Pe scurt:
Ascultă Radio Romania ActualităţiAscultă Live Acum: PRIETENII DE LA 10 - continuare Marţi, 12 Decembrie

Cele mai citite

Articole recente

Ştiri

Autor

Răzvan Stancu

1 Decembrie 2017
Vizualizari: 642
Comentează add

Vineri s-au tras la sorți grupele Campionatului Mondial din Rusia de anul viitor. Citiți aici programul complet.

Grupele și programul complet al Campionatului Mondial de fotbal 2018

razvan-stancu

 Foto: FIFAWorldCup.

Vineri s-au tras la sorti grupele Campionatului Mondial din Rusia de anul viitor

Tragerea la sorţi a grupelor Cupei Mondiale a avut loc la Palatul de Stat Kremlin şi a fost făcută cu ajutorul a nouă foşti jucători, reprezentând Rusia şi cele 8 campioane mondiale: Diego Maradona, Laurent Blanc, Gordon Banks, Cafu, Fabio Cannavaro, Diego Forlan, Carles Puyol, Nikita Simonian şi Miroslav Klose.

Ceremonia tragerii la sorţi a fost condusă de Gary Lineker, cel mai bun marcator al Angliei de la Campionatele Mondiale, cu 10 goluri.

A 21-a ediţie a Cupei Mondiale FIFA Rusia va debuta pe 14 iunie şi se va încheia pe 15 iulie, cu finala de la Moscova.

Componenţa grupelor 

Grupa A: Rusia, Uruguay, Egipt, Arabia Saudită

Grupa B: Portugalia, Spania, Iran, Maroc

Grupa C: Franţa, Peru, Danemarca, Australia

Grupa D: Argentina, Croaţia, Islanda, Nigeria

Grupa E: Brazilia, Elveţia, Costa Rica, Serbia

Grupa F: Germania, Mexic, Suedia, Coreea de Sud

Grupa G: Belgia, Anglia, Tunisia, Panama

Grupa H: Polonia, Columbia, Senegal, Japonia.

Programul complet

Grupa A:

14 iunie, ora 17:00 - Rusia - Arabia Saudita (Moscova, Lujniki)

15 iunie, ora 14:00 - Egipt - Uruguay (Ekaterinburg)

19 iunie, ora 20:00 - Rusia - Egipt (Sankt Petersburg)

20 iunie, ora 17:00 - Uruguay - Arabia Saudita (Rostov-pe-Don)

25 iunie, ora 16:00 - Uruguay - Rusia (Samara)

25 iunie, ora 16:00 - Arabia Saudita - Egipt (Volgograd)

Grupa B:

15 iunie, ora 17:00 - Maroc - Iran (Sankt Petersburg)

15 iunie, ora 20:00 - Portugalia - Spania (Soci)

20 iunie, ora 14:00 - Portugalia - Maroc (Moscova, Lujniki)

20 iunie, ora 20:00 - Iran - Spania (Kazan)

25 iunie, ora 19:00 - Spania - Maroc (Kalinigrad)

25 iunie, ora 19:00 - Iran - Portugalia (Saransk)

Grupa C:

16 iunie, ora 12:00 - Franta - Australia (Kazan)

16 iunie, ora 18:00 - Peru - Danemarca (Saransk)

21 iunie, ora 14:00 - Franta - Peru (Ekaterinburg)

21 iunie, ora 17:00 - Danemarca - Australia (Samara)

26 iunie, ora 16:00 - Danemarca - Franta (Moscova, Lujniki)

26 iunie, ora 16:00 - Australia - Peru (Soci)

Grupa D:

16 iunie, ora 15:00 - Argentina - Islanda (Moscova, Spartak)

16 iunie, ora 21:00 - Croatia - Nigeria (Kalinigrad)

21 iunie, ora 20:00 - Argentina - Croatia (Novgorod)

22 iunie, ora 17:00 - Nigeria - Islanda (Volgograd)

26 iunie, ora 20:00 - Islanda - Croatia (Rostov)

26 iunie, ora 20:00 - Nigeria - Argentina (Sankt Petersburg)

Grupa E:

17 iunie, ora 14:00 - Costa Rica - Serbia (Samara)

17 iunie, ora 20:00 - Brazilia - Elvetia (Rostov)

