Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Germania merge în semifinale, după loviturile de departajare

Bucuria nemților, după penalty-ul transformat de Hector. Foto: facebook.com/uefaeuro

Articol de Alex Țențu, 03 Iulie 2016, 03:09

Germania a învins Italia cu 6-5 la loviturile de departajare, după 1-1 la finele celor 120 de minute, și s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal.din Franța.

Pe stadionul Matmut Atlantique din Bordeaux, cele două echipe au fost prudente în prima repriză, una extrem de tacticizată, și fără mari ocazii de gol.

Primul eveniment notabil a apărut în minutul 27, când golul rezervei Schweinsteiger a fost anulat din cauza unui fault în atac.

Thomas Muller putea duce Germania în avantaj, în minutul 42, dar șutul său, din apropierea punctului de la 11 metri, a fost reținut de Buffon.

După pauză, același Muller a trecut pe lângă deschiderea scorului, cu un șut la colțul lung, de la 15 metri, respins din apropierea liniei porții de către Florenzi.

Germania a deschis scorul în minutul 65, grație lui Mesut Ozil, care a reluat în poartă, de la șapte metri, o centrare din stânga, deviată, a lui Hector.

Trei minute mai târziu, Mario Gomez a trecut pe lângă dublarea avantajului. Servit excelent în careul de șase metri, de către Ozil, Gomez nu a reușit preluarea și a fost nevoit să lovească mingea cu călcâiul, balon respins în corner de Buffon.

Italia a primit lovitură de la 11 metri, în minutul 77, după un henț al lui Jerome Boateng. Fundașul Leonardo Bonucci a transformat în stânga lui Neuer, iar din minutul 78 scorul redevenea egal.

După 90 de minute, cele două echipe au încheiat la egalitate, 1-1, în ciuda schimbărilor efectuate de către cei doi tehnicieni.

Singura mare ocazie din cele două reprize de prelungiri a venit în minutul 107, când rezerva Draxler a ratat din trei metri, cu un șut pretențios pe spate.

La loviturile de departajare, șase din primele zece execuții au fost ratate. Schweinsteiger putea închide meciul, însă a trimis peste poartă. Cele două echipe au mers cap la cap până la 5-5, când Neuer a apărat șutul lui Darmian, iar Hector a transformat pe sub Buffon.

Germania este în semifinale, acolo unde așteaptă pe 7 iulie, la Marsilia, învingătoarea meciului dintre Franța și Islanda, din această seară de la ora 22:00.

EURO 2024: Olimpiu Moruțan ratează turneul final
Sport 24 Aprilie 2024, 18:22

Olimpiu Moruțan a jucat în 15 partide pentru România și a marcat un gol

CSM Constanța reușește eventul, la doi ani de la înființare
Sport 24 Aprilie 2024, 08:42

Echipa feminină de baschet CSM Constanța a dominat acest sezon intern, atât în campionat, cât și în Cupă.

Superliga: FC Botoșani o învinge pe Dinamo în prelungiri
Sport 23 Aprilie 2024, 22:57

În Superliga de fotbal FC Botoșani a învins-o pe Dinamo cu 2-1 în etapa a 6-a din play-out.

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...

Ana Maria Brânză va alerga cu torța olimpică
Sport 23 Aprilie 2024, 20:09

Spadasina tricoloră a fost inclusă în grupul de sportivi care reprezintă Uniunea Europeană.

Loteria Română va emite un milion de lozuri în sprijinul sportivilor
Sport 23 Aprilie 2024, 17:16

30% din sumele încasate vor fi utilizate exclusiv în sprijinul participării echipelor naţionale la competiţiile din vară.

Ambasada Franței în România pregătită pentru Jocurile Olimpice
Sport 23 Aprilie 2024, 15:20

La mai puţin de 100 de zile înainte de debutul Jocurilor Olimpice de la Paris, Ambasada Franţei în România a organizat un...

Patru arbitri români, cooptați la EURO 2024
Sport 23 Aprilie 2024, 14:49

Patru arbitri români vor oficia la turneul de fotbal EURO 2024, care va avea loc în Germania în perioada 14 Iunie - 14 Iulie.