Ascultă Radio România Actualitaţi Live

"Concert verde: Maccabi Haifa a demolat Steaua"

Publicaţia israeliană Sport 5 a titrat, după meciul Maccabi - FC Steaua, scor 5-0, din grupa J a Ligii Europa: "Concert verde: Maccabi Haifa a demolat Steaua". Finanţatorul Gigi Becali spune că nu este supărat pe jucători săi.

Bucuria jucătorilor de la Maccabi Haifa la finalul meciului cu Steaua Bucureşti. Foto: Reuters.

Articol de Ionuţ Dragu, 21 Octombrie 2011, 00:41

"Echipa din Haifa a făcut show şi totodată un pas important pentru securizarea locului 2 în grupă. Maccabi a dat un spectacol de excepţie, una dintre cele mai frumoase seri oferite de verzi în ultimii ani", a titrat publicaţia israeliană Sport 5.

De asemenea, publicaţia One a notat: "Ce uşor a fost! Maccabi a lovit-o crunt pe Steaua, a zdrobit echipa lui Becali, care a plecat din stadion în timpul meciului. O victorie uriaşă".

Cotidianul Maariv a subliniat că Maccabi a făcut cel mai bun meci al sezonului.

"Un succes de poveste. A marcat repede şi a continuat să înscrie cât a putut. Steaua a arătat că trece printr-o perioadă proastă. Acum a fost pedepsită aspru de Haifa, care a ştiut să exploateze spaţiile lăsate de români şi a obţinut o victorie mare, la scor.", a notat publicaţia Maariv.

De asemenea, ziarul Sports a precizat că după acest succes, la scor, Maccabi a luat o opţiune importantă pentru calificare.

"Maccabi a arătat ce poate când vrea cu adevărat şi acum sunt cu un pas şi jumătate dincolo de grupe. Haifa îşi acontase victoria încă de la pauză şi a celebrat până la final de cinci ori", a notat publicaţia Sports.

Reacţiile presei israeliene vin după eşecul categoric al echipei Steaua Bucureşti din etapa a treia a grupelor Ligii Europa.

Formaţia israeliană Maccabi Haifa s-a impus în faţa echipei Steaua Bucureşti cu scorul de 5-0, într-un meci din etapa a III-a a grupei J a Ligii Europa.

În urma acestui eşec, echipa Steaua Bucureşti rămâne fără victorie în această fază a competiţiei.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Amasha, în minutele 10 şi 20, Katan în minutul 38 din penalti, Twatha în minutul 72 şi Vered în minutul 79.

Mijlocaşul Eric Bicfalvi a fost eliminat în minutul 37, după ce a comis un fault în poziţiei de ultim apărător.

Fundaşul Valentin Iliev a comis şi el un fault în careu în poziţie de ultim apărărtor şi a fost eliminat în minutul 64.

Penaltiul israelienilor a fost ratat de Katan, cel care reuşise să transforme prima lovitură de pedeapsă.

În minutul 75, finanţatorul Gigi Becali a părăsit stadionul din Haifa aplaudându-i pe suporterii formaţiei Maccabi.

Becali spune că nu este supărat pe jucători

--fb1

Finanţatorul echipei Steaua, Gigi Becali, a declarat că nu este supărat pe jucătorii săi după ce aceştia au pierdut, scor 0-5, meciul disputat în deplasare cu Maccabi Haifa şi că nu consideră această înfrângere o umilinţă.

"Am pierdut cu 5-0, 6-0, cât a fost? 5-0, bun! Ce mare problemă? Se întâmplă şi la case mai mari. Se întâmplă câteodată câte o mică greşeală", a declarat Gigi Becali.

De asemenea, finanţatorul Stelei, Gigi Becali a afirmat că nu va face schimbări în conducerea tehnică a echipei, dar va vorbi cu antrenorul Ilie Stan pentru a-i transmite că "fotbalul nu e poezie".

"Antrenorul este tânăr şi atunci când eşti tânăr crezi puţin şi în poezie. Nu are experienţă încă, dar e bine că face antrenamente foarte bine. Dar eu o să vorbesc cu el să-i spun că fotbalul nu e poezie", a spus Gigi Becali.

Mai mult, finanţatorul Gigi Becali l-a criticat pe antrenorul stelist, pe care-l consideră principalul vinovat pentru înfrângerea de joi, prin modul cum a alcătuit echipa.

Ilie Stan: Înfrângerea din meciul cu Maccabi este un accident

--fb2

Antrenorul FC Steaua, Ilie Stan, a declarat imediat după meci că înfrângerea la scor din partida cu Maccabi Haifa este un accident şi că jocul echipei sale a fost mult sub aşteptări.

Citat de publicaţia online Ynet, Ilie Stan a precizat că este foarte dezamăgit mai ales pentru faptul că "nu ne-a ieşit nimic, nici colectiv, nici individual. Toată lumea a fost sub aşteptări. E ceva la care nu ne aşteptam".

"A fost un accident. Nu ne aşteptam să întâlnim un adversar aşa de bun, de organizat şi de motivat", a adăugat tehnicianul stelist.

La rândul său, antrenorul echipei Maccabi Haifa, Elisha Levi a declarat că echipa sa a făcut un meci mare contra FC Steaua, aşteptând greşeala adversarului şi taxându-i slăbiciunile.

Citat de publicaţia israeliană Sport 5, Elisha Levi a subliniat că meciul de joi seara "este unul dintre cele mai bune meciuri ale lui Maccabi în Europa şi cel mai bun din acest sezon".

Elisha Levi a concluzionat că "la meciul cu Steaua de la Bucureşti nu trebuie să facem greşeala de a-i subestima, e o diferenţă între meciurile de acasă şi cele din deplasare. Va trebui să evoluăm ca la Haifa, agresivi şi eficienţi".

După această etapă a Ligii Europa, echipa Steaua Bucureşti rămâne pe locul al treilea în grupa J cu doar 2 puncte acumulate din trei meciuri.

Scor la indigo în celălalt meci al grupei

Echipa germană Schalke 04, fără atacantul Ciprian Marica, a învins, joi, în deplasare, cu scorul de 5-0, formaţia cipriotă AEK Larnaca.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Holtby în minutul 23, Huntelaar în minutele 35 şi 88, Howedes în minutul 40 şi Draxler în minutul 87.

În următoarea etapă a Ligii Europa, care va avea loc la 3 noiembrie, sunt progrtamate meciurile Steaua Bucureşti - Maccabi Haifa şi Schalke 04 - AEK Larnaca.