Fotbal: Românii din play-off-urile cupelor europene

Champions League și Europa League aproape că și-au cernut echipele care vor lua startul în grupele noului sezon.

Articol de Gabriel Bucur, 20 August 2018, 23:55

Meciurile din grupele Ligii Campionilor și Ligii Europei sunt tot mai aproape, iar speranțele stau, acum, doar în dubla manșă a play-off-urilor programate în următoarele zile.

Marți și miercuri, imnul Champions League va răsuna de la ora 22.00, noul reper orar de care trebuie să țină cont microbiștii, după un sfert de secol în care acordurile triumfale au răsunat cu un sfert de oră mai devreme.

Răzvan Lucescu are parte de misiuni tot mai dificile pe banca tehnică a lui PAOK Salonic, echipă cu care a devenit vicecampion al Greciei, cu care a trecut de Spartak Moscova în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor și care urmează să stea față în față cu vicecampioana Portugaliei, Benfica Lisabona.

Benfica poate fi privită drept o echipă mai creativă și chiar mai ofensivă decât Spartak, fapt pentru care suntem curioși dacă Răzvan Lucescu va adopta aceeași strategie ca cea folosită contra rușilor: atacuri curajoase în primul meci, dominat cu 3-2, și controlarea meciului decisiv, încheiat 0-0.

Benfica Lisabona – PAOK Salonic este programat marți seară, în vreme ce returul va fi miercurea viitoare, tot de la ora 22.00.

Celelalte partide din play-off-ul Ligii sunt, marți, BATE Borisov – PSV Eindhoven și Steaua Roșie Belgrad – RB Salzbug, și, miercuri, Ajax Amsterdam – Dinamo Kiev, MOL Vidi – AEK Atena și Young Boys Berna – Dinamo Zagreb.

Joi, intră în scenă echipele românești: în Luxemburg, de la 21.00, ora noastră, se va consuma duelul dintre F91 Dudelange (campioana Marelui Ducat) și CFR Cluj (campioana României), în vreme ce, de la ora 21.30, în Austria, FCSB (vicecampioana Ligii 1) va întâlni pe Rapid Viena (clasată pe locul al treilea în sezonul precedent al campionatului național).

Clujenii au început prost campania de calificare, mai întâi în turul secund de pe tabloul de Champions League. Campioana Suediei, Malmo, s-a dovedit a fi un obstacol prea incomod pentru trupa pregătită, inițial, de Edward Iordănescu, iar în retur, de portughezul Antonio Conceicao. Înfrângere cu 0-1 acasă și egal, 1-1, în deplasare.

În turul al treilea de calificare, dar pentru Europa League de această dată, ardelenii au defilat în fața celor de la Alașkert, reușind performanța să nu primească gol nici acasă, nici pe terenul campioanei Armeniei. Scorul general de 7-0 poate fi ca o injecție de încredere pentru CFR Cluj, care are toate premisele de a porni favorită în lupta contra luxemburghezilor de la Dudelange.

De cealaltă parte, FCSB a avut un parcurs ceva mai lin în preliminarii, cu o infuzie de adrenalina doar în ultimele minute ale meciului de săptămâna trecută.

Rudar Velenje, ocupanta locului al patrulea în Slovenia, sezonul trecut, a fost pradă ușoară pentru roș-albaștri, care au înscris șase goluri fără să primească vreunul, în dubla manșă din turul secund preliminar al Europa League. În turul al treilea, în fața lui Hajduk Split, echipa de pe locul trei în sezonul trecut din Croația, FCSB a reușit doar un egal alb în deplasare, pentru ca, acasă, în meciul decisiv, să înscrie golul calificării abia în minutele de prelungire, prin francezul Harlem Gnohere. 2-1 pentru bucureșteni și o dublă manșă, contra lui Rapid Viena, care se anunță care pe care.

Tot joi, oferta de meciuri mai include câteva propuneri interesante. Nu uităm, în primul rând, de trioul de la formația bulgară Ludogoreț, respectiv Dragoș Grigore, Claudiu Keșeru și Cosmin Moți, cei care îi vor înfrunta pe georgienii de la Torpedo Kutaisi. Îi trecem în revistă și pe Ionuț Nedelcearu de la echipa rusească FC Ufa, care o are ca adversară pe Glasgow Rangers, și pe Gabriel Enache de la Partizan Belgrad, adversara de joi a lui Beșiktaș Istanbul.

Așadar, zile pline cu fotbal și meciuri cât se poate de diverse, de la care ne putem aștepta la situații spectaculoase, precum cele de săptămâna trecută. Cea mai elocventă: revenirea lui Zenit Sankt Petersburg, de la 0-4 în tur, în Belarus, contra lui Dinamo Minsk, la 4-0, acasă, după 90 de minute, și 8-1 după reprizele adiționale de prelungiri.

CFR Cluj și FCSB, în play-off-ul Europa League. Ce adversare vor avea
Sport 17 August 2018, 07:54

Două din cele trei echipe românești prezente în turul 3 preliminar al Europa League s-au calificat în play-off-ul competiției.

Simona Halep nu va juca la Stuttgart
Sport 29 Martie 2024, 13:29

Jucătoarea română nu este pe lista sportivelorle care au fost invitate la turneul din Germania.

Start în play-off-ul Ligii a doua la fotbal
Sport 28 Martie 2024, 22:14

În Liga a doua de fotbal a debutat faza play-off. La Hunedoara, Corvinul și Gloria Buzău au terminat la egalitate 1-1.

Contracronometru de Joi – Ciprian Marica:”Aș fi preferat Islanda”
Sport 28 Martie 2024, 21:59

Ediția a 8-a a emisiunii Contracronometru, de joi 28 martie, dedicată ca de obicei participării României la Turneul Final de...

Cupa României la handbal masculin, meciuri tari în sferturi
Sport 28 Martie 2024, 17:25

La sediul Federației Române de Handbal s-au stabilit meciurile din Sferturile Cupei României la masculin.

Sport, natură, aventură! Peste 800 de participanți așteptați la linia de start a Crosului USAMV
Sport 28 Martie 2024, 14:21

Copii, elevi, studenți și alergători de cursă lungă, sunt așteptați să ia startul la cea de-a treia ediție a Crosului...