Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Cristiano Ronaldo a trimis "portocala mecanică" acasă

Cu două reuşite, Cristiano Ronaldo a reuşit să trimită acasă naţionala Olandei de la Euro 2012. În celălalt meci al grupei B, Germania s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală unde întâlneşte naţionala Greciei.

Starul Portugaliei, Cristiano Ronaldo. Foto: Reuters.

Articol de Ionuţ Dragu, 18 Iunie 2012, 10:25

Naţionala de fotbal a Portugaliei a învins Olanda cu scorul de 2-1 (1-1), duminică seara, la Harkov, în Grupa B la EURO 2012, şi s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei găzduite de Polonia şi Ucraina.

Starul Cristiano Ronaldo a făcut un meci excelent şi a marcat ambele goluri ale lusitanilor, în minutele 28 şi 74, în timp ce pentru olandezi, eliminaţi din competiţie după trei eşecuri consecutive, a înscris Rafael van der Vaart, în minutul 11.

Olanda, cu mai multe schimbări în formula de start, a avut un început mai bun de joc şi a reuşit să deschidă scorul în minutul 11, prin Van der Vaart, cu un şut din afara careului.

Portughezii au preluat, însă, controlul meciului şi au mutat meciul la poarta lui Stekelenburg.

Ronaldo a irosit prima mare şansă a lusitanilor, în minutul 16, când şutul său a atins bara.

În minutul 28, vedeta lui Real Madrid a egalat, cu un şut pe lângă Stekelenburg, după o pasă excelentă a lui Joao Pereira.

''Portocala mecanică'' a făcut din nou un joc slab, salvat doar de golul lui van der Vaart.

În partea secundă, meciul a fost echilibrat, dar niciuna dintre formaţii nu şi-au creat ocazii de gol.

Lusitanii nu au forţat, în timp ce batavii au încercat şi nu au reuşit.

Portugalia a avut o situaţie foarte bună de a prelua conducerea, dar Stekelenburg a respins şutul lui Coentrao, după un contraatac purtat de Ronaldo, în minutul 66.

Nani a irosit o ocazie uriaşă, singur cu portar a tras în acesta, după o pasă perfectă de la Ronaldo, în minutul 72.

Nani s-a revanşat două minute mai târziu, când a dat o pasă excelentă lui Ronaldo şi acesta a reuşit să marcheze.

Olanda, viitoare adversară a României în preliminariile Cupei Mondiale din 2014, s-a aruncat în atac cu disperare şi Van der Vaart a avut o bară, în minutul 83 al partidei, dar lucrurile erau deja clarificate, ''portocala mecanică'' fiind eliminată.

În sferturi, Portugalia va întâlni formaţia Cehiei.

Germanii s-au calificat fără emoţii în sferturile de finală

Echipa Germaniei a învins formaţia Danemarcei cu scorul de 2-1 (1-1), duminică seara, la Lvov, în Grupa B la EURO 2012, şi s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei găzduite de Polonia şi Ucraina.

Germania a dominat destul de clar jocul şi a avut multe ocazii de gol.

Primul gol al întâlnirii a venit în minutul 19 prin reuşita lui Lukas Podolski.

Danezii au replicat în minutul 24 prin Michael Krohn-Dehli, ca pe finalul partidei, în minutul 80, Lars Bender să aducă scorul final al meciului.

După acest rezultat, danezii părăsesc Campionatul European de fotbal.

Germania a terminat grupa B pe primul loc, cu maximum de puncte, iar în sferturile de finală va înfrunta Grecia, calificată după un ultim meci spectaculos din grupa A.

Meciurile din sferturile de finală la EURO 2012 se vor desfăşura astfel:

• 21 iunie, ora 21,45: Sfert 1 (Varşovia): CEHIA (Locul 1 Grupa A) - PORTUGALIA (Locul 2 Grupa B);
  • 22 iunie, ora 21,45: Sfert 2 (Gdansk): GERMANIA (Locul 1 Grupa B) - GRECIA (Locul 2 Grupa A);
  • 23 iunie, ora 21,45: Sfert 3 (Doneţk): Locul 1 Grupa C - Locul 2 Grupa D;
  • 24 iunie, ora 21,45: Sfert 4 (Kiev): Locul 1 Grupa D - Locul 2 Grupa C

Grecia a produs surpriza grupei A

Grecia s-a calificat neaşteptat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal, după ce a învins Rusia cu scorul de 1-0, sâmbătă seara, pe Stadionul Naţional din Varşovia, în Grupa A la EURO 2012.

