Pe scurt:
Ascultă Radio Romania ActualităţiAscultă Live Acum: TEATRU NAŢIONAL RADIOFONIC Miercuri, 11 Decembrie

Cele mai citite

Articole recente

Ştiri

Autor

Paul Poteraşi

14 Septembrie 2010
Vizualizari: 1765
Comentează add

Cele mai disputate meciuri la prima vedere par a fi cele două partide între echipe de Liga I, U Cluj - Victoria Brăneşti şi Astra Ploieşti - Oţelul Galaţi.

Cupa României şi-a fixat programul şaisprezecimilor

paul-poterasi

Trofeul care se acordă echipei căştigătoare în finala competiţiei Cupa România. Foto: Mediafax.

Marţi a avut loc tragerea la sorţi a a meciurilor din 16-imile de finală ale Cupei României la fotbal.

Cele mai disputate meciuri la prima vedere par a fi cele două partide între echipe de Liga I, U Cluj - Victoria Brăneşti şi Astra Ploieşti - Oţelul Galaţi.

De asemnea, interesantă se anunţă şi înfruntarea de tradiţie din cupă, Rapid Bucureşti - Petrolul Ploieşti, sau Dinamo Bucureşti - Ceahlăul Piatra Neamţ.

Celelalte favorite la adjudecarea la trofeu, CFR Cluj, Steaua, FC Timişoara şi SC Vaslui, nu ar trebui să aibă probleme cu mai slab cotatele ACU Arad, Gaz Metan CFR Craiova, Juventus Bucureşti şi respectiv Alro Slatina.

În acest sezon, Cupa României pune la bătaie premii totale de 747.000 euro, fără TVA.

Echipele învingătoare în 16-imile de final primesc câte 6.500 euro, iar învinsele se mulţumesc cu câte 3.500 euro.

Câştigătoarea competiţiei va încasa în total 265.000 euro, din care numai în finală 210.000 euro.

Jocurile, în afara celor televizate, se dispută într-o singură manşă pe 22 septembrie, de la ora 16,00.

Meciurile se dispută pe terenul echipelor organizatoare (primele extrase la sorţi).

Dacă după 90 de minute şi prelungiri, scorul este în continuare egal, se trece la executarea loviturilor de departajare.

Fazele următoare ale Cupei României se vor disputa după următorul program: optimile de finală - 27 octombrie 2010; sferturile de finală - 10 noiembrie 2010; semifinalele - 23 martie 2011 (turul) şi 20 aprilie 2011 (returul); finala - 25 mai 2011.

Programul complet al 16-milor Cupei României:
 
Juventus Bucureşti - FC Timişoara
ACU Arad - CFR Cluj
Dinamo Bucureşti - Ceahlăul Piatra Neamţ
Gaz Metan CFR Craiova - Steaua Bucureşti
Unirea Urziceni - Delta Tulcea
ALRO Slatina - FC Vaslui
Pandurii Tg. Jiu - Viitorul Constanţa
Voinţa Sibiu - Gaz Metan Mediaş
Rapid Bucureşti - Petrolul Ploieşti
Sportul Studenţesc - CS Otopeni
Chimia Brazi - FC Braşov
FC Silvania - FCM Tg. Mureş
Gloria Bistriţa - Astra II Ploieşti
Minerul Lupeni - Universitatea Craiova
Universitatea Cluj - Victoria Brăneşti
Astral Ploieşti - Oţelul Galaţi


Etichete fotbalCupa RomânieişaisprezecimiSteauaDinamoRapidprogram

Articole cu teme similare:

Recomandarile editorului:

X

Candidaţii la preşedinţia Comisiei Europene participã la o dezbatere Eurovision, la Parlamentul European - Video Live