Echipa naționala de fotbal a României cu jucători sub 21 de ani a obținut 6 puncte în „dubla” cu Portugalia și Bosnia-Herțegovina, din preliminariile Europeanului.

Fotbal: România, foarte aproape de Europeanul U21, după 20 de ani de pauză

gabriel-bucur

Sursa foto: FRF

Selecționata României a învins, marți seară, cu scorul de 2-0, reprezentativa Bosniei-Herțegovina, pe stadionul Central din Ovidiu, în grupa a 8-a a preliminariilor Campionatului European de fotbal pentru tineret din 2019.

Golurile au fost înscrise de Adrian Petre, în minutul 16, și Ianis Hagi, direct din corner, în minutul 70.

Micii „tricolori” conduc grupa, cu 18 puncte, la egalitate cu adversarii de marți. România mai are de jucat, în luna octombrie, împotriva Țării Galilor și a Liechtensteinului, pe teren propriu, astfel că are mari șanse să se califice, pentru a doua oară în istorie și după o pauză de peste 20 de ani, la Campionatul European.