Sport 19 Martie 2018, 20:52

Printre cei 21 de sportivi se află și șase fotbaliști care evoluează pentru cluburi din străinătate.

Xavi continuă cu Barca
Sport 25 Aprilie 2024, 19:45

Antrenorul Barcelonei, Xavi Hernandez: "În ianuarie, mă gândeam că ar fi mai bine să plec, dar acum văd lucrurile altfel".

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...