Germania sau Argentina - puncte tari și puncte slabe

Cel mai bun jucător din lume luptă împotriva unei mașini de fotbal în cea mai aşteptată finală a Campionatului Mondial. (INFOGRAFIC)

Articol de Răzvan Stancu, 13 Iulie 2014, 21:38

În finala din aceasta seară, la prima vedere se confruntă o echipă care se bazează pe geniul lui Messi, Argentina, și una in care disciplina tactică este dublată de un colectiv unit, Germania, potrivit AP.

Dar acest joc va fi mai mult decât atât.

Argentina a demonstrat că poate juca la fel de tactic ca Germania, în partidele disputate până acum la acest turneu Pumele au jucat la rezultat.

Germania, în schimb a fost una dintre echipele cele mai explozive ale turneului - a batut Portugalia cu 4-0 în jocul de deschidere și apoi a demolat gazda turneului, Brazilia, 7-1 în semifinale.

In aceasta seara partida Argentina - Germania este cea de-a treia finală jucată între cele două echipe până acum.

Fiecare echipă a avut câştig de cauză o dată până acum, Argentina s-a impus cu 3-2 în 1986, în Mexic, iar Germania a câştigat în 1990, în Italia, cu 1-0.

Să aruncăm o privire la modul în care putem compara cele doua finaliste:

Portari:

Reputația lui Manuel Neuer ca fiind unul dintre cei mai buni portari din lume, a crescut în Brazilia, unde a fost unul dintre cei mai buni jucători ai Mannschaft-ului pe tot parcursul turneului, mai ales în rundele eliminatorii.

Portarul lui Bayern Munchen a demonstrat calitatea jocului său de mai multe ori în partida cu Algeria.

Apoi a închis perfect poarta în fața lui Karim Benzema în partida cu Franta din sferturile de finală, și a avut mai multe parade impresionante împotriva Braziliei.

Portarul Argentinei, Sergio Romero a trebuit să răspundă prin evoluția sa la multele voci sceptice care întrebau, retoric, dacă este destul de bun pentru a juca pentru o echipa de top într-o Cupa Mondiala.

Romero a fost doar rezervă pentru clubul său AS Monaco in sezonul trecut, dar a facut un meci mare împotriva Olandei când a salvat două lovituri de departajare care au trimis Pumele în finală.

Romero se va confrunta cu cea mai mare provocare din cariera sa în fața Germaniei.

Avantaj: Germania

Apărare:

Apărare Germaniei s-a imbunatatit foarte mult de când antrenorul Joachim Loew l-a pozitionat pe căpitanul Philip Lahm din mijloc, în apărare la poziția sa favorita, imediat după meciul cu Algeria.

Mats Hummels a fost o un zid de netrecut în apărarea centrală, in partidele cu Franța si Brazilia.

Vom vedea daca si in fata lui Messi acestia vor avea aceeasi evoluție.

Apărare Argentinei a fost văzută ca punctul slab la Cupa Mondială, dar echipa a adunat 330 minute fără a primi un gol în rundele eliminatorii - inclusiv două reprize de prelungiri.

Apărarea, care include cei doi jucători ai lui Manchester City, Pablo Zabaleta și Martin Demichelis, au făcut ca atacantii olandezi Arjen Robben și Robin van Persie să nu își facă jocul lor obișnuit.

Mijlocasi:

Mijlocul este considerat punctul forte al Germaniei. Bastian Schweinsteiger și Sami Khedira asigură defensiva în timp ce Toni Kroos și Mesut Ozil creaza fazele de atac.

Victoria categorica in fata Braziliei s-a datorat în principal jocului perfect al mijlocașilor

Argentinienii speră că Angel Di Maria se va recupera pentru a juca in finala.

Mijlocasul defensiv Javier Mascherano a fost unul dintre cei mai buni jucatori de pe teren împotriva Olandei și considerat un jucător cheie pentru meciul din această seară.

Atac:

Germania are jucătorul cu cele mai multe goluri inscrise din istoria Cupei Mondiale, Miroslav Klose.

Dar Argentina îl are pe Messi, și alți doi atacanti care pot sa confirme.

Deși Messi nu a marcat in cele trei partide eliminatorii, cele patru goluri din faza grupelor au reamintit tuturor de ce a primit de patru ori trofeul Balonul de aur.

Chiar și cu Sergio Aguero și Gonzalo Higuain in echipa, Messi a fost întotdeauna cheia succesului pentru Argentina.

Germania are doi atacanti buni, Klose și coechipierul sau Thomas Mueller care are deja 10 goluri in doar doua turnee.

Avantaj: Argentina.

Infografic Germania-Argentina. Autor: Răzvan Moceanu(RADOR)

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...

Ana Maria Brânză va alerga cu torța olimpică
Sport 23 Aprilie 2024, 20:09

Spadasina tricoloră a fost inclusă în grupul de sportivi care reprezintă Uniunea Europeană.

Loteria Română va emite un milion de lozuri în sprijinul sportivilor
Sport 23 Aprilie 2024, 17:16

30% din sumele încasate vor fi utilizate exclusiv în sprijinul participării echipelor naţionale la competiţiile din vară.

Ambasada Franței în România pregătită pentru Jocurile Olimpice
Sport 23 Aprilie 2024, 15:20

La mai puţin de 100 de zile înainte de debutul Jocurilor Olimpice de la Paris, Ambasada Franţei în România a organizat un...

Patru arbitri români, cooptați la EURO 2024
Sport 23 Aprilie 2024, 14:49

Patru arbitri români vor oficia la turneul de fotbal EURO 2024, care va avea loc în Germania în perioada 14 Iunie - 14 Iulie.