22 iunie, ora 14:00 - Brazilia - Costa Rica (Sankt Petersburg)

22 iunie, ora 20:00 - Serbia - Elvetia (Kalinigrad)

27 iunie, ora 20:00 - Serbia - Brazilia (Moscova, Spartak)

27 iunie, ora 20:00 - Elvetia - Costa Rica (Novgorod)

Grupa F:

17 iunie, ora 17:00 - Germania - Mexic (Moscova, Lujniki)

18 iunie, ora 14:00 - Suedia - Coreea de Sud (Novgorod)

23 iunie, ora 17:00 - Germania - Suedia (Soci)

23 iunie, ora 20:00 - Coreea de Sud - Mexic (Rostov)

27 iunie, ora 16:00 - Mexic - Suedia (Ekaterinburg)

27 iunie, ora 16:00 - Coreea de Sud - Germania (Kazan)

Grupa G:

18 iunie, ora 17:00 - Belgia - Panama (Soci)

18 iunie, ora 20:00 - Tunisia - Anglia (Volgograd)

23 iunie, ora 14:00 - Belgia - Tunisia (Moscova, Spartak)

24 iunie, ora 14:00 - Anglia - Panama (Novgorod)

28 iunie, ora 20:00 - Anglia - Belgia (Kalinigrad)

28 iunie, ora 20:00 - Panama - Tunisia (Saransk)

Grupa H:

19 iunie, ora 14:00 - Polonia - Senegal (Moscova, Spartak)

19 iunie, ora 17:00 - Columbia - Japonia (Saransk)

24 iunie, ora 17:00 - Japonia - Senegal (Ekaterinburg)

24 iunie, ora 20:00 - Polonia - Columbia (Kazan)

28 iunie, ora 16:00 - Senegal - Columbia (Volgograd)

28 iunie, ora 16:00 - Japonia - Polonia (Samara)

Optimi:

30 iunie, ora 16:00 - locul 1 grupa C - locul 2 grupa D (Kazan)

30 iunie, ora 20:00 - locul 1 grupa A - locul 2 grupa B (Soci)

1 iulie, ora 16:00 - locul 1 grupa B - locul 2 grupa A (Moscova, Lujniki)

1 iulie, ora 20:00 - locul 1 grupa D - locul 2 grupa C (Novgorod)

2 iulie, ora 16:00 - locul 1 grupa E - locul 2 grupa F (Samara)

2 iulie, ora 20:00 - locul 1 grupa G - locul 2 grupa H (Rostov-pe-Don)

3 iulie, ora 16:00 - locul 1 grupa F - locul 2 grupa E (Sankt Petersburg)

3 iulie, ora 20:00 - locul 1 grupa H - locul 2 grupa G (Moscova, Spartak)

Sferturi:

6 iulie, ora 16:00 - castigatoarea meciului 1 din optimi - castigatoarea meciului 2 din optimi (Novgorod)

6 iulie, ora 20:00 - castigatoarea meciului 6 din optimi - castigatoarea meciului 5 din optimi (Kazan)

7 iulie, ora 16:00 - castigatoarea meciului 8 din optimi - castigatoarea meciului 7 din optimi (Samara)

7 iulie, ora 20:00 - castigatoarea meciului 3 din optimi - castigatoarea meciului 4 din optimi (Soci)

Semifinale:

10 iulie, ora 20:00 - castigatoarea meciului 2 din sferturi - castigatoarea meciului 1 din sferturi (Sankt Petersburg)

11 iulie, ora 20:00 - castigatoarea meciului 4 din sferturi - castigatoarea meciului 3 din sferturi (Moscova/Lujniki)

Locul 3:

14 iulie, ora 16:00 - echipa invinsa in semifinala 1 - echipa invinsa in semifinala 2 (Sankt Petersburg)

Finala:

15, iulie, ora 17:00 - castigatoarea semifinalei 1 - castigatoarea semifinalei 2 (Moscova/Lujniki)


Etichete campionatul mondial de fotbal 2018rusia cmgrupele cm 2018kremlinmaradona

Articole cu teme similare:

Recomandarile editorului:

X

Candidaţii la preşedinţia Comisiei Europene participã la o dezbatere Eurovision, la Parlamentul European - Video Live