Grecia s-a impus prin golul marcat în prelungirile primei reprize de Giorgos Karagounis, jucător care va fi suspendat pentru sferturile de finală.

Grecia, care avea nevoie de o victorie pentru a păstra şanse de calificare în sferturile de finală, a început mai bine meciul de la Varşovia şi a avut două ocazii în debutul întâlnirii.

În partea secundă, ruşii au luat cu asalt poarta grecilor, dar fără să reuşească să găsească spaţiul către plasa porţii.

Mii de greci au ieşit pe străzile Atenei şi ale principalelor oraşe din ţară sâmbătă seară pentru a celebra calificarea în sferturile de finală ale Euro 2012, după un 1-0 în faţa Rusiei.

Străzile din Grecia, ţară care se confruntă cu o criză economică, nu au mai fost într-o astfel de sărbătoare din 2004, când naţionala elenă a câştigat Euro 2004 din Portugalia.

Mii de greci s-au adunat în principalele pieţe şi parcuri ale ţării unde a fost transmis meciul pe ecrane uriaşe.

Clasamentul golgheterilor

După meciurile de duminică, din cadrul Campionatului European de fotbal 2012, cei mai bun marcatori de până acum sunt Alan Dzagoev (Rusia), Mario Gomez (Germania), Mario Mandzukic (Croaţia), fiecare cu câte trei goluri înscrise.

Pe locul 2 sunt situaţi Andrei Şevcenko (Ucraina), Vaclav Pilar (Cehia), Nicklas Bendtner (Danemarca), Fernando Torres (Spania), Cesc Fabregas (Spania), Petr Jiracek (Cehia), Cristiano Ronaldo (Portugalia), Michael Krohn-Dehli (Danemarca), toţi cu 2 goluri marcate fiecare.

Pe locul trei, cu un singur gol marcat se regăsesc Robert Lewandowski (Polonia), Dimitris Salpingidis (Grecia), Roman Şirokov (Rusia), Roman Pavliucenko (Rusia), Antonio Di Natale (Italia), Nikica Jelavic (Croaţia), Sean St. Ledger (Irlanda), Samir Nasri (Franţa), Joleon Lescott (Anglia), Zlatan Ibrahimovic (Suedia), Fanis Gekas (Grecia), Jakub Blaszczykowski (Polonia), Pepe (Portugalia), Helder Postiga (Portugalia), Silvestre Varela (Portugalia), Robin van Persie (Olanda), Andrea Pirlo (Italia), David Silva (Spania), Jeremy Menez (Franţa), Yohan Cabaye (Franţa), Andy Carroll (Anglia), Theo Walcott (Anglia), Danny Welbeck (Anglia), Olof Mellberg (Suedia), Giorgos Karagounis (Grecia), Rafael van der Vaart (Olanda), Lukas Podolski (Germania), Lars Bender (Germania).

Singurul autogol marcat până în acest moment al competiţiei a fost marcat de Glen Johnson (Anglia) pentru Suedia.

Superliga de fotbal: Sepsi - FCSB 2-2
Sport 25 Aprilie 2024, 09:42

La Ovidiu, Farul mai face un pas mare spre consolidarea locului 2 în clasament după 3-1 cu Rapid.

Contracronometru Olimpic la RRA
Sport 24 Aprilie 2024, 22:25

O nouă ediție a emisiunii Contracronometru dedicată Jocurilor Olimpice de la Paris, cu detalii de la Ambasada Franței la...

EURO 2024: Olimpiu Moruțan ratează turneul final
Sport 24 Aprilie 2024, 18:22

Olimpiu Moruțan a jucat în 15 partide pentru România și a marcat un gol

CSM Constanța reușește eventul, la doi ani de la înființare
Sport 24 Aprilie 2024, 08:42

Echipa feminină de baschet CSM Constanța a dominat acest sezon intern, atât în campionat, cât și în Cupă.

Superliga: FC Botoșani o învinge pe Dinamo în prelungiri
Sport 23 Aprilie 2024, 22:57

În Superliga de fotbal FC Botoșani a învins-o pe Dinamo cu 2-1 în etapa a 6-a din play-out.

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...

Ana Maria Brânză va alerga cu torța olimpică
Sport 23 Aprilie 2024, 20:09

Spadasina tricoloră a fost inclusă în grupul de sportivi care reprezintă Uniunea Europeană.

Loteria Română va emite un milion de lozuri în sprijinul sportivilor
Sport 23 Aprilie 2024, 17:16

30% din sumele încasate vor fi utilizate exclusiv în sprijinul participării echipelor naţionale la competiţiile din vară.