Formula 1: Jenson Button, câştigător în F1 Australia

Pilotul britanic a fost urmat de polonezul Robert Kubica (Renault) şi de piloţii Ferrari, brazilianul Felipe Massa şi spaniolul Fernando Alonso.

Articol de Bogdan Mihai, 28 Martie 2010, 16:23

Pilotul britanic Jenson Button (McLaren-Mercedes) a câştigat Marele Premiu al Australiei, a doua etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, care a avut loc pe circuitul Albert Park din Melbourne.

Triumful pilotului britanic a fost facilitat de alegerea inspirată a penurilor dar şi de abandonul germanului Sebastian Vettel de la Red Bull, plecat din pole-position.

În turul 26, pilotul german, lider detaşat în acel moment, a acuzat probleme la sistemul de frânare al monopostului său şi a fost nevoit să abandoneze (video), lăsându-i cale liberă lui Jenson Button pentru victorie.

Un scenariu asemănător cu cel din Bahrain, când Vettel a fost împiedicat să câştige tot din cauza unor defecţiuni tehnice.

Dacă la Sakhir germanul a reuşit să smulgă in extremis un loc patru, la Melbourne nu a obţinut nimic, deşi în ambele curse a plecat din pole-position.

Jenson Button a fost urmat de polonezul Robert Kubica (Renault) şi de piloţii Ferrari, brazilianul Felipe Massa şi spaniolul Fernando Alonso.

Pe locul cinci s-a clasat germanul Nico Rosberg de la Mercedes GP, iar pe şase Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes).

Locurile şapte-nouă au fost ocupate, în ordine, de italianul Vitantonio Liuzzi (Force India), de brazilianul Rubens Barrichello (Williams) si de australianul Mark Webber (Red Bull).

Cel mai titrat pilot din istoria Formulei 1, Michael Schumacher, revenit în Marele Circ după trei ani de pauză, a avut în Australia o evoluţie departe de forma arătată în anii săi de glorie.

El a plecat al şaptelea la start, dar a ajuns pe ultimele locuri după accidentul din primul tur.

Spre desoebire de Alonso, care a avut o revenire extraordinară de pe locul 22 pe patru, germanul a întâmpinat dificultăţi în a depăşi piloţi cu monoposturi mult mai slab cotate decât Mercedesul său.

Septuplul campion mondial s-a bătut din greu cu Lucas di Grassi (Virgin), Jaime Aguersuari (Toro Rosso) sau Pedro de la Rosa (Sauber) şi nu a obţinut în final decât un punct, ocupând locul zece.

Michael Schumacher a fost din nou mai slab decât coechipierul său Nico Rosberg atât în calificări, cât şi în cursă.

După două etape, Alonso şi Ferrari ocupă primele poziţii în clasamentele generale.

Spaniolul este lider la piloţi, cu 37 de puncte, fiind urmat de Massa (33 puncte), Button (31) şi Hamilton (23).

Scuderia Ferrari conduce ierarhia constructorilor, după ce a acumulat 70 de puncte, iar McLaren-Mercedes se află pe poziţia secundă, cu 54 de puncte, în timp ce Mercedes GP ocupă locul trei, cu 29 de puncte.

Următoarea etapă a CM de Formula 1 va avea loc la 4 aprilie, în Malaezia.

Schumacher revine, confirmă Mercedes
Sport 23 Decembrie 2009, 13:46

Contractul a fost semnat ieri între fostul campion şi echipa de Formula 1.

Renault rămâne în Formula 1
Sport 16 Decembrie 2009, 14:39

Pentru a reduce cheltuielile, Renault va renunţa la o parte din echipă.

S-a stins din viață Octavian Vintilă
Sport 20 Aprilie 2024, 11:08

Fostul comentator sportiv de la Radio România Actualități, Octavian Vintilă a încetat din viață.

Țiriac Open: Primii semifinaliști
Sport 20 Aprilie 2024, 09:05

Din cauza condițiilor meteo din zilele precedente, mai multe partide din optimi amânate joi, s-au disputat vineri (19.04).

Farul Constanța câștigă clar cu CFR Cluj
Sport 20 Aprilie 2024, 06:31

Victorie la scor pentru Farul Constanța, 5-1 cu CFR Cluj, în etapa a 5-a din play-off în Superliga de fotbal.

Echipa feminină de tenis, între Jocurile Olimpice și Cupa BJK
Sport 19 Aprilie 2024, 19:35

Echipa feminină de tenis a României s-a calificat, dramatic, la Turneul Final al Cupei Billie Jean King, iar„tricolorele” au...

Se știu semifinalele din Europa League și Conference League
Sport 19 Aprilie 2024, 16:40

Semifinalele vor avea loc pe 2 și 9 Mai, iar finala se va disputa pe 22 Mai, pe Dublin Arena.

Corvinul Hunedoara și Oțelul Galați, în finala Cupei României la fotbal
Sport 19 Aprilie 2024, 07:55

Corvinul Hunedoara-Oțelul Galați, este marea finală care se va juca în seară zilei de 15 mai, pe arena din Sibiu